Warren Carroll

Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936

Kategoria  historia, dokument

Cena 30.00 zł

ISBN 978-83-60562-09-3
waga 0.263 kg
nr kat. Rhema 42165

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

"Krucjata" oznacza wojnę w obronie Krzyża, wojnę, której celem jest obrona chrześcijańskiej ludności przed prześladowaniami i śmiercią z powodu wiary w Jezusa Chrystusa. Każdy słyszał o średniowiecznych krucjatach. Niewielu jednak wie o krucjacie, dziejącej się w naszych czasach, której ostatni uczestnicy jeszcze żyją, krucjacie, rozegranej siedemdziesiąt lat temu w Hiszpanii z tych samych powodów, które przyświecały średniowiecznemu rycerstwu.

W czasie zaledwie sześciu miesięcy 1936 roku trzynastu biskupów i blisko siedmiuset księży, kleryków, zakonników i zakonnic zginęło męczeńską śmiercią z rąk wrogów chrześcijaństwa. Był to największy rozlew krwi osób duchownych od czasów prześladowań Kościoła w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Spośród tych, którzy polegli podczas hiszpańskiej wojny domowej, papież Jan Paweł II beatyfikował niemal dwustu męczenników. Dziesiątki tysięcy kościołów, kaplic i sanktuariów zostało splądrowanych i zniszczonych. W odpowiedzi na atak hiszpańscy katolicy ogłosili krucjatę. Wbrew wszelkim przewidywaniom krzyżowcy zwyciężyli, a tym samym Kościół i wiara katolicka w Hiszpanii przetrwały.

Polski czytelnik z pewnym zdziwieniem i fascynacją odkryje podobieństwa pomiędzy przedstawioną w książce heroiczną obroną Alcázaru a wcześniejszą o bez mała trzysta lat obroną Jasnej Góry. W istocie zresztą i polscy, i hiszpańscy patrioci z poświęceniem walczyli za te same sprawy: za wiarę i ojczyznę.

Oto historia tej krucjaty, nieopowiedziana w żadnej innej anglojęzycznej książce. Większość ludzi, którzy słyszeli o hiszpańskiej wojnie domowej, nie rozumie, dlaczego wybuchła, ani jak została wygrana. Ta książka wam o tym opowie. Jest to najbardziej niezwykły fragment historii XX wieku.
(Rh)

 

Powrót