Werner "Tiki" Kustenmacher
Co oznacza ta ryba?
Kategoria popularnonaukoweISBN 978-83-60569-10-8
64 strony
format 120x190x7 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2008
waga 0.072 kg
nr kat. Rhema 24534
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
"Jeśli potrafisz to przeczytać, jesteś stanowczo za blisko" - tego rodzaju absurdalne przesłania z tyłu samochodów do kochanych bliźnich zauważamy na co dzień. Ponadto widzimy wszelkiej maści symbole, z których jedne bywają wyłącznie rozrywką, inne zaś mają tajemnicze znaczenie. Jednym z nich - coraz częściej ostatnio widywanym - jest ryba. Cóż więc ona ma znaczyć?
Odpowiedź jest prosta i skomplikowana zarazem. Otóż ryba to symbol, który szybko i bez słów informuje: jestem chrześcijaninem.
Okazało się już, że zbyt głośne wyznania ("Skoro twój Bóg umarł, weź mojego") mogą powodować negatywne skutki uboczne.
Ryba przeciwnie - jest cicha i skromna. Obwieszcza, w miarę coraz częstszego pojawiania się: tu podróżują ludzie, w których życiu obecny jest Chrystus.
Istotnie, trzeba w zasadzie już być chrześcijaninem, żeby ów motyw ryby odebrać jako chrześcijański stempel. Taki jest urok wszystkich znaków wspólnotowych, że przede wszystkim pozwalają się wzajemnie rozpoznawać tym, którzy do danej wspólnoty należą.
Posiadacze takich znaczków cieszą się jednak, kiedy ich ryba prowokuje ludzi z zewnątrz do stawiania pytań. Tylko jak wytłumaczyć, co kryje się pod tym znakiem, żeby nie wypaść jak mentor lub pobożny agent reklamowy? Ta książeczka w przyjemny sposób ułatwi udzielanie bynajmniej nie prostej odpowiedzi na owo "rybne" pytanie, kiedy tylko postawi je ktoś z przyjaciół, kolegów, sąsiadów, towarzyszy podróży czy ktokolwiek inny.
Od autora:
Pewien mądry chrześcijanin powiedział kiedyś: "świętość oznacza powiązanie wszystkiego ze wszystkim". W ten sposób ryba również stanie się świętym znakiem, jeżeli pozwolisz, by oddziałały na Ciebie jej liczne odniesienia. Ryba, w której brzuchu przebywał Jonasz. Woda chrztu. Pięć chlebów i dwie ryby, które nasyciły pięć tysięcy ludzi. Dwukrotny cudowny połów ryb - na początku publicznej działalności Jezusa i po Jego zmartwychwstaniu. Moneta w pyszczku ryby. Ryba, która w pyszczku wylęga i chroni swoje młode. Tak wiele obrazów i płaszczyzn, na których ryba zaczyna "żyć".
Mam nadzieję, że ta właśnie ryba, ten święty znak, będzie przemawiać również do Ciebie - ciągle inaczej i ciągle na nowo.
Do tej małej książeczki dołączono kilkanaście naklejek z różnymi przedstawieniami rybek do naklejenia na bagaż, rozkład dnia, kask roweru, na Biblię i na inne jeszcze przedmioty i oczywiście na samochód!
Fragment tekstu
Wielka obrazkowa Ksiega pierwszych chrzescijan
Ryba należy do najstarszych symboli chrześcijaństwa. Do końca IV wieku była chętnie przedstawiana - zanim klasycznym, a później wyłącznym, znakiem rozpoznawczym Kościoła chrześcijańskiego stał się krzyż.
Z pierwszych wieków zachowały się wizerunki ryby na sarkofagach, nagrobkach, płytach kamiennych, pieczęciach, naczyniach, glinianych lampach, mozaikach, filarach, elementach drzwi.
Czasami ryba jest połączona z kotwicą lub z podobizną Chrystusa jako Pasterza, z drzewem, statkiem, palmą, gołębiem, monogramem Chrystusa - XP (pierwsze dwie litery słowa "Chrystus" zapisanego po grecku), a także z literami "A" i "Ω" - symbolem początku i końca (pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu).
Sekretny znak
Nie da się już dziś jednoznacznie ustalić, skąd bierze się popularność znaku ryby. Najciekawsze wyjaśnienie: ryba zawiera ukryte orędzie, wyznanie Chrystusa w najkrótszej formie. Pierwsze litery wyrazów zdania Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel (po grecku Iesous Christos theou huios soter) tworzą greckie słowo ichthys (ryba). Przy okazji - taka sztuczka z początkowymi literami nazywa się akrostych lub akronim.
Pierwsze nawiązania do ukrytego znaczenia liter ichtys znajdują się w pismach Ojca Kościoła, św. Augustyna i w jednej z mów cesarza Konstantyna. Za rządów tego władcy skończyły się prześladowania chrześcijan a ich wiara stała się religią państwową. W związku z tym tajne znaki rozpoznawcze przestały być potrzebne i rybę przesłonił krzyż.
Pisemne świadectwa, odnoszące się do dosłownego brzmienia orędzia ukrytego w pojęciu ichtys, znaleźć można dopiero wśród uczonych XVII wieku. Wtedy to emblematyka, wiedza o znaczeniu znaków, osiągnęła apogeum swojego rozwoju.
Aby wyjaśnić znaczenie symbolu ryby, nie należy poprzestawać na tym, iż jest to wyłącznie tajne wyznanie Chrystusa.
Ryba w Biblii
Jonasz (Jon 2, 1-11)
Historia Jonasza jest najbardziej znaną z "rybnych" opowieści Starego Testamentu, zresztą raczej ubogiego w ryby. Jonasz otrzymuje od Boga zadanie, ale ucieka przed nim, w dodatku drogą morską. W brzuchu ogromnej ryby zostaje sprowadzony z powrotem. Ta wielka ryba, którą nasza wyobraźnia chętnie utożsamia z wielorybem, jest osobliwym pomocnikiem Boga. Łączy w sobie element groźby i pożerania z elementem ratunku i ocalenia.
Jezus był chyba również zafascynowany tym starym obrazem, skoro traktował znak Jonasza jako typ własnej śmierci i zmartwychwstania: "Jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi" (Mt, 12, 40). Jezus pozwolił się pochłonąć groźnej śmierci, aby przez to stać się ocalającym Wybawcą.
Historia ryby-naklejki
Początkowo znak ryby odnosił się tylko do szczególnie radykalnych chrześcijan (szczupaków ortodoksji). Od lat 80 symbol ten robi się jednak coraz popularniejszy. Równocześnie stał się on globalnym emblematem przynależności do chrześcijaństwa.
Kto ma ów znaczek na samochodzie, czyni się w pewnym sensie ambasadorem Chrystusa. Tym samym zobowiązuje się do wyrozumiałego i życzliwego zachowania, również w czasie jazdy. Tymczasem istnieją już naklejki o treści: "Mój sposób jazdy nie pozwala na naklejanie chrześcijańskich nalepek".