M. Sawyer, H. House, M. Hunnex, R. Abanes
Teologia i filozofia. Chrześcijańskie tablice encyklopedyczne tom II
Kategoria naukoweOficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN 978-83-7492-045-2
864 strony
format 1680x2350 mm
oprawa twarda, lakierowana,
wydane Warszawa 2008 r.
waga 1.584 kg
nr kat. Rhema 25445
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Drugi tom Chrześcijańskich tablic encyklopedycznych dotyczy nauki chrześcijańskiej, wybranych kwestii teologicznych i filozoficzych. W sposobie prezentacji połączono tu jak poprzednio cechy encyklopedii i podręcznika. Wydanie polskie opiera się na czterech osobnych książkach amerykańskich tej tematyki. Dotyczyły one teologii, filozofii, sekt i kultów oraz apologetyki.
Pierwsza część niniejszej książki zestawia więc problematykę głównych działów teologii. W formie wykresów, metodą "taksonomiczną", przedstawiono rozmaite koncepcje ze sfery teologii systematycznej, ich genealogię i klasyfikację. Część druga, w formie podręcznika z wykresami, przedstawia całość dziejów filozofii europejskiej, z uwzględnieniem ich znaczenia dla chrzecijaństwa. Trzecia zestawia i ocenia dzieje i doktryny ważniejszych zachodnich kultów, nowych ruchów religijnych i sekt (np. mormonów, New Age, Świadków Jehowy i innych). Ich poglądy skonfrontowano z podstawowym kerygmatem wiary, który jest wspólnym mianownikiem dla prawowiernych wyznań chrześcijańskich. Ostatnia część przedstawia zasady obrony głównych prawd chrześcijaństwa oraz relacje chrześcijaństwa do innych religii i nauki. Polskie wydanie zostało ubogacone w aspekty ważne dla czytelnika katolickiego. Metoda książki jest zasadniczo opisowa, zestawia raczej niż wartościuje.
Ta swoista encyklopedia może stać się cenną pomocą dla studiowania odpowiednich przedmiotów teologicznych i filozoficznych. Ponieważ reprezentuje mało znaną w Polsce perspektywę chrześcijaństwa amerykańskiego i uwzględnia jego specyfikę, stanowi też jedyne w naszym języku tak obszerne źródło wiadomości na temat jego nurtów. Pod tym względem książka ma ogromny walor ekumeniczny.
Prof. dr. hab. Michał Wojciechowski