Stanisław Rodziński
Dzieła Czasy Ludzie
Kategoria biografieWydawnictwo Salwator
ISBN 978-83-60703-60-1
216 stron
format 145x205x16 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2007
waga 0.317 kg
nr kat. Rhema 22989
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Rozmowy o sztuce w kontekście malarstwa polskiego. Autor, uznany artysta i wybitny malarz, były Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pisze o sztuce w kontekście wielkich polskich malarzy XX wieku, czasem wspomina swoje spotkania z nimi bądź rozmowy, opisując świat malarstwa II połowy XX i przełomu XX i XXI wieku.
Świat artystów - malarzy: jaki to jest "świat"? Jakie było spojrzenie na świat artysty malarza po II wojnie światowej, w latach 60., 80., a jakie jest dzisiaj? Czym jest sztuka? Jakie ma dziś znaczenie? Jakie są jej funkcje pedagogiczne, wychowawcze, estetyczne...? Czy dzisiejszy człowiek, bombardowany elektroniką, komputerem, telefonią komórkową oraz internetem znajduje czas na obcowanie ze sztuką?
Książka ta powstała też jako reakcja na przeżywanie oglądania obrazów, ale i jako próba oceny zjawisk społecznych, artystycznych, a nawet politycznych. Prof. Rodziński wspomina w niej artystów, którzy odeszli, ale i tych, którzy intensywnie pracują współtworząc dziś świat artystów i malarstwa XXI wieku, dzieląc się swoją twórczością w czasach zamętu, relatywizacji pojęć i wartości.