ks. Włodzimierz Sedlak

Antek z Ćmielowa. Pamiętnik l

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Continuo
Cena 18.20 zł
ISBN 83-903334-3-0
187 stron
format 150x210 mm
oprawa miękka
Radom 1999 r.
waga 0.241 kg
nr kat. Rhema 10129
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Z lektury "Antka z Ćmielowa" można wiele się dowiedzieć o życiu młodego księdza Sedlaka, późniejszego profesora KUL, podczas czteroletniej pracy w Ćmielowie na stanowisku prefekta. W wieku 25-29 lat wykazywał cechy, które w przyszłości pozwoliły mu stać się m.in. odkrywcą skamieniałego życia w Górach Świętokrzyskich, twórcą elektromagnetycznej teorii życia, czyli bioelektroniki, autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych: uparty, dążący do celu, wytrwały, nie poddający się trudnościom, inteligentny, bardzo pracowity, skromny, mało wymagający dla siebie, ale dużo od siebie.
Praca to rozkosz, praca to cierpienie rodzące błogosławione skutki, praca to wytchnienie i znużenie...
Zdaje się, że Bóg dał mi dużo wspólnego z -wołami - ciężkie jarzmo dźwigać i ciągle naprzód, nie odpoczywać, nie ustawać, naprzód, dalej...
Odpoczynek jest zabójczy dla mnie. Doprawdy, nie wiem dlaczego ten wiecznie niespokojny mózg szuka coraz to czegoś nowego, wnika w najdrobniejsze odczucia ludzkiego życia, chciałby objąć przestrzenie globu ziemskiego i w nierównej walce z odległościami, tradycjami i przekonaniami innych skowyczy jak pies, któremu drzwi zamknięto przed pyskiem - tak pisze o sobie ks. W. Sedlak w "Antku z Ćmielowa".
Niektóre pozycje książkowe ks. prof. W. Sedlaka - "Homo electronicus", "Postępy fizyki życia", "Życie jest światłem", "Wprowadzenie w bioelektronikę", "Technologia Ewangelii", "W pogoni za nieznanym", "Człowiek i Góry Świętokrzyskie".


Spis treści

Wstęp
I. Rok
II. Rok
III. Rok
IV. Rok 1937/
V. Rok 1938/


Wstęp

(...)
Pierwszy tom Pamiętnika księdza prof. Włodzimierza Sedlaka nosi tytuł nadany przez niego samego - Antek z Ćmielowa. Jak tytuł wskazuje, są to zapiski prowadzone przez Autora w latach 1935-1939 w Ćmielowie - miejscowości, która była Jego pierwszą placówką pracy kapłańskiej bezpośrednio po ukończeniu Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W Ćmielowie ksiądz Sedlak pracował cztery lata. Tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej został przeniesiony do Sienna na takie samo stanowisko, jakie pełnił w Ćmielowie.
Czytelnik, który zapoznał się z Listami do Matki, będzie wiedział, że Antek z Ćmielowa jest dalszym ciągiem właśnie tych Listów... Kończą się zresztą one urywkami z Pamiętnika.
Z Antka z Ćmielowa można wiele dowiedzieć się o życiu młodego księdza Sedlaka, kształtowaniu przez niego młodego człowieka do wielkich ideałów, o ukochaniu pracy. Widzi się księdza Sedlaka opanowanego całkowicie przez pracę. Nie mógł żyć bez zajęcia pochłaniającego Go całkowicie od świtu do zmierzchu, nie dającego mu spać po nocach. Gdy jedno wielkie przedsięwzięcie ukończył, szukał już następnego, wymyślał coś nowego, co Go zajmowało długo i było pożyteczne dla parafii, dzieci, ludzi i miejscowości.
Z lektury Antka z Ćmielowa (i z Listów do Matki) wyłania się postać człowieka, który musi dokonać czegoś, co będzie miało wymiar dużo większy niż lokalny. Twórcą bioelektroniki - elektromagnetycznej teorii życia - nie mógł zostać ktoś przeciętny. Tylko człowiek uparty, dążący do celu, wytrwały, nie poddający się trudnościom, a przy tym łagodny, wyrozumiały, inteligentny, bardzo pracowity, skromny, mało wymagający dla siebie, ale wymagający dużo od siebie, jakim był ksiądz Sedlak, mógł porwać się na zrewolucjonizowanie biologii. Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak - tytan pracy od młodych lat do Późnej starości.
Joanna Kalisz-Półtorak
(...)


