praca zbiorowa

Katolicki komentarz biblijny

Kategoria  Biblia

Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Cena 250.00 zł
ISBN 978-83-7829-269-2
2214 stron
format 24x17x4,9 cm
oprawa twarda
Warszawa 2021
waga 1.566 kg
nr kat. Rhema 02603
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Katolicki komentarz biblijny jest polską wersją cieszącego się powszechnym uznaniem dzieła, którego przekład na nasz język był zalecany i planowany od dłuższego czasu. Oryginał wydany w 1990 r. w USA w języku angielskim stanowi opracowaną na nowo i zaktualizowaną wersję The Jerome Bilical Commentary, opublikowanego w 1968 roku. Ow znakomity komentarz, opracowany przez kilkudziesięciu najwybitniejszych biblistów katolickich, został uznany za jeden z najbardziej udanych owoców posoborowej "wiosny biblijnej" w Kościele katolickim. Doczekał się mnóstwa recenzji i omówień, niezliczoną ilość razy był cytowany i obficie wykorzystywany przez egzegetów i teologów na całym świecie, a przetłumaczony na hiszpański i wioski doczekał się łącznego nakładu około ćwierć miliona egzemplarzy. Gdy studia biblijne poczyniły dalsze postępy, komentarz został wszechstronnie przejrzany, zaktualizowany i wydany na nowo pod tytułem The New Jerome Biblicał Conunentary, Nowe dzieło zostało przyjęte z równie wielkim zainteresowaniem i życzliwością, jak poprzednie, Czytelnicy polscy otrzymują teraz przetłumaczoną i starannie opracowaną właśnie tę edycję. Nawiązanie w jej angielskim tytule do św. Hieronima nie jest wcale przesadne. Katolicki komentarz biblijny zbiera, porządkuje i przedstawia najcenniejszy dorobek współczesnej biblistyki katolickiej, bilansujący dokonania minionych stuleci, zwłaszcza XX wieku i otwierający ją na wiek XXI oraz na trzecie tysiąclecie.
Ks. prof. UKSW dr hah. Waldemar Chrostowski


Spis treści

Przedmowa do wydania polskiego (Waldemar Chrostowski)................................VII
Słowo wstępne kardynała Augustina Bea
do pierwszego wydania oryginalnego (1968)..........................................................IX
Słowo wstępne kardynała Carlo Maria Martiniego
do drugiego wydania oryginalnego (1990)..............................................................XI
Wstęp redaktorów naukowych wydania oryginalnego............................................XIII
Wstęp redaktora naukowego wydania polskiego....................................................XVIII
Wykaz autorów....................................................................................................................... XXI
Wykaz skrótów.................................................................................................................... XXVI
Zasady transliteracji...........................................................................................................XLVII
Część pierwsza: STARY TESTAMENT
1. Wprowadzenie do Pięcioksięgu
2. Księga Rodzaju
3. Księga Wyjścia
4. Księga Kapłańska
5. Księga Liczb
6. Księga Powtórzonego Prawa
7. Księga Jozuego
8. Księga Sędziów
9. Księga Rut
10. Pierwsza i Druga Księga Samuela
11. Pierwsza i Druga Księga Królewska
12. Pierwsza i Druga Księga Kronik
13. Księga Ezdrasza i Księga Nehemiasza
14. Księgi Tobiasza, Judyty i Estery
15. Pierwsza i Druga Księga Machabejska
16. Poezja hebrajska
17. Wprowadzenie do literatury mądrościowej
18. Księga Hioba
19. Księga Psalmów
20. Księga Przysłów


