ks. Jacek Siewiora (red.)

Troska o człowieka. Od naprotechnologii do pedagogiki

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Biblos - Tarnów
Cena 12.60 zł

ISBN 978-83-7332-829-7
waga 0.126 kg
nr kat. Rhema 29209

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

"Troska o człowieka. Od naprotechnologii do pedagogiki" to tytuł książki, która jest owocem sympozjum zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej wraz z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zostały w niej omówione zagadnienia z różnych dziedzin związane z troską o życie. Są to m.in.: naprotechnologia - kompleksowe spojrzenie na płodność i zdrowie ginekologiczne, etyczny i moralny wymiar "in vitro", prawna ochrona dziecka poczętego, rola szkoły i rodziny w wychowaniu.
Niniejsza publikacja ukazuje problem ochrony życia poczętego w świecie, którym rządzi opacznie rozumiana wolność, dająca nieograniczone prawo do "posiadania" dziecka lub pozbycia się go. Z jednej więc strony promuje się metodę sztucznego zapłodnienia "in vitro", wmawiając, że każdy ma "prawo do posiadania dziecka", a z drugiej aborcję jako szybki sposób na pozbycie się "kłopotu". Manipulacja życiem ludzkim w tych działaniach nie ma granic: człowiek raz jest postrzegany jako pożądany "towar", a raz jako niechciany intruz.
Biorąc pod uwagę ogromne zagrożenie medyczne, psychiczne i moralne, jakie niosą ze sobą wymienione wyżej procedery, tematyka omawianej publikacji jest bardzo ważna, a troska o życie stoi u podstaw nie tylko nauki Kościoła, ale także stanowionego w każdym państwie prawa.
Autorzy artykułów mają nadzieję, że książka nie tylko pobudzi do refleksji związanej z omówionymi w niej zagadnieniami, ale także zachęci do podejmowania konkretnych działań, których celem będzie troska o człowieka.

Spis treści

Wprowadzenie

Agnieszka Juszczyk
NAROTECHNOLOGYŽ JAKO KOMPLEKSOWE SPOJRZENIE NA PŁODNOŚĆ I ZDROWIE GINEKOLOGICZNE

Ks. Michał Drożdż
ETYCZNY WYMIAR IN VITRO W KONTEKŚCIE NAPROTECHNOLOGY

Ks. Jan Banach
MORALNA NIEDOPUSZCZALNOŚĆ METODY IN VITRO

Ks. Robert Kantor
OCHRONA DZIECKA POCZĘTEGO W POLSKIM USTAWODAWSTWIE CYWILNYM

Ks. Janusz Mastalski
KATECHETA W SŁUŻBIE ODKRYWANIA POWOŁANIA

Ks. Bogusław Połeć
RODZINA WSPÓLNOTĄ WYCHOWUJĄCĄ W MIŁOŚCI I DLA MIŁOŚCI

Ks. Jacek Siewiora
DIALOG RODZINY I SZKOŁY A WYCHOWYWANIE TWÓRCZEJ OSOBOWOŚCI

 

Powrót