Nguyen Francois-Xavier Van Thuan
Modlitwy nadziei. Trzynaście lat w więzieniu
Kategoria biografieWydawnictwo Księgarnia św. Jacka
ISBN 978-83-7030-548-2
waga 0.137 kg
nr kat. Rhema 21544
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Książka "Modlitwy nadziei. Trzynaście lat w więzieniu", została napisana przez kard. François-Xavier Nguyen Van Thuana w 1987 roku, podczas jego pobytu w więzieniu. Kardynał spędził tam trzynaście lat. We wprowadzeniu do książki kard. Van Thuan pisze m.in.: "W 1987 roku, przebywając w odosobnieniu w Hoa-ma (Hanoi), zapragnąłem napisać książkę, która utrwali moje medytacje, codzienne refleksje. Tak oto powstały Modlitwy nadziei, książka, która zawiera dziewięćdziesiąt medytacji i modlitw. [...] pragnąłem w ten sposób przekazać wszystkim ludziom łaskę płynącą z wyboru Jezusa. [...] W jaki sposób mogłem pisać w więzieniu? [...] Pisałem na skrawkach szorstkiego papieru dostarczonego przez strażników. Ze starej gazety zrobiłem okładkę, na której napisałem: Ćwiczenia z języka obcego. Pisałem po włosku, a wybrałem ten język, ponieważ w Wietnamie jest on bardzo słabo znany, w przeciwieństwie do angielskiego czy francuskiego. Wszystkie teksty pozostawiłem w takiej postaci, w jakiej napisałem je w więzieniu, dzień po dniu, bez jakichkolwiek przeróbek. Świadom jestem, że zawierają one wiele błędów. Jest to jednak przypomnienie roku 1987 i wyraz mojej głębokiej wdzięczności.
A teraz, drodzy przyjaciele, dzielę się z wami kroplami świeżej wody, którą Pan wylał, aby ożywić mnie w czasie mojego długiego pielgrzymowania przez pustynię".
François -Xavier Nguyen Van Thuân ur. w 1928 r. w Hue (Wietnam) święcenia kapłańskie otrzymał w 1953 r. W 1959 r. ukończył w Rzymie prawo kanoniczne. W latach 1967-1975 był biskupem Nha Trang, a następnie został mianowany przez Pawła VI arcybiskupem koadiutorem Sajgonu (Miasto Ho Chi Minha). Jednakże kilka miesięcy później, gdy władzę przejęli komuniści, został aresztowany. W więzieniu przebywał od 1975r. do 1988 r. Do swojej śmierci, 16 września 2002 r., pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Będąc w więzieniu napisał po kryjomu wiele książek, m. in. Pięć chlebów i dwie ryby oraz Droga nadziei, która została wydana w ośmiu językach.