Wstęp

Przedmowa do wydania polskiego
Ważnym składnikiem przygotowań, a następnie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, stało się kontynuowanie i rozwijanie rozpoczętego na II Soborze Watykańskim wielkiego dzieła odnowy biblijnej. W jej nurt wpisuje się "Prymasowska Seria Biblijna", wydawana pod patronatem Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, a także Prezesa Rady Ministrów RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jako siedemnasty tom tej serii ukazuje się Katolicki komentarz biblijny, dzieło, którego znaczenia oraz przydatności dla wiedzy i studiów biblijnych przecenić nie sposób. Można powiedzieć, że tomy, które je poprzedziły, prowadziły do niego i w jakiejś mierze przybliżyły jego zaistnienie.
Katolicki komentarz biblijny jest polską wersją cieszącej się powszechnym uznaniem pracy, której przekład na nasz język był zalecany i planowany od dłuższego czasu. Oryginał wydany w 1990 r. w USA w języku angielskim stanowi opracowaną na nowo i zaktualizowaną wersję The Jerome Biblical Commentary, opublikowanego w 1968 roku. Ten znakomity komentarz, opracowany przez kilkudziesięciu najwybitniejszych biblistów katolickich, został uznany za jeden z najbardziej udanych owoców "wiosny biblijnej" w Kościele. Doczekał się mnóstwa recenzji i omówień, niezliczoną ilość razy był cytowany i obficie wykorzystywany przez egzegetów i teologów na całym świecie, a przetłumaczony na hiszpański i włoski doczekał się łącznego nakładu około ćwierć miliona egzemplarzy. Gdy studia biblijne poczyniły dalsze postępy, ów jednotomowy komentarz został wszechstronnie przejrzany, zaktualizowany i wydany na nowo pod tytułem The New Jerome Biblical Commentary. Nowe dzieło zostało przyjęte z równie wielkim zainteresowaniem i życzliwością, jak poprzednie. Czytelnicy polscy otrzymują teraz przetłumaczoną i starannie opracowaną właśnie tę edycję. Nawiązanie w jej angielskim tytule do św. Hieronima nie jest wcale przesadne. Katolicki komentarz biblijny zbiera, porządkuje i przedstawia najcenniejszy dorobek współczesnej biblistyki katolickiej, bilansujący dokonania minionych stuleci, zwłaszcza XX wieku, i otwierający ją na wiek XXI oraz na trzecie tysiąclecie.
Gdy dwa kolejne wydania angielskie Hieronimiańskiego komentarza biblijnego ujrzały światło dzienne, biblistyka katolicka przyswajała sobie i uwierzytelniała osiągnięcia traktowanej wcześniej z nieufnością metody historyczno-krytycznej. To dlatego w Stówie wstępnym zarówno kard. A. Bea (1968), jak i kard. C.M. Martini (1990), silnie podkreślali osadzenie dzieła w kontekście całości najnowszego nauczania Kościoła, od Providentissimus Deus Leona XIII (1893) do soborowej Konstytucji o Objawieniu Bożym Dei Verbum (1965). Po kilku dziesięcioleciach, które upłynęły od II Soboru Watykańskiego, sytuacja w dziedzinie czytania i objaśniania Pisma Świętego uległa w Kościele katolickim daleko posuniętym zmianom na lepsze. Metoda historyczno-krytyczna ma trwałe miejsce w badaniach egzegetów i teologów, zaś pożytki z jej zastosowania są znane i powszechnie cenione. Już po ukazaniu się The New Jerome Biblical Commentary Papieska Komisja Biblijna wydała dokument Interpretacja Biblii w Kościele (1993). Metoda historyczno-krytyczna została w nim poddana rzeczowej ocenie, a także uzupełniona prezentacją innych metod i podejść, które pozwalają jeszcze pełniej uszanować i wydobywać złożone bogactwo Pisma Świętego.


Fragment tekstu

(...)
KSIĘGA DANIELA
Louis F. Hartman, CSSR; Alexander A. DiLella, OFM
*Alexander A. Di Lella opracował na nowo artykuł Louisa F. Hartmana zamieszczony wJKC
BIBLIOGRAFIA
WPROWADZENIE
2 (I) Tytuł. Tytuł księgi nie pochodzi od imienia autora, lecz głównego bohatera, który został umieszczony w Babilonii za panowania ostatnich władców imperium neobabilońskiego i jego sukcesorów - pierwszych królów Medów i Persów (tj. głównie w VI w. przed Chr.). Imię .Daniel", które oznacza "Moim sędzią jest Bóg" lub "Bóg (albo El) osądził", według Krn nosił również jeden z synów Dawida (l Krn 3,1 = Ki-Ieabw2 Sm 3,3) oraz Żyd, który powrócił z nie-
woli babilońskiej -w czasach Ezdrasza i Nehemiasza (Ezd 8,2; Ne 10,7) w drugiej połowie V w. Oczywiście, żadna z tych postaci nie mogła być głównym bohaterem Dn. Prorok Ezechiel pisze o pewnym Danelu (zgodnie z hebr. tekstem spółgłoskowym: "Dan'el") znanym ze swej pobożności (Ez 14,14.20) i mądrości (Ez 28,3).


