Robert Kaczmarek (reż), Grzegorz Braun

Towarzysz generał idzie na wojnę

Kategoria  historia, dokument

Dom Wydawniczy Rafael
Cena 29.90 zł

ISBN 978-83-7569-271-0
waga 0.248 kg
nr kat. Rhema 34443

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Film o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 30. rocznicę tego wydarzenia

Po '89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty - szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR - wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali "utratę Polski". Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i "trudnej, ale koniecznej" decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?
Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?
Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film - szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką - ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata '80 do 13 grudnia 1981.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem, m.in.:
prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki Wojna polsko-jaruzelska;
dr Lech Kowalski, m.in. autor książki Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju;
prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej;
Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego;
dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.


Robert Kaczmarek - reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika - w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii (61 odcinków).

Grzegorz Braun - reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Eugenika - w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora czy Śmierć człowieka utalentowanego, a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland, Towarzysz Generał, TW Bolek, Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii


Reżyseria: Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun
Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Tomasz Magierski
Dźwięk: Piotr Nykowski, Łukasz Rydzewski
Montaż: Aleksandra Gruziel
Udźwiękowienie: Kamil Sajewicz
Kierownictwo produkcji: Zdzisław Sajuk
Producent: Robert Kaczmarek, Dom Wydawniczy "Rafael", Film Open Group
Czas trwania: ok. 90 minut

 

Powrót