o. Tomasz Oleniacz
Radość życia radami ewangelicznymi- POSŁUSZEŃSTWO
Kategoria refleksyjnaISBN 978-83-89781-65-9
waga 0.088 kg
nr kat. Rhema 39167
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Na serię "Radość życia radami ewangelicznymi" składają się konferencje nagrywane podczas trzyletniego cyklu skupień organizowanych w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie. Autor tych konferencji, o. Tomasz Oleniacz SJ, przybliża słuchaczom istotę życia radami ewangelicznymi, w sposób szczególny ślubami zakonnymi, i ukazuje jak przeżywać je w radości.
Trzy rady ewangeliczne: ubóstwo, posłuszeństwo, czystość, stały się inspiracją chrześcijańskich form życia monastycznego i zakonnego, wpisując się tym samym w dzieje jako wielka karta ludzkiej wolności. Osoby konsekrowane, tzn. żyjące tymi radami na podstawie złożonych ślubów, powinny doświadczać potrójnego wyzwolenia. Ubóstwo wyzwala z uścisku tego, co materialne; posłuszeństwo uwalnia od bałwochwalczej władzy ego, upodabniając do Syna oddanego Ojcu; czystość wyzwala spod panowania tego, co cielesne, wprowadzając w oblubieńczy wymiar agape.
Autor jest kierownikiem duchowym, rekolekcjonistą a obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Duchowości w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne z teologii duchowości w Rzymie i Madrycie. Pełnił funkcję kierownika duchowego jezuickich kleryków w Krakowie. Jest autorem artykułów z dziedziny duchowości, zwłaszcza ignacjańskiej.
Tematem kolejnego już audiobooka z tej serii jest posłuszeństwo. Posłuszeństwo zakonne nie odtwarza posłuszeństwa dziecka wobec rodziców. Dziecko poddane jest autorytetowi rodziców, bo jest niedojrzałe. Posłuszeństwo zakonne to nie posłuszeństwo wychowanka wobec nauczyciela, bo wspólnota nie odtwarza ani szkoły ani internatu. Nie jest to również posłuszeństwo pracownika wobec pracodawcy, czy obywatela wobec władzy cywilnej. W posłuszeństwie zakonnym nie chodzi przede wszystkim o skuteczny środek, by wspólnota funkcjonowała w miarę możliwości bez zakłóceń. Posłuszeństwo w życiu zakonnym nie utożsamia się również z niezliczonymi wymogami dyscypliny, które okazują się niezbędne dla dobrej organizacji ludzkiego działania. Czym wobec tego jest prawdziwe posłuszeństwo zakonne i jak przezywać je twórczo i radośnie by prowadziło do świętości? Na te i inne pytanie będziemy szukali odpowiedzi w trakcie ostatniego spotkania z serii "Radość życia ślubami". (Rh)