Dariusz Robert Mazurek

Bóg o indiańskim obliczu

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Bratni Zew
Cena 51.00 zł

ISBN 978-83-7485-040-7
waga 0.598 kg
nr kat. Rhema 21747

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Notka

Ewangelizacja w Peru, choć trwa już od prawie pięciu wieków i zasiała swoje pierwsze ziarna wiary, nie została jeszcze dokończona. Indianie bowiem stając się katolikami nie zawsze wy-zbywali się zupełnie swych prastarych wierzeń. Niektórzy Peruwiańczycy, z obawy przed inkwizytorami i wobec nieobecności kapłanów inkaskiego imperium, już tylko w gronie rodziny i zaprzyjaźnionych osób na sposób czysto wewnętrzny zaczęli oddawać cześć swoim bóstwom, na przykład Pachamamie (Matce Ziemi) czy Apu (Duchom Gór). Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, iż dwie religie, autochtoniczna i chrześcijańska, zaczęły istnieć niezależnie, obok siebie, jedna pod płaszczyzną drugiej. Z czasem obie zaczęły na siebie oddziaływać, co w konse-kwencji doprowadziło do pojawienia się zjawiska synkretyzmu w religii keczua.
Misjonarz zatem posługujący w południowych Andach peruwiańskich potrzebuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak, między inkulturacją a synkretyzmem, ma wyglądać misja, aby wiarę chrześcijańską przedstawić w sposób zrozumiały, bliższy tradycjom i mentalności narodu, do którego jest posłany. W tym celu, autor dokonał pewnej opcji, nie tej, tak bardzo charakterystycz-nej dla Ameryki Łacińskiej i preferowanej przez teologię wyzwolenia opcji na rzecz ubogich, lecz opcji na rzecz "Boga o indiańskim obliczu".

Książka zawiera 30 stron kolorowych map i zdjęć

Dariusz Robert Mazurek
Urodzony 10 grudnia 1967 r. w Gdyni. Zainspirowany ideą zostania misjonarzem w roku 1993 wyjechał do Peru jako świecki. W Limie zaczął postulat w 1994 r. w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Formację zakonną odbył w Peru oraz w Polsce. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia w roku 1998, natomiast świę-cenia kapłańskie przyjął 27 maja 2000 r. W roku 2001 wrócił do Ameryki Południowej. Od 2002 r. pracuje jako wychowawca w Wyższym Seminarium Duchownym bł. Jana Dunsa Szkota w Cochabambie w Boliwii oraz jako wykładowca w Wyższym Instytucie Studiów Teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Boliwijskim. Jest zaangażowany w rozwój Ruchu Ekumenicznego i Dialogu Międzyreligijnego w Boliwii.

 

Powrót