ks. Dariusz Salamon SCJ
Nie będzie odpuszczony?!
Kategoria sakramentyWydawnictwo Księży Sercanów DEHON
ISBN 978-83-89433-95-4
waga 0.066 kg
nr kat. Rhema 21310
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Jednym z trudniejszych zagadnień naszej wiary jest "grzech przeciw Duchowi Świętemu". Szczególnie niepokoi stwierdzenie Pisma Świętego, iż bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu nigdy nie będzie odpuszczone.
Celem tego opracowania jest próba wyjaśnienia, na czym polega istota tego grzechu i w jakich postawach on się przejawia.
Spis treści
Zarys tematyki
Pismo Święte
Na czym polega grzech przeciw Duchowi Świętemu?
O tym nie wolno zapomnieć
Grzech przeciw Duchowi Świętemu
Jakie postawy możemy uznać za grzeszne przeciw Duchowi Świętemu?
Trwanie w grzechu, brak woli zerwania z nim
Lekceważenie grzechu, brak poczucia grzechu
Zatajanie grzechu
Zuchwałość w popełnianiu grzechów
Zazdroszczenie komuś grzechu
Rozpacz, zwątpienie w Boże miłosierdzie
Zasmucanie Ducha Świętego
Grzechy przeciwko miłości
Grzechy przeciwko ciału
Zaniedbania przeciwko woli Bożej
Nauczanie Kościoła
Katechizm Kościoła Katolickiego
Encyklika Dominum et Vivificantem
Konkluzja
Fragment tekstu
Grzech przeciw Duchowi Świętemu
Kto zatem według Pisma Świętego grzeszy przeciw Duchowi Świętemu? Otóż grzeszy przeciw Duchowi Świętemu ten, kto nie chce przyjąć przebaczenia grzechów, którego Pan Bóg pragnie mu udzielić za sprawą Ducha Świętego.
Problem nie znajduje się zatem po stronie Boga. Nie jest tak, że Pan Bóg nie chce przebaczyć jakiegoś grzechu, bo jest on zbyt ciężki, albo dlatego, że obraził się na człowieka. Tutaj decydująca jest postawa samego grzesznika. Jak już zostało wspomniane, w przypadku grzechu przeciw Duchowi Świętemu to człowiek z własnej woli, dokonując świadomego wyboru, nie chce przyjąć Bożego przebaczenia, a w konsekwencji pragnie trwać w grzechu, w złu - i to na zawsze.
Nie chodzi zatem o popełnienie jakiegoś konkretnego uczynku, ale o przyjęcie postawy, która jest radykalnym odwróceniem się od Boga, zamknięciem na Boże przebaczenie. Jak łatwo zauważyć, postawę taką z różnych powodów przyjmują osoby zdecydowanie nastawione przeciwko Bogu i przeciwne przyjęciu Jego łaski. "Zwyczajnemu" chrześcijaninowi, który zachowuje minimum dobrej woli, taka postawa jest zupełnie obca.
[...]
Jeśli zatem ktoś nie chce przyjąć Bożego przebaczenia, to znaczy, że nie chce przyjąć zbawczego działania Ducha Świętego, które objawia się chociażby w sakramencie pojednania. Pan Bóg szanuje wolność i decyzje człowieka, dlatego na siłę go do siebie nie nawraca. Jednak bez nawrócenia człowiek wybiera życie bez Boga. Jeśli zaś w takiej postawie będzie uparcie trwał aż do śmierci, to w konsekwencji wybiera również wieczność bez Boga, czyli coś, co nazywamy piekłem albo potępieniem. Dlatego mówi się, że grzech przeciw Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony nawet w życiu przyszłym.