ks. Bogusław Nadolski

Najważniejsze dni - rozważania na Święte Triduum Paschalne

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo WAM
Cena 9.40 zł
ISBN 83-7097-935-1
143 strony
format 120x170 mm
oprawa miękka
Kraków 2002 r.
waga 0.126 kg
nr kat. Rhema 10523
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

KAZANIA PASYJNE- kaznodziejski komentarz do ewangelicznych opisów męki Pańskiej - pozwalają w modlitewnej atmosferze dostrzec aktualność wydarzeń Wielkiego Tygodnia i odkryć wartość tego, co trudne w naszym życiu.
Ks. Edward Staniek wygłosił ich blisko trzydzieści serii - za każdym razem cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecne wydanie ich w jednym tomie jest odpowiedzią na liczne prośby kierowane do Autora, by przypomnieć najstarsze spośród kazań.
Ks. prof. Edward Staniek - długoletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej - jest cenionym patrologiem, kierownikiem Katedry Patrologii i Historii Dogmatu Papieskiej Akademii Teologicznej, kanonikiem Katedry Wawelskiej, znanym rekolekcjonistą. Posiada głęboką znajomość pism Ojców Kościoła i Biblii. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła zdolność, z jaką ks. profesor - w sposób przystępny i zrozumiały - przedstawia starożytną myśl teologiczną oraz ukazuje jej aktualność we współczesnym życiu Kościoła.
KAZANIA PASYJNE ukazują się jako pierwszy z tomów Dzieł zebranych ks. Edwarda Stańka.


Spis treści

Oko w oko z cierpieniem

KAZANIA PASYJNE
Najważniejsza doba w dziejach świata
Los Sprawiedliwego
Abel i Chrystus
Ofiara Abrahama i Izaaka
Józef Egipski i Chrystus
Mojżesz i Chrystus
Izajasz - Cierpiący Sługa Boga
Jeremiasz - Chrystus
Zamknięte serca - Ewangelia św. Mateusza
Chciwość
Zazdrość
Pycha
Wygodnictwo
Brak ducha modlitwy
Metody działania zła - Ewangelia św. Marka
Wieczernik
Getsemani
W domu Kajfasza
Przed Piłatem
Golgota
Śmierć Chrystusa
W trosce o zbawienie człowieka - Ewangelia św. Łukasza
Wieczernikowe wskazania
Skarb wiary
Zniszczone sumienie Heroda
Piłat uwikłany w politykę
W trosce o zbawienie kobiety
Krzyż źródłem zbawienia
Tajemnica Chrystusa i Jego Kościół - Ewangelia św. Jana
Odwaga
Prawda
Godność człowieka
Miłość
Jedność
Wiara w Zmartwychwstałego
"Do końca ich umiłował" - Ewangelia św. Jana
Miłość pokorna
Miłość nieprzyjaciół
Miłość to otwarty dom
Miłość nie zna rozstania
Miłość przyjaźni
WAWELSKIE KAZANIA PASYJNE
Tajemnica Chrystusowego Krzyża
"Czyń, co widzisz"
Święci głoszą Ewangelię
Modlitwa szkołą mądrości
Tajemnica modlitwy Jezusa Chrystusa
Modlitwa Świętej w rodzinnym domu
Umiłowanie Pisma Świętego
Uczestnictwo w Eucharystii
Wymowa Krzyża
Ewangeliczna koncepcja władzy
Krucyfiks Jadwigi
Tryptyk
Modlitwa i działanie
Naśladowanie Chrystusa
Marta i Maria
Decyzje powzięte przed porodem
W obliczu śmierci
Prośby o jubileusz
Wobec podwładnych
Dałem wam przykład
Blisko podwładnych
Szacunek dla prawa
Troska o biednych
Troska o mądrość narodu
Ja jestem prawdą
Umiłować mądrość
Twórcze środowiska
Mądrzy ludzie na stanowiskach
Troska o Uniwersytet
Królowa wielu narodów
Aby byli jedno
Wielkie uroczystości w Katedrze na Wawelu
Chrystianizacja Litwy
Wielkie państwo
Pamiątki wielkiego tygodnia
Drzewo Krzyża