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
The New Jerome Biblical Coinmentary

Imprimatur:
Za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z dnia 19. 03. 2001 roku.

Przekład:
ks. Krzysztof Bardski [KB], Ewa Czerwińska [EC], Maria Kantor (MK), Zbigniew Kościuk [ZK], ks. Jarosław Mrówczyński [JM], ks. Henryk Skoczylas CSMA (HS), ks. Andrzej Tulej [AT], Bogusław Wiała [BW], Michał Wojciechowski [MW]

Konsultacja naukowa:
ks. dr Krzysztof Bardski, prof. UKSW dr liab. Michał Wojciechowski

Redakcja merytoryczna:
Tadeusz Gołgowski (80), Halina Lubicz-Trawkowska (10-14, 26, 29, 41-43), Tadeusz Mieszkowski (81), Paweł Pachciarek (79, 82, 85), Krzysztof Trawkowski (1-3), Ita Turowicz (23), Bogusław Widia (88), Mirosława Wójcik (pozostałe)

Redakcja techniczna:
Katarzyna Gadamska-Rewucka

Korekta:
Bożenna, Bojar, Monika Bójko, Danuta Oleksowicz, Elżbieta Wygoda

Opracowanie graficzne obwoluty:
Joanna Złonkiewicz

Copyright 1990 by Prentice Hall, Inc.
Published by arragement with the original publisher, Prentice Hall Inc., a division of Simone Schuster
Copyright for the Polish edition 2001 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa
All rights to the Polish edition reserved.

Wszelkie prawa wydania polskiego zastrzeżone.
Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana
ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie,
fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana
w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

W sprawie zezwoleń należy zwracać się do Oficyny Wydawniczej "Vocatio",
02-798 Warszawa, skr. poczt. 41, e-mail: vocatio@vocatio.com.pl

Redakcja: fax (0-22) 648 63 82, tel. (0-22) 648 54 50
Dział handlowy: fax (0-22) 648 03 79, tel. (0-22) 648 03 78
e-mail: handlowy@vocatio.com.pl

Księgarnia wysyłkowa "Vocatio": 02-798 Warszawa 78,
skr. poczt. 41, tel. (0-603) 861 952, e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
http://www.vocatio.com.pl

The Catholic Biblical Commentary is printed on OP Opaquc 40 gsm fine paper from OP PAPIRNA, a member of Trierenberg Holding.

Katolicki komentarz biblijny został wydrukowany na doskonałej jakości papierze OP Opaque 40 g/m2 wyprodukowanym przez OP PAPIRNA. wchodzącego w skład Trierenberg Holding.
OP PAPINA 789 62 oLSANY 18, Czech Republic tel.:+420-649-384-305, 312
fax: +420-649-384-338 e-mail: graphical.papers@op.tbg.cz







Inne książki tego autora







Sakramenty Święte (książka)
praca zbiorowa
ARYSTOTELES-
20.00 zł

Perełka 23 - Dziękuję (książka)
praca zbiorowa
Edycja św. Pawła
4.50 zł

Pismo św.SiNT białe,Pamiątka I Komunii Św (książka)
praca zbiorowa
Edycja św. Pawła
160.00 zł

Modlitewnik Anielski. Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła (książka)
praca zbiorowa
Wydawnictwo Michalineum
7.90 zł

Mały katechizm (książka)
praca zbiorowa
Wydawnictwo św. Krzyża - Opole
32.00 zł
















Msza Święta -kolorowanka z naklejkami (książka)
praca zbiorowa
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM
4.90 zł

Przyjdź Panie Jezu - modlitewnik komunijny biały (książka)
praca zbiorowa
Wydawnictwo WAM
23.00 zł

Ilustrowana Biblia dla dzieci (książka)
praca zbiorowa
Wydawnictwo Jedność
58.00 zł

Trudne fragmenty Biblii - Prymasowska Seria Biblijna (książka)
Praca zbiorowa
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
149.00 zł

Modlitewnik za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II (bordowy) (książka)
Praca zbiorowa
Dom Wydawniczy Rafael
14.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania