Paweł Tkaczyk, Krzysztof Pęczalski

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Kategoria  albumy

Wydawnictwo Jedność
Cena 149.00 zł
ISBN 978-83-81445-85-6
300 stron
format 30,5x30,5x3,1 cm
oprawa twarda
Kielce 2021
waga 2.788 kg
nr kat. Rhema 10012
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Ten oryginalny w formie album jest wspólnym dziełem dwóch autorów: ks. Pawła Tkaczyka, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, mającego pod swoją troskliwą pieczą zabytki sakralne znajdujące się na terenie diecezji kieleckiej, oraz Krzysztofa Pęczalskiego, znanego kieleckiego fotografa, od lat zajmującego się dokumentowaniem urody i walorów ziemi świętokrzyskiej.
Historia kieleckiej katedry obchodzącej właśnie swój jubileusz 850-lecia została zatem opowiedziana zarówno poprzez sugestywne, barwne słowo, jak i piękny, nastrojowy obraz. Przeglądając karty albumu, zgłębiamy burzliwą biografię tej świątyni, powstałej z fundacji biskupa krakowskiego Gedeona w 1171 r. i poświęconej w 1213 r. przez jego następcę bpa Wincentego Kadłubka. Na przestrzeni wieków, zachowując ciągłość kultu, przechodziła szereg architektonicznych przeobrażeń, zyskując w końcu obecny wygląd barokowej budowli, z wysmukłą sygnaturą oraz apsydą z romańskich ciosów pozostałych po pierwotnym kościele i naznaczonych gmerkami, znakami pierwszych budowniczych. Z kolejnych rozdziałów - Niebo, Ofiara, Skarb - dowiadujemy się wielu ciekawych informacji na temat programu ikonograficznego dekoracji malarskiej tej bazyliki, wyposażenia wnętrza i otoczenia kościoła, licznych ołtarzy, w tym głównego z imponującą nastawą i obrazem Wniebowzięcia NMP autorstwa Szymona Czechowicza, czy cennych zabytków przechowywanych w katedralnym skarbcu.
Zapoznając się z materialnym bogactwem kieleckiej katedry, poznajemy też jej gospodarzy i opiekunów: biskupów i proboszczów, artystów i mecenasów, duchownych i świeckich, którzy na miarę własnych możliwości dbali o swoją świątynię, będącą świadkiem ich silnej wiary i dziejowych przemian. Historia kieleckiej katedry to wszak szczególny dokument życia tutejszej wspólnoty wiernych i samych Kielc.

Ks. Paweł Tkaczyk, ur. w 1969 r., dr historii sztuki, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, dyrektor ds. Budownictwa Sakralnego i Kościelnego diecezji kieleckiej, kapłan i wykładowca.

Krzysztof Pęczalski, ceniony fotograf, operator kamery, ur. w Pińczowie, zawodowo związany z ziemią świętokrzyską i Ponidziem. Jego prace ilustrują m.in. liczne albumy poświęcone tym małym ojczyznom.

(Rh)









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania