ks. Robert Nęcek, ks. Piotr Gąsior
Polska moralność społeczna z ks.prof.Januszem Nagórnym rozmawiają ...
Kategoria naukoweWydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM
ISBN 978-83-89659-90-3
waga 0.232 kg
nr kat. Rhema 22671
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Wstęp
Księdza profesora Janusza Nagórnego poznałem w Krakowie na początku lat dziewięćdziesiątych. Uczestniczyłem wówczas w seminarium naukowym z teologii moralnej w PAT. Prowadzący to seminarium ks. prof. Wacław Gubała, duszpasterz Służby Zdrowia Miasta Krakowa, zaprosił ks. Nagórnego do wygłoszenia rekolekcji wielkopostnych dla tego szanownego grona. Styl i sposób, a przede wszystkim treść nauk, ujęły wszystkich, również mnie - młodego seminarzystę.
Po latach zostałem doktorantem ks. prof. Nagórnego, wgłębiając się w tajniki teologii moralnej i żyjąc wspólnotą, której on był głównym motorem. Ksiądz Profesor należał do ludzi bardzo wymagających, czuło się przed nim respekt, a jednocześnie wyzwalał zapał do nauki i radość ze studiowania. Interesował się wieloma zagadnieniami. Wykładał jasno, prosto i zrozumiale. Sale wykładowe na jego zajęciach były wypełnione po brzegi.
To wszystko stało się zachętą do przeprowadzenia wywiadu - rzeki ze znanym polskim moralistą. Razem z ks. dr. Piotrem Gąsiorem, który przyjął moją propozycję do współudziału w tej rozmowie, zostaliśmy zaproszeni do Lublina, gdzie przez cały dzień poruszaliśmy się w świecie teologii moralnej. Przeżyliśmy prawdziwą ucztę duchową i intelektualną. Tematyka wywiadu obejmuje całą paletę społecznych problemów: pokój i wojnę, sprawiedliwość, miłosierdzie i przebaczenie, modyfikacje genetyczne, małżeństwa niesakramentalne i kościół domowy, duszpasterstwo biznesmenów i demokrację.
Nieco później okazało się, że był to ostatni wywiad, jakiego Ksiądz Profesor udzielił - 17 października 2006 r. odszedł do Domu Ojca.
Ufam, że niniejsza książka stanie się dla wielu pomocą w postrzeganiu świata przez pryzmat moralności chrześcijańskiej.
Ks. Robert Nęcek Kraków, l0 października 2007 roku