Fragment tekstu

(...)
Ćmielów 7.05.36.
Kawał czasu minął, ale człowiek ciągle rozerwany na kawałki, że trudno się do kupy wziąć. Teraz znów poświęcenie sztandaru Krucjaty, ale "zara, zara", jeszcze nie skończyłem pisać o rekolekcjach szkolnych. Niedziela, 29 marca - nastrój poważny, potężne Veni Creator, pełny kościół dzieci. Prefekt wchodzi na ambonę inny niż zwykle, bardziej uroczysty, oczy utkwione zawsze w ziemię, unikają tym bardziej spojrzeń dziecka. Mówił inaczej niż zwykle, zawsze ciekawie, dziś serca porwał od razu, w każdym słowie czuć, że to rekolekcje. Po Mszy św. widać skupienie, w ciszy z kościoła wychodzą dzieci. Po południu Gorzkie Żale, dzieci na nich, młody ksiądz wychodzi na ambonę, mówi o miłości Bożej. Dzieci zapatrzone, zasłuchane, niejedno łzę dusi w oku, by nie spłynęła po licach. Cisza potem, otwarte tabernakulum - Jezus patrzy - adoracja i aż za serce chwytający rachunek sumienia. Ostatnie Dobranoc Jezu kochany, Wszystkie nasze dzienne sprawy. Każde z dzieci ze wzruszonym sercem wraca do domu, tęskniąc za jutrzejszym dniem rekolekcji. Kapłan powtarzając Gloria Patri, et Filio... wracał do mieszkania, gdzie czekało kilku małych interesantów z dużymi sprawami swej duszy.
W poniedziałek wieczorem o godzinie 8 ktoś kołacze od ulicy do moich drzwi. Otworzyłem:
- A, jak się masz stary? Cóż tam? - Uczeń z VII oddziału, który mi radził, aby obcego księdza sprowadzić.
- Nic, tak sobie - i zacierał ręce z zakłopotania, chciał coś powiedzieć. - Ale nie wiedziałem, że ksiądz umie tak ładnie mówić. Naprawdę takich rekolekcji jeszcze nie było w Ćmielowie, jak już tyle lat do szkoły chodzę - po chwili dokończył. Tylko to mi przyszedł powiedzieć i wyszedł.
Wtorek - spowiedź. Już miły nastrój wytworzył się przez całe rekolekcje, nie zwracałem nigdy uwagi dzieciom, nigdy nie kazałem się ustawiać w pary na podwórzu szkolnym, zawsze byłem spokojny, ani słowa nie mówiłem, nie rozmawiałem, poważny, zapatrzony w ziemię, nawet spojrzenia w oczy unikałem. Ciekawy byłem sam, jak dalece dzieci przejmują się rekolekcjami. Jeden z nauczycieli powiedział mi, że szkoda przejmować się dziećmi, gdyż i tak, jak tylko wyjdą z kościoła, to polecą na rynek grać w "świnię".(...)


Strona redakcyjna

Redaktor:
Joanna Kalisz-Półtorak

Zdjęcia:
Ze zbiorów ks. Włodzimierza Sedlaka

Copyright:
Joanna Kalisz-Półtorak

ISBN 83-903334-3-0

Wydanie pierwsze
Wydawnictwo CONTINUO
ul. Waryńskiego 2a/34 26-600 Radom
tel.(048)363-62-51 Radom, 1999
Druk i oprawa
Zakład Poligrafii Instytutu Technologii Eksploatacji
ul. K. Pułaskiego 6, Radom







Inne książki tego autora



Zagubiony Bóg - rekolekcje dla młodzieży (książka)
ks. Włodzimierz Sedlak
Wydawnictwo Pallottinum
10.00 zł






Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania