ks. Jacek Skrobisz
Zapomniany papież. Historia życia Jana Pawła I
Kategoria biografieWydawnictwo Sióstr Loretanek
ISBN 978-83-7257-535-7
waga 0.470 kg
nr kat. Rhema 36231
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Książki ks. Jacka Skrobisza o Janie Pawle I potrzebował polski czytelnik. Brakowało solidnej monografii poświęconej papieżowi, którego pontyfikat przerwała nagła śmierć po trzydziestu trzech dniach urzędowania na stolicy piotrowej. Tym bardziej cieszy, że może ona uświetnić przypadające w tym roku setne urodziny papy Lucianiego. Warto przy tej okazji powrócić do "zapomnianej" - jak sugeruje w tytule książki Autor - postaci, której zapomnieć nie wolno. Tym bardziej, że w zbiorowej świadomości tamten papież funkcjonuje często co najwyżej jako łącznik pomiędzy dwoma wielkimi pontyfikatami Pawła VI i Jana Pawła II. Tymczasem jego wybór na Stolicę Piotrową, dokonany 26 sierpnia 1978 roku, był odpowiedzią na modlitwy i petycje płynące z różnych ówczesnych środowisk katolickich o papieża świętego i charyzmatycznego. Ponadto, to jemu właśnie w jakiś sposób zawdzięcza swe imię błogosławiony Jan Paweł II.
Książka ks. Jacka Skrobisza to dobrze i atrakcyjnie napisana biografia prezentująca chronologicznie uporządkowane życie Albino Lucianiego. Czytelnik poznaje najpierw młodego, niezwykle ruchliwego chłopca z północnowłoskiej, górzystej miejscowości Canale d'Agordo, następnie zafascynowanego przykładem znanych kapłanów i kochającego czytać książki kleryka z seminarium w Feltre i Belluno. Śledzi losy wyświęconego w 1935 roku księdza, służącego jako gorliwy i apostolsko nastawiony duszpasterz z podgórskich parafii, w dalszej zaś kolejności jako wicerektor seminarium w Belluno. Towarzyszy życiowej drodze i duchowemu rozwojowi człowieka wybranego do spełniania obowiązków w biskupiej kurii, potem wybranego na biskupa malowniczej podalpejskiej diecezji Vittorio Veneto, wreszcie na patriarchę Wenecji, w końcu zaś na stolicę św. Piotra jako głowa Kościoła Katolickiego. Odsłania się przed nim fascynujące życie chrześcijanina i pasterza zakochanego w Chrystusie i Kościele, mającego swoich ulubionych autorów i mistrzów życia duchowego, ponadto uformowanego wydarzeniami składającymi się na dzieje Italii: wojną, głodem, emigracją zarobkową ojca, ekspansją marksizmu w środowiskach robotniczych, terroryzmem nękającym Włochy w latach siedemdziesiątych, rewolucją obyczajową wystawiającą na ciężką moralna próbę wyznawców Chrystusa, przemianami soborowymi w Kościele, itp.
Należy przyznać autorowi książki niezwykły talent w odtwarzaniu klimatów życia włoskich parafii i miejscowości. Dzięki niemu można nie tylko dowiedzieć się dużo o dziejach, architekturze i krajobrazach włoskiej prowincji Veneto oraz samej Wenecji, lecz niejako poczuć je zmysłowo. Dzięki temu, że autor jest człowiekiem szczególnie związanym z ewangelizacją i wychowaniem kleryków, książka - ze względu na wiele kompetentnych dygresji i odniesień do stosownego nauczania kościelnego - może być wyjątkowo atrakcyjna dla kapłanów, katechetów, nauczycieli i wychowawców.
Wreszcie, postać papieża Jana Pawła I zasługuje na ponowne odkrycie. Dziś, próba odczytania jego postaci w kontekście tego, co dokonał i czego nauczał, pozwala zapoznać się z człowiekiem, którego Bóg wybrał na urząd piotrowy w swoim Kościele ze względu na jego wyjątkowe chrześcijańskie zalety: niezwykłą pokorę względem osób i zdarzeń, prostotę i bezpośredniość w docieraniu do ludzi z przesłaniem ewangelicznym, a zwłaszcza wyjątkowe posłuszeństwo wobec decyzji Bożej opatrzności. Ten krótki pontyfikat, przyćmiony innymi wielkimi papieżami XX wieku, wzięty na nowo pod lupę dociekliwego badacza, odsłania przed nami figurę wzorcowego pasterza i posoborowego katolika, którego potrzebuje dzisiejszy świat i Kościół. Życie Jana Pawła I może wręcz przypominać przepis na udane życie i lekarstwo na ponowoczesną melancholię. "Pokora w relacji do Boga - mówił o nim jego następca Jan Paweł II - towarzyszyła mu od początku powołania, aż po czas wybrania na stolicę św. Piotra. Pokora z kolei umacniała go w zaufaniu, jakim darzył Boga. A konsekwencją zaufania była radość, która nie tylko okazywała się poprzez uśmiech, ale również poczucie humoru". Książka o uśmiechniętym papieżu to wspaniała propozycja do przeżywania Roku Wiary w Kościele. (Rh)