ks. Jan Kuźniar
Przewodnik po codziennych czytaniach biblijnych Mszy Świętej
Kategoria komentarze do czytańWydawnictwo M
ISBN 83-7221-630-4
waga 0.577 kg
nr kat. Rhema 19991
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Układ książki jest następujący. Na każdej stronie czytelnik znajdzie:
Po pierwsze: sygnacje (symboliczne, literowo-cyfrowe oznaczenia) perykop biblijnych, które odczytuje się podczas Mszy Świętej w ciągu roku liturgicznego. Sygnacja ta pozwala na odnalezienie każdego czytania w Piśmie Świętym (praktyczne wskazania zamieszczone są w części 5. Przedsłowia). Zbiór sygnacji biblijnych zamieszczonych w niniejszej książce dotyczy przeszło półtora tysiąca tekstów, to jest wszystkich czytań, które podaje Lekcjonarz Mszalny na Adwent, Okres Narodzenia Pańskiego, Wielki Post, Okres Wielkanocny, Okres zwykły w roku, oraz wybór ważniejszych czytań z Mszy Świętych o świętych, które są rozpisane na miesiące roku.
Po drugie: specjalnie dobrany, jedno- lub dwuzdaniowy cytat z każdego czytania biblijnego, umieszczony bezpośrednio pod sygnacją. Cytat ten jest podany kursywą.
Po trzecie: krótki komentarz do cytowanych słów, rzucający światło na całe czytanie. W zamierzeniu ma on zróżnicowany charakter. Jednym razem jest to komentarz egzegetyczny (ukazujący teologiczny sens wersetu lub wyjaśniający kwestie językowe). Innym razem jest to refleksja dogmatyczna (dotycząca prawd wiary) lub moralna (dotycząca norm chrześcijańskiego życia). Jeszcze innym razem czytelnik znajdzie interpretację symboliczną, która odczytuje słowo Boże (zwłaszcza teksty historyczne) jako mówiące o problemach, etapach i małych krokach w życiu duchowym (tu znalazły się m.in. przywołania etymologii imion i innych nazw własnych, które rzucają światło na proroczy i typologiczny wymiar Biblii). Szereg razy komentarze odwołują się wprost do oryginału Biblii czy do etymologii występujących w niej słów (terminów).