ks. Roman Pindel

Magia czy Ewangelia?

Kategoria  naukowe

Dom Wydawniczy Rafael
Cena 26.20 zł
ISBN 83-89431-28-9
364 strony
format 150x210 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.444 kg
nr kat. Rhema 10493
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Wstęp
I. Specyfika magii w kontekście religii
1. Próby definicji magii
2. Magia i religia
3. Zasady działania magicznego
II. Różne aspekty magii
1. Źródła pozwalające na poznanie magii
2. Typologia magii
3. Starożytni krytycznie o magii
III. Tradycje magiczne w starożytności
1. Elementy magiczne na terenie Syro-Palestyny
2. Mezopotamia
3. Egipt
4. Kultury anatolijskie i Cypr
5. Świat grecki i rzymski
IV. Religia i magia w Biblii - między potępieniem
a asymilacją
1. Kontekst biblijnych wypowiedzi o magii
2. Klasyfikacja wypowiedzi Biblii na temat magii
3. Biblijna ocena praktyk magicznych
V. Biblijna terminologia w odniesieniu do magii
1. Terminy hebrajskie dla aktywności magicznej
2. Hebrajska terminologia odnoszona do wróżenia
3. Terminologia grecka


Wstęp

(...)"Magia czy Ewangelia" to tytuł prowokujący, zwłaszcza że chodzi
o nie byle jaki dylemat. W naszym opracowaniu pokażemy dramatyczne spotkanie ludzi z dwóch światów. Z jednej strony są ci, dla których magia jest ważną, jeśli nie najważniejszą sprawą ich życia, z drugiej zaś ludzie żyjący dla Ewangelii. Pragniemy ukazać cztery takie spotkania, wzięte z Dziej ów Apostolskich, by szukać w nich wskazań ponadczasowych, tym bardziej że współczesny głosiciel zbawienia w Chrystusie coraz częściej spotyka słuchaczy w różny sposób związanych ze światem magii, niezależnie od tego czy wymiana myśli dokonuje się w szkole, na uczelni, w pracy, na ulicy czy w domowym zaciszu.
Jak dziś ewangelizować w środowisku, które myśli na sposób magiczny i w którym są obecne praktyki magiczne? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać przede wszystkim w tekście Dziejów Apostolskich. By zrozumieć modelowe postawy Filipa, Piotra, Pawła
i Sylasa, odwołamy się do innych ksiąg biblijnych, które naświetlają relacje religii i magii w dziejach ludu Bożego. By zaś pojąć dylematy Szymona Maga, fałszywego proroka i maga, Elimasa, bezimiennej dziewczyny z Filippi, zajmującej się wróżeniem czy siedmiu egzorcystów z Efezu, sięgniemy po teksty magiczne ze starożytności. Pomogą nam one zorientować się w sposobie myślenia, praktykach i mechanizmach działania tego świata, który tak opiera się Ewangelii.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że temat jest aktualny, zaś krytyczne opracowanie od strony biblijnej - konieczne. Prezentowane podejście jest krytyczne w tym sensie, że teksty biblijne odczytujemy w ich kontekście historycznym, uwzględniając przy tym odniesienia


Fragment tekstu

(...)
I. Specyfika magii w kontekście religii
Niniejszy rozdział ma ukazać specyfikę magii w kontekście religii. Spróbujemy więc określić, czym jest magia i co ją odróżnia od religii. Wskażemy także na fundamentalne zasady działania magicznego.
1. Próby definicji magii
Wśród badaczy nie ma zgody co do definicji magii. Równie rozbieżne opinie wypowiada się, gdy chodzi o określenie tego, co odróżnia magię od religii. Odzwierciedleniem zamętu w tej dziedzinie jest samo użycie terminu "magia" w religioznawstwie. Do tego trzeba dodać niekonsekwencję w stosowaniu takich terminów jak "magia" i "czary". Część autorów umieszcza termin "magia" w sferze religijnej, zaś "czary" - w niereligijnej, inni przypisują pierwszemu określeniu szersze znaczenie.
Tradycyjnie określa się magię jako działanie odwołujące się do nadnaturalnych mocy w tym celu, by zmienić rzeczywistość według oczekiwań tego, kto podejmuje takie działanie. Może je podejmować sam zainteresowany pożądanymi zmianami lub działający w jego imieniu profesjonalista (mag, czarownik, egzorcysta).


Strona redakcyjna

KOREKTA Katarzyna Tyńska
PROJEKT OKŁADKI
Andrzej Skarbiński, Jakub Hobot
OPRACOWANIE KOMPUTEROWE Andrzej Witek
IMPRIMATUR
Kuria Metropolitalna w Krakowie
nr 2558/2003
bp Kazimierz Nycz, wiakriusz generalny
ks. prof. Jan Dyduch, kanclerz
o. prof. dr hab. Tomasz Dąbek, cenzor
ISBN 83-89431-28-9
Copyright by 2003 Dom Wydawniczy "Rafael" ul. Grzegórzecka 69 31-559 Kraków tel./fax(0*12)411 1452 e-mail: rafael@rafael.pl www.rafael.pl
DRUK: EKODRUK, tel. (0*12) 267 36 60









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania