ks. Zdzisław Janiec

Wstawiennictwo Maryi

Kategoria  maryjne

Wydawnictwo Drukarnia Diecezjalna - Sandomierz
Cena 104.90 zł

ISBN 978-83-257-0207-6
waga 1.295 kg
nr kat. Rhema 30333

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Notka

Publikacja Wstawiennictwo Maryi (studium liturgiczno-teologiczne na podstawie wybranych formularzy okresu zwykłego ze "Zbioru Mszy o Najświętszej Maryi Panny") składa się z czterech części.

Pierwsza jest częścią introdukcyjną, w skład której wchodzi wstęp pracy oraz pierwszy rozdział. Wstęp ukazuje pożytek płynący z dotychczasowych badań nad formularzami mszalnymi Zbioru Mszy o Najświętszej Maryi Pannie oraz prezentuje spojrzenie na nasze badania. Rozdział pierwszy tej części zatytułowany Wstawienictwo Maryi w misterium Kościoła został potraktowany jako wstępny, z zamiarem głębszego uświadomienia problemu wstawiennictwa Maryi w tajemnicy Kościoła. Poszczególne jego punkty: wstawiennictwo Maryi w liturgii, patrystyce oraz Magisterium Ecclesiae służą jako ogólne wprowadzenie i tło do szczegółowych i bardziej specjalistycznych badań w kolejnych częściach publikacji.

Druga część - analityczna - stanowi zasadniczy korpus badań. Składa się z dwóch rozdziałów. W rozdziale pierwszym zatytułowanym Hermeneutyka tekstów biblijnych w aspekcie wstawiennictwa Maryi prezentujemy teksty biblijne dotyczące ośmiu formularzy mszalnych z okresu zwykłego. Po przedstawieniu tekstów dokonano analizy pierwszych czytań, psalmów responsoryjnych, śpiewów przed ewangelijnych i Ewangelii. Rozdział drugi, noszący tytuł Wstawiennictwo Maryi w hermeneutyce tekstów euchologijnych, stanowi studium tekstów formularza. Po ich prezentacji zamieszczona jest analiza liturgicznych modlitw (kolekt, modlitw nad darami, prefacji i modlitw pokomunijnych).

Trzecia część - syntetyczna - zawiera dwa rozdziały. Zebrane syntetycznie prawdy z części analitycznej tworzą czwarty rozdział Logos maryjnego wstawiennictwa w formularzach mszalnych. W rozdziale tym ukazano podstawowe prawdy wstawiennictwa Maryi zawarte w analizowanych tekstach biblijnych oraz w tekstach euchologijnych. Z kolei piąty rozdział stanowi syntezę wynikającą z części analitycznej i ukazuje Ethos maryjnego wstawiennictwa w formularzach mszalnych. Rozdział prezentuje etos maryjnego wstawiennictwa wypływający z przeprowadzonych analiz biblijno-euchologijnych.

Czwarta część - konkluzyjna zawiera zakończenie, na które składają się wnioski i postulaty teologiczno-liturgiczno-pastoralne wynikające z przeprowadzonego studium oraz aneks. Do aneksu zaliczono: kolokację tekstów celebracyjnych, teksty mszalne o wstawiennictwie Maryi w liturgiach Wschodu i Zachodu, dwa słowniki: biblijny i liturgiczny będące wynikiem analizowanych formularzy mszalnych. Ponadto wchodzą weń dwa zestawy syntagm studiowanych tekstów biblijnych i syntagm euchologijnych oraz skorowidze (czytań, psalmów, kantyków, refrenów, śpiewów przed Ewangelią). W tej części znalazły swoje miejsce skorowidze dotyczące: czytań, psalmów, kantyków, refrenów i śpiewów przed Ewangelią. Całość wieńczy streszczenie studium w językach polskim, łacińskim, niemieckim i angielskim.

 

Powrót