Tomasz M. Dąbek OSB
Niezrozumiałe fragmenty Biblii
Kategoria BibliaWydawnictwo OO. Benedyktynów TYNIEC
ISBN 978-83-61533-88-7
waga 0.159 kg
nr kat. Rhema 26760
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
1. Czym się różni piekło od piekieł?
2. Najkrótszy rozdział w Piśmie Świętym to Ps 117, najdłuższy to Ps 119. Środek, to Ps 118. Przed nim jest 594 rozdziały i po nim dokładnie 594, przy czym suma tych rozdziało (594 + 594) wynosi 1 188. ŚRODEK Pisma Świętego to dokładnie Psalm 118, wers 8 (Ps 118, 8) "Lepiej ufać Panu, niż polegać na ludziach". Jak to ksiądz zinterpretuje? Czy to ma jakieś znaczenie? Czy to przypadek? Zwłaszcza ta kombinacja liczb. Co oznacza 1, 11, 8, jaka jest ich symbolika?
3. Dlaczego Bóg jest tak okrutny w Starym Testamencie? Dlaczego nie ma w Nim miłości tyle, co u Jezusa Chrystusa? Potopił w Morzu Czerwonym wojska Faraona, żołnierzy, mężczyzn, którzy mieli domy, rodziny, byli ojcami i "Bogu ducha" winnymi ludźmi, że serce Faraona było z kamienia, które w dodatku z kamienia było, bo Bóg tak chciał... Ileż w tym wszystkim jest cierpienia, okrucieństwa, złośliwości Boga...
4. Podczas Zmartwychwstania jest scena: "Jan wszedł do grobu, zobaczył i uwierzył..." Co On takiego TAM zobaczył, że uwierzył? Bo nic w tym niezwykłego, że płótna były złożone i leżały gdzieś obok..., każdy mógł je złożyć. To nie przekonuje...
5. Dlaczego potrzeba aż dwóch opisów stworzenia świata? Czy nie wystarczyłby jeden? Te dwa trochę wprowadzają bałaganu i nieporządku...
6. Po co Pan Bóg w siódmym dniu odpoczywał? Przecież Bóg jest wszechpotężny, a więc nie potrzebuje odpoczynku... Po co w ogóle stwarzał świat w sześć dni, skoro mógł go stworzyć w jednym dniu. Mógł go stworzyć w jednej sekundzie, właściwie to jednym tchnieniem, jedną myślą...?
7. Apokalipsa operuje BARDZO dokładnymi liczbami, ilu będzie zbawionych i potępionych, itd... Skąd takie liczby? Skąd taka pewność?
8. 666, jak Ksiądz wytłumaczy tę liczbę i dlaczego ona akurat oznacza szatana? Dlaczego 666 a nie 777 albo 555, albo 567?
9. Co oznacza symbolika liczb i dlaczego w kulturze semickiej operowano tą symboliką? Co więc oznaczają kolejne liczby: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10?
10. Dlaczego w Starym Testamencie Bóg toleruje rozwody... bo wystarczy dać żonie list rozwodowy, by sprawę załatwić. Oczywiście Jezus Chrystus to zmienił, ale Bóg w Starym Testamencie tego nie zmieniał?
11. Dawid miał kilka żon i ok. 600 nałożnic. Bóg go wybrał, ale go nie skarcił za to... jakby nie zwrócił uwagi... dlaczego Bóg ST nie piętnuje takiej sytuacji u Dawida? I jeszcze Go wybiera i powierza mu tyle zadań...? Dziś nie wolno mieć nawet kochanki, a wtedy wolno było mieć kilka setek nałożnic?
12. Jest przypowieść w NT o tym, jak to Pan zwolnił zarządcę. Gdy ten o tym się dowiedział, wezwał dłużników Pana i każdemu z nich zmniejszył dług wobec Pana, a Bóg pochwalił nieuczciwego rządcę? Co ksiądz o tym myśli? Czy Bóg pochwala nieuczciwość?
13. Dlaczego nie ma mowy w NT o kobietach? Dlaczego liczą się tylko mężczyźni? I dlaczego Jezus nie zmienił tej sytuacji, pochwalił ją, jakby, wybierając na apostołów samych mężczyzn...?
14. Chrzest u Żydów był symbolem oczyszczenia z grzechów. Jezus Chrystus był bez grzechu, a jednak pozwolił się ochrzcić. Dlaczego na przekór logice zdrowego rozsądku Jezus dał się ochrzcić, skoro nie potrzebował tego oczyszczenia?
15. Numeracja Psalmów zmienia się. Obok zwykłej numeracji jest inna w kwadracie. Dlaczego?
16. Piekło - czyściec - niebo. Czym one są. Jak długo dusze będą w czyśćcu, skoro "tam" nie ma pojęcia wymiaru czasu i przestrzeni... czy czyściec to "miejsce"... trudno to sobie wyobrazić...
17. Mówi się o "wędrówce dusz czyśćcowych", co to takiego? Czy jest o tym mowa w Piśmie Świętym?
18. Dlaczego nie ma św. Dawida, św. Mojżesza, św. Adama i św. Ewy....? Dlaczego wielkich ludzi Starego Testamentu nie możemy w Kościele nazywać świętymi?