Wiesław Popiołek, ks. Piotr Ryba
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
Kategoria nowenny i modlitwyISBN SCD 13
waga 0.084 kg
nr kat. Rhema 23817
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Godzinki w wykonaniu męskiej scholi "Salwator".
Śpiewanie Godzinek było powszechne w Polsce przez setki lat. Czas i miejsce powstania oraz autorstwo Godzinek nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że powstały w XIV lub XV wieku. Na skutek sporu o pogodzeniu nauki o Niepokalanym Poczęciu NMP z dogmatem o odkupieniu w Chrystusie. Leonard Nogarol, franciszkański teolog z Werony, gorący obrońca Niepokalanego Poczęcia, ułożył oficjum (czyli teksty brewiarza) ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi. Zatwierdził je papież Sykstus IV w 1476 roku.
Według niektórych badaczy oficjum przetłumaczono na język polski jako Godzinki o Niepokalanym Poczęciu i pod tym tytułem znalazły się w modlitewniku ułożonym przez Wacława z Brodni.
Będący obecnie w użyciu tekst Godzinek jest jednym z wielu znanych w ciągu stuleci i pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku. Trudno dziś ustalić, na jakich tekstach opierały się poszczególne wersje. W archiwum Kurii Prowincjalnej jezuitów na Małym Rynku w Krakowie natknąłem się na informację o tym, że Godzinki w Polsce spopularyzowały się w XVIII wieku wraz z przybyciem do Polski jezuitów, a ich tłumaczenia podjął się ks. Jakub Wujek. Z kolei ks. Wacław Schenk, liturgista, prof. KUL, przypisuje autorstwo Godzinek Piotrowi Rodriguezowi SJ (1531-1617), a tłumaczenie na język polski nieznanemu jezuicie krakowskiemu.
Niezależnie od faktów historiycznych, warto wrócić do tej pięknej i starej tradycji śpiewania (słuchania) godzinek.