pr.zbiorowa
O Bożym Miłosierdziu, Ojcu Świętym i św. Faustynie. Fajerwerk na Trzec
Kategoria biografieWydawnictwo eSPe
ISBN 83-89167-37-9
nr kat. Rhema 12677
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi śmierć i ból niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.
Z homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy świętej w Krakowie Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku
Dlaczego powstała ta książka?
Dlatego że w sierpniu 2002 roku zdarzyła się rzecz wyjątkowa, dostępna nam tylko w niejasnych fragmentach; tajemnica, do której dziś nie mamy dostępu. Stoimy na progu tej tajemnicy. Możemy jedynie domyślać się znaczenia słów, które padły podczas pielgrzymki Jana Pawła II, i zaskakującego fajerwerku, który został wystrzelony po to, aby oświetlić nasze drogi - Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.
ze Wstępu
Spis treści
Od Autorki
Siostra Elżbieta Siepak
Zdejmij sandały z nóg
Pro/. Witold Cęckieioicz
Widzę wištynię, opartš na dwóch filarach"
Bp Kazimierz Nycz
Wkroczenie Bożej Opatrznoci
Kar d. Franciszek Macharski
Korzeń i sens
O. Maciej Zięba OP
Rezonans miłosierdzia
Pro/ Franciszek Ziejka
Nie bšd samotnš wyspa
Anna Szalapak
Dreszcz Boga
Adam Bujak
Pan Bóg się spieszy
O. Leon Knabit OSB
Fajerwerk na trzecie tysišclecie
Wstęp
Kiedy Karol Woj tyła po raz pierwszy odwiedził Łagiewniki? Czy można to ustalić?
Po poświęceniu sanktuarium Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II powiedział: "Wiele moich osobistych wspomnień wiąże się z tym miejscem. Przychodziłem tutaj zwłaszcza w czasie okupacji, gdy pracowałem w pobliskim Solvayu. Do dzisiaj pamiętam tę drogę prowadzącą z Borku Fałęckiego na Dębniki, którą odbywałem codziennie, przychodząc w drewnianych butach. Takie się wówczas nosiło. Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach".
Ale trudno ustalić dokładną datę jego pierwszego przybycia. Do czasu wybuchu II wojny światowej "Józefów", gdyż tak nazywał się cały neogotycki zespół klasztorny Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wzniesiony w podkrakowskich Łagiewnikach pod koniec XIX wieku, był całkowicie zamknięty dla ludzi z zewnątrz. Po wybuchu wojny otwarto jego bramy dla uchodźców, którzy potrzebowali pomocy, a także z powodu rosnącej sławy świętości siostry Faustyny.
Fragment tekstu
(...)Kiedy otrzymał pan Profesor propozycję opracowania projektu sanktuarium Bożego Miłosierdzia?
W 1997 r. byłem pochłonięty projektowaniem ołtarza, który miał być wzniesiony na krakowskich Błoniach, gdzie tradycyjnie miała odbyć się Msza ś w., odprawiona przez Ojca Świętego. Szacowano, że zbierze się tam około półtora miliona osób, by wziąć udział w kanonizacji bł. Królowej Jadwigi. W tym czasie Kuria Krakowska zwróciła się do kilku architektów z propozycją przedstawienia projektów sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które miało być wzniesione w Łagiewnikach. Ale termin był zbyt krótki, nie do zaakceptowania przez nich.
Wówczas kardynał Macharski powiedział mi, że nie ma rady, w tej sytuacji to ja będę musiał przygotować projekt świątyni. Dodał, że należy wykorzystać obecność Ojca Świętego w Krakowie, aby przedstawić mu plany, gdyż inicjator tego pięknego przedsięwzięcia powinien wiedzieć, jak w przyszłości będzie wyglądać sanktuarium.
Fascynująca propozycja. Przyjąłem ją i zacząłem dzielić dni na pracę przy wznoszeniu ołtarza na Błoniach i wieczory na ślęczenie nad projektami sanktuarium Bożego Miłosierdzia. I udało się zdążyć.
Strona redakcyjna
Copyright by Wydawnictwo eSPe, Kraków 2003
Projekt okładki Rafał Szłapa
Za zezwoleniem Przełożonego Wyższego Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, L. dz. 54/03 z dnia 5 marca 2003 r. ks. Tadeusz Suślik SP, Prowincjał
Wydanie I Kraków 2003
ISBN 83-89167-37-9
Wydawnictwo eSPe Zakonu Pijarów 31-457 Kraków, ul. