Dorota Szczerba
Nowe wspólnoty w Polsce
Kategoria popularnonaukoweWydawnictwo Więź
ISBN 978-83-62610-29-7
157 stron
format 140x205x11 mm
oprawa miękka ze skrzydełka
wydane Warszawa 2012
waga 0.212 kg
nr kat. Rhema 36541
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Czym są nowe wspólnoty?
Jak powstały?
Jaki jest ich cel i sposób funkcjonowania na co dzień?
Czy wnoszą coś ważnego do teologii i życia Kościoła?
W swojej książce Dorota Szczerba szuka odpowiedzi na te pytania. Wśród opisanych przez nią wspólnot znalazły się m.in.: Wspólnoty Jerozolimskie, Arka, Chleb Życia, Emmanuel, Chemin Neuf, Focolari, Cenacolo i Wspólnota Błogosławieństw. Niemal każdy rozdział poza opisem danej wspólnoty zawiera rozmowę z osobami, które mają doświadczenie życia w niej.(Rh)
Fragment tekstu
Najczęściej mianem "nowe wspólnoty" określa się wspólnoty życia, które powstały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we Francji i w krótkim czasie rozprzestrzeniły się na inne kraje, tak że już pod koniec XX wieku były obecne na wszystkich kontynentach. Narodziły się - co zaskakujące - w zsekularyzownej Francji, w której kościoły i seminaria są puste, a klasztory i zakony wymierają. Dlatego tak ciekawe jest pytanie o początki nowych wspólnot, o ich założycieli i ukryte źródła, z których wyrosły. [...]
Powołania skrajnie różne od pustelniczego, przez skupione na przyjmowaniu ubogich, po oddane ewangelizacji. Mają te same, poza pochodzeniem, cechy: skoncentrowanie modlitwy na Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, życie wspólnotowe, nie tyle tworzenie dzieł charytatywnych i opieka nad ubogimi, co życie z nimi na równych zasadach, na podobieństwo życia rodzinnego.