ks. Józef Marecki (red.)
Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. krakowskiego 1944-1975 T.1
Kategoria naukoweWydawnictwo WAM
ISBN 978-83-277-0051-3
waga 0.815 kg
nr kat. Rhema 47064
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Seria zawiera prace omawiające represje komunistyczne wobec Kościoła katolickiego, starając się wypełnić swoją misję w powojennej Polsce.
Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie zarówno sylwetek osób duchownych i zakonnych jak i represji, którym im poddano na terenie województwa krakowskiego w latach 1944-1975. Należy wyjaśnić, że po II wojnie światowej granice województwa krakowskiego zmieniały się kilkakrotnie w wyniku reform administracyjnych. Początkowo województwo krakowskie działało w granicach z okresu międzywojennego. W 1946 roku jego granice nieznacznie zmieniono. W 1975 roku jego obszar znacznie się zmniejszył, a część jego dotychczasowego terytorium weszła w skład województwa bielskiego, katowickiego, kieleckiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. W 1999 roku, w wyniku kolejnej reformy administracyjnej, powstało województwo małopolskie z siedzibą władz w Krakowie. Z powyższego wynika, że badania represji wobec duchowieństwa diecezjalnego i osób zakonnych przeprowadzono na obszarze województwa krakowskiego funkcjonującego od chwili wejścia Armii Czerwonej na jego wschodnie tereny w 1944 roku do reformy administracyjnej w 1975 roku.
(Rh)
Spis treści
Wstęp
Wykaz skrótów
Sylwetki represjonowanych kapłanów diecezjalnych i osób zakonnych
Aneksy
A. Parafie, wikariaty i placówki duszpasterskie oraz wspólnoty zakonne Kościoła rzymsko-katolickiego w województwie krakowskim. 1945-1975
B. Akty prawne służące najczęściej do karania osób duchownych i zakonnych po II wojnie światowej
C. Przeciętne wynagrodzenie w latach 1950-1975
Bibliografia
Indeks osób i pseudonimów