o. Tomasz Oleniacz
Radość życia radami ewangelicznymi- UBÓSTWO
Kategoria refleksyjnaISBN 978-83-89781-53-6
waga 0.084 kg
nr kat. Rhema 31830
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
"Ubóstwo" jest drugą z serii trzech płyt poświęconych radosnemu przeżywaniu rad ewangelicznych, zwłaszcza w konsekracji zakonnej. Składają się na nią konferencje nagrywane podczas trzyletniego cyklu skupień organizowanych w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie. Jako pierwsza ukazała się płyta pt. "Czystość", zaś w przyszłym roku ukażą się konferencje na temat posłuszeństwa. Ubóstwo chrześcijańskie jest zakorzenione w miłości, która - jak mówił św. Ignacy Loyola - polega na nieustannym wzajemnym udzielaniu sobie darów; jest ona oddawaniem wszystkiego, z sobą włącznie, i jednoczesnym przyjmowaniem wszystkiego od drugiej osoby. Pierwszym czynem miłości jest właśnie stać się ubogim z drugim i dla drugiego.
Trzy rady ewangeliczne: ubóstwo, posłuszeństwo, czystość, stały się inspiracją chrześcijańskich form życia monastycznego i zakonnego, wpisując się tym samym w dzieje jako wielka karta ludzkiej wolności. Osoby konsekrowane, tzn. żyjące tymi radami na podstawie złożonych ślubów, powinny doświadczać potrójnego wyzwolenia. Ubóstwo wyzwala z uścisku tego, co materialne; posłuszeństwo uwalnia od bałwochwalczej władzy ego, upodabniając do Syna oddanego Ojcu; czystość wyzwala spod panowania tego, co cielesne, wprowadzając w oblubieńczy wymiar agape.
Autor jest kierownikiem duchowym, rekolekcjonistą a obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Duchowości w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne z teologii duchowości w Rzymie i Madrycie. Pełnił funkcję kierownika duchowego jezuickich kleryków w Krakowie. Jest autorem artykułów z dziedziny duchowości, zwłaszcza ignacjańskiej. Opublikował: "W duchowej szkole św. Ignacego", Wyd. WAM 2005.
Na płytę w formacie mp3 składają się następujące konferencje:
1. Podstawy biblijne ubóstwa
2. Nauczanie Kościoła. Rola Słowa Bożego
3. Różne wymiary ubóstwa
4. Nowe formy ubóstwa
5. Wprowadzenie do modlitwy: Łk 12,13-21 Bogaty głupiec
6. Co przeszkadza a co pomaga w praktykowaniu ewangelicznej rady ubóstwa?
7. Homilia na podstawie Ewangelii z Łk 16,19-31, z XXVI Niedzieli C