ks. Stanisław Szczepaniec
Ceremoniał posług liturgicznych
Kategoria ministranciISBN 83-89711-26-5
waga 0.325 kg
nr kat. Rhema 28256
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Ceremoniał został podzielony na trzy podstawowe bloki:
Pierwszy dotyczy podstawowych umiejętności służby liturgicznej. Znajdziemy go w wersji internetowej na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Dzieli się on na trzy rozdziały, które dotyczą kolejno: troski o strój liturgiczny; postaw i gestów przyjmowanych podczas świętych obrzędów; ostatni dotyczy posług liturgicznych wraz z wszystkimi zaleceniami pięknego i dokładnego ich wykonywania.
Drugi blok najobszerniejszy - którego nie udało się nigdzie w sieci uświadczyć - dotyczy Funkcji służby liturgicznej w liturgii i w nabożeństwach.
Podzielony na pięć rozdziałów rozpoczyna się od Triduum Paschalnego. Prowadzi za rękę przez wszystkie tajemnice Wielkiego Tygodnia począwszy od Niedzieli Palmowej. Pomoże w zorganizowaniu zbiórki - przygotowaniu planówki oraz próby zespołu liturgicznego. Odpowiedni komentarz powala wprowadzić grupę w tajemnice dnia. Dodatkowo opracowano szczegółowy przebieg liturgii w formie przejrzystej tabeli. Nie sposób niczego pominąć.
Drugi rozdział traktuje stricte o Eucharystii. Szczegółowo omawia niedzielną Mszę Świętą, oraz precyzuje funkcje poszczególnych ministrantów, kładzie nacisk na czytelność i dokładność wykonywanej posługi. Omówiono tu także kult Eucharystii poza Mszą Świętą, jak i rolę żeńskiego zespołu liturgicznego.
W kolejnym rozdziale opisano Inne Sakramenty i Sakramentalia. Bardzo prosto i konkretnie opisano istotę każdego z sakramentów, a także propozycje "aranżacji". Dużo miejsca poświęcono obrzędowi poświęcenia świątyni, ołtarza, naczyń liturgicznych. Znajdziemy tu także kilka ciekawostek związanych z błogosławieństwami oraz procesjami.
Rozdział czwarty rozdział dotyczy Liturgii Godzin. Dowiemy się tu jak i dlaczego odmawiać godzinki. Ukazuje jak Liturgię Godzin odmawiać z ludem.
Ostatni rozdział skupia się na Nabożeństwach. Jest syntezą wszystkich wiadomość które zostały podane prędzej.
Trzeci blok to Program formacyjny służby liturgicznej. Jak już napomniałem prędzej, z biegiem czasu musiał się zdezaktualizować, aczkolwiek są parafie, które bardzo dobrze łączą formację ministrancką z formacją Ruchu Światło - Życie. Zajdziemy tutaj informacje o wielu materiałach formacyjnych wraz z ich opisem oraz zastosowaniem.
Niewątpliwie ciekawość wzbudzi dodatek - Wzory: alby, sutanki, komży, gazetek i wywieszek. Czyli takie ministranckie "Zrób to sam". Osobiście zdziwiłem się widząc kroje na szaty liturgiczne, dzisiaj jest to kwestia udania się do sklepu z dewocjonaliami, bądź zamówienia internetowego. Podobnie jak gazetka ministrancka, która ogranicza się dziś do kilku wydrukowanych kratek. Jednak jestem zdania, że praca nad taką własnoręcznie zrobioną gazetką może sprawić wiele radości, a przede wszystkim pozwoli się zaangażować co ambitniejszym ministrantom.
(rh)