Kard. Joseph Ratzinger

Dwa ważne wykłady i dwie polskie laudacje

Kategoria  Benedykt XVI

Wydawnictwo Alleluja
Cena 7.50 zł

ISBN 83-89660-32-6
nr kat. Rhema 15704

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Wstęp

Coś w tym musi być, skoro na 8 doktoratów honoris causa, jakie Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger ("jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku"), otrzymał na przestrzeni 16 lat, dwa z nich są polskiego pochodzenia: 23 października 1988 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski ofiarował mu tę godność "za zasługi w pogłębianiu i krzewieniu katolickiej nauki teologicznej", a 27 października 2000 r. wrocławski Papieski Wydział Teologiczny - "za szczególne zasługi na polu nauk teologicznych i w służbie Kościołowi". Ta ostatnia uczelnia zauważyła w dekrecie, że "jako człowiek, kapłan, biskup i kardynał odznacza się wielką prostotą, skromnością, pokorą, szlachetnością i szacunkiem dla każdego człowieka".
Stary obyczaj akademicki nakazuje, aby świeżo "kreowany" doktor wygłosił jakiś zasadniczy wykład. Kardynał nie uchylił się od tego nakazu i odwdzięczył się przedłożeniem dwóch ważnych tematów. W Lublinie mówił obszernie o filo-zoficzno-teologicznych pytaniach i odpowiedziach związanych z początkiem życia człowieka (Człouńek- reprodukcja czy stworzenie?). We Wrocławiu zaś zanalizował precyzyjnie i dogłębnie związki między wiarą a teologią (Wiara i teologia).(...)

Fragment tekstu

Kim jest człowiek? To może nazbyt filozoficznie brzmiące pytanie weszło w zupełnie nowe stadium swej aktualności, odkąd stało się możliwe "zrobić" człowieka, lub - jak to ujmuje fachowa terminologia - reprodukować go w probówce. Ta właśnie nowa moc, jaką człowiek zdobył, znalazła swój wyraz również w nowym języku.
Dotychczas pojęciom, za pomocą których wyrażano zapoczątkowanie życia człowieka, nadawano postać językową spłodzenia i zrodzenia; języki romańskie dysponują ponadto słowem "prokreacja", które wskazuje na Stwórcę. Teraz natomiast miejsce i rolę najzwięźlejszego opisu przekazywania życia zdaje się przejmować słowo "reprodukcja".
Obie terminologie nie muszą się zresztą wcale wykluczać; każdej z nich odpowiada inny sposób patrzenia na badaną rzeczywistość, każda odsłania odpowiednio różne jej aspekty. Lecz przecież język zmierza każdorazowo do ujęcia całości.

Strona redakcyjna

redakcja: Kazimierz Wójtowicz CR
copyright by Wydawnictwo ALLELUJA 2005
ul. ks. Pawlickiego l
tel. (12) 26 62 650
ISBN 83-89660-32-6
sto czterdziesty siódmy tytuł ALLELUJA
cum permissione auctoritatis ecclesiasticae (na okładce portret namalowany przez Dinę Bellotti z Rzymu)
przygotowanie do druku,
skład i łamanie: Beata Pierz
druk: PLATAN
32-600 Liszki, Kryspinów 256 tel. (12) 249 96 60
ALLELUJA

 

Powrót