Gilbert Keit Chesterton
Autobiografia
Kategoria popularnonaukoweWydawnictwo Fronda
ISBN 978-83-62268-17-7
412 stron
format 150x210 mm
oprawa twarda
wydane Wrszawa 2010
waga 0.520 kg
nr kat. Rhema 30906
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
W "Autobiografii" G.K. Chesterton potraktował sam siebie dokładnie w taki sam sposób, w jaki traktował bohaterów innych swoich prac biograficznych: Browninga, Shawa czy Blake'a. Nie znajdziemy więc w tej książce prawie żadnych dat - poza datą urodzenia autora, a nawet i o niej udało mu się napisać z przymrużeniem oka. Zamiast ważnych faktów biograficznych otrzymamy zajmujące anegdoty. Dowiemy się sporo o rozmaitych ludziach, ale stosunkowo mało o głównym bohaterze. Własne życie stało się dla Chestertona jedynie pretekstem do ukazania... wojny idei!"
Jaga Rydzewska
Gilbert Keith Chesterton (ur. 29 maja 1874 w Londynie, zm. 14 czerwca 1936 w Beaconsfield, Buckinghamshire), angielski pisarz.
Przez krótki okres po zdobyciu wykształcenia był rysownikiem i karykaturzystą, następnie wybrał dziennikarstwo i publicystykę. Reprezentował poglądy konserwatywne, przeciwstawiał się ideom socjalizmu i agnostycyzmu. Był mistrzem groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Występował w publicznych polemikach m.in. przeciwko G. B. Shawowi i H. G. Wellsowi.
W młodości przejawiający postawy agnocystyczne, z czasem rozumowo dochodził do dojrzałej wiary chrześcijańskiej i włączył się w nurt odnowy duchowej Kościoła anglikańskiego. W 1922 przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele "Ortodoksja". Pod wpływem katolickiej nauki społecznej stworzył wraz z Hilairem Bellokiem teorię tzw. dystrybucjonizmu, odrzucającą zarówno kapitalizm, jak i socjalizm, głoszącą potrzebę budowy społeczeństwa opartego na upowszechnieniu drobnej własności.
Był sympatykiem Polski, którą odwiedził w 1927 r., co przyczyniło się do jego popularności w tym kraju już w dwudziestoleciu międzywojennym.