Tadeusz Pabjan
Anatomia konfliktu. Między nowym ateizmem a teologią nauki
Kategoria naukoweISBN 978-83-7886-246-8
186 stron
format 125x195 mm
oprawa Miękka
wydane Kraków 2016r.
waga 0.215 kg
nr kat. Rhema 54646
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Skąd bierze się przekonanie o nieuniknionym konflikcie pomiędzy nauką i wiarą? Czy ateizm jest logiczną konsekwencją teorii ewolucji?
Tadeusz Pabjan omawia szereg powiązanych ze sobą zagadnień z pogranicza teologii i nauk empirycznych, przede wszystkim teorii ewolucji, przedstawiając wiarygodny obraz tego, jak układają się obecnie relacje pomiędzy tymi dziedzinami. Autor analizuje przyczyny konfliktu pomiędzy nauką i wiarą, i rozważa możliwości jego przezwyciężenia.
Pogranicze teologii i nauk empirycznych to w dużej mierze teren niezbadany. Wiedzeni ciekawością, zapuszczają się tam niekiedy filozofowie i naukowcy zajmujący się fizyką, chemią i biologią, natomiast teologowie najczęściej wolą pozostawać w bezpiecznej odległości od tego obszaru. Przyjmowanie tego typu asekuracyjnej postawy nie jest jednak - zwłaszcza dzisiaj, na progu XXI wieku - najlepszym rozwiązaniem. Współczesna teologia nie może sobie pozwolić na luksus całkowitego ignorowania naukowego obrazu świata, który wyłania się z teorii kosmicznej ewolucji wszechświata i biologicznej ewolucji życia. Teorie te ukazują dokonujący się nieustannie proces stopniowego wzrostu złożoności struktur przyrodniczych, który w perspektywie teologicznej może być postrzegany jako rozciągnięty w czasie akt stworzenia - albo raczej: akt nieustannego stwarzania świata przyrody. Wszechświat jawi się w tej interpretacji jako jeden wielki plac budowy; jako dzieło, które ciągle jeszcze nie jest ukończone, i w którym można dostrzec aktywną, stwórczą obecność Boga. Teologiczna i filozoficzna atrakcyjność tego rozwiązania to wystarczający powód, by się mu bliżej przyjrzeć.
(Rh)