Wstęp

OKO W OKO Z CIERPIENIEM
W Polsce o atmosferze Wielkiego Postu zadecydowały dwa nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Ponieważ w sanktuariach Droga Krzyżowa często jest stałym elementem, nabożeństwo to jest sprawowane przez cały rok. Większość wierzących Polaków docenia tę formę przeżycia religijnego, o czym świadczy liczny udział wiernych w Drodze Krzyżowej odprawianej ulicami miast i osiedli w okresie Męki Pańskiej.
Gorzkie Żale pozostają nabożeństwem ściśle wielkopostnym. Wprawdzie w niektórych środowiskach, zwłaszcza w większych miastach, udział w nich maleje, ale mimo to zawsze znajduje się pewna grupa chrześcijan, która ceni tę formę modlitwy. Dla wielu współczesnych katolików powtórne przyjście do kościoła, w tym samym dniu, wydaje się być rzeczą zbyt trudną. Mniejsze zrozumienie wartości ofiary pociąga za sobą osłabienie gotowości na poświęcenie czasu potrzebnego do uczestniczenia w Gorzkich Żalach. Należy jednak podkreślić, że udział w nich był, jest i jeszcze długo pozostanie znakiem autentycznej troski o głębsze życie religijne.
Ważnym elementem Gorzkich Żalów jest kazanie pasyjne. Będąc rozważaniem tajemnic związanych z cierpieniem i śmiercią Jezusa jest ono jedną z form katechezy dla dorosłych. Specyfika tych kazań polega na tym, że podejmują one najboleśniejsze problemy nurtujące słuchaczy. To, co jest codziennym krzyżem dla uczestników Gorzkich Żalów zbliża ich do Chrystusa zmagającego się z cierpieniem i krzyżem.


Fragment tekstu

(...)
Modlitwa Świętej w rodzinnym domu
W kazaniach pasyjnych przybywamy do świętej królowej Jadwigi, by razem z nią wejść w tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Razem z nią chcemy odkryć bogactwo i piękno chrześcijańskiego życia. To jej przy krzyżu, przy którym się modliła, i przy jej grobie stawiamy pierwsze pytania: Jak ona doskonaliła swoją modlitwę, w jaki sposób potrafiła przed Bogiem podejmować wszystkie decyzje swojego życia? W jakich szkołach opanowała tę najważniejszą sztukę w życiu człowieka wierzącego?
Oto jej odpowiedź. - Jako dziecko uczyłam się miłować Chrystusa i rozmawiać z Nim w oparciu o piękne dzieło, sporządzone w trzydziestych latach czternastego wieku na zamówienie dworu królewskiego. - Dziś nosi ono tytuł "Legendarium Andegaweńskie". Jest to jedno z arcydzieł miniatury średniowiecza. Dzieło jest rozproszone po świecie; stosunkowo niedawno część jego kart odnaleziono.
Sześćdziesiąt cztery obrazy opowiadają o Chrystusie. Następne mówią o Matce Bożej, o Apostołach i o wielu świętych. Jest tam również scena z Getsemani. Chrystus klęczy; przed Nim stoi kielich, a nad Nim wznosi się Anioł, który Go pociesza. Po twarzy Chrystusa spływają krople krwi. Obok znajdują się zmęczeni Apostołowie. Piotr ucina słudze prawe ucho, a inny sługa zdziera prześcieradło z młodzieńca.
Takie sceny zapadały głęboko w serce dziecka. Ten, który uczył dziecko czytać tę księgę, zatrzymywał się długi czas na jednej stronie i w oparciu o piękne dzieło sztuki opowiadał wydarzenia niezwykle realnie przedstawione przez artystę. Na przewrócenie karty trzeba było czekać niekiedy kilka dni. Ten sposób czytania był nastawiony na wtajemniczenie. Trzeba było przemyśleć i przyswoić treść, by móc postawić pytania, trzeba było oglądane obrazy przenieść do swego wnętrza.

Umiłowanie Pisma Świętego
Gdy dziecko dorastało, po tej Bożej przygodzie, ukazanej w obrazach, otrzymywało tekst. Święta Jadwiga otwarła Pismo Święte, a w nim szczególnie ukochała Księgę Psalmów. To był jej drugi podręcznik modlitwy. O tym, jak bardzo umiłowała tę księgę, świadczy fakt, że w należącym do niej skryptorium na Wawelu, z jej polecenia przygotowano tłumaczenie psalmów na język polski. Zależało jej na tym, aby Polak śpiewał psalmy w ojczystym języku. Ten piękny psałterz królowej Jadwigi, zwany "Psałterzem floriańskim", należy do wielkich pomników polskiego języka. Przechowywany jest w Bibliotece Narodowej
w Warszawie.
Tu, w katedrze, z polecenia królowej od rana do wieczora śpiewano psalmy. Była to oficjalna modlitwa Kościoła. Jadwidze zależało na tym, by jej działanie było oparte na mocnym zapleczu modlitewnym.
Królowa nie rozstawała się z tą Księgą. Zachował się list, z Sandomierza, w którym prosi biskupa Jana Radlicę i kapitułę krakowską, aby pozwolili na dalszy pobyt przy dworze Wielisławowi, mansjonarzowi katedralnemu, ponieważ jest koniecznie potrzebny, by w czasie podróży czuwał nad śpiewaniem i nad czytaniem. Wiedziała bowiem, że bliskie spotkanie z Ewangelią pozwala odkryć harmonię między działaniem a modlitwą, tak jak uczy tego Chrystus w Getsemani. Każdemu uczciwemu władcy jest potrzebna gleba modlitwy i środowisko ludzi rozmodlonych. Jadwidze zależało na tym w sposób szczególny. Modlitwa wielu była zapleczem dla jej decyzji.
W Krakowie ufundowała wówczas Jadwiga wraz z Jagiełłą klasztor benedyktynów słowiańskich. Dziś ostał się po nim tylko Plac Słowiański. Tak jak tego wymaga ich reguła, wielbiono w nim Boga w języku narodowym. Niedaleko budowano ufundowany przez Jadwigę klasztor karmelitów na Piasku, który stał się również oazą modlitwy, zapleczem duchowym dla władcy i punktem oparcia moralnego i religijnego dla narodu. (...)


Strona redakcyjna

Redakcja techniczna:
Ewa Czyżowska

Łamanie:
Joanna Łazarów

Korekta:
Piotr Mocniak

Okładka:
Pracownia AA

Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2
2003

ISBN 83-7221-405-0

Wydawnictwo "M"
ul. Zamkowa 4/4
30-301 Kraków
tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
www.wydm.pl e-mail: wydm@wydm.pl







Inne książki tego autora







Pan i Bóg mój - modlitewnik - brązowy (książka)
ks.kan. dr Ludwik Nadolski
Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
28.00 zł

Pan i Bóg mój - modlitewnik - czarny (książka)
ks.kan. dr Ludwik Nadolski
Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
28.00 zł

Liturgika tom IV. Eucharystia (książka)
ks. B. Nadolski
Wydawnictwo Pallottinum
41.00 zł

Idźcie i głoście. Świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest (książka)
Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Św. Paweł Wielki Apostoł (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł
















Chrzest włączeniem w rzeczywistość zbawienia (książka)
ks. Bogusław Nadolski
Wydawnictwo Pallottinum
11.00 zł

Gwiazda morza (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Veni Creator (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Otwórzmy serca i drzwi pielgrzymom (książka)
ks. Bogusław Nadolski, ks. Robert Nęcek
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Kompleta czyli Liturgiczna Modlitwa na zakończenie dnia (książka)
ks. Bogusław Nadolski, Paweł Śpiewak, S Bednarowicz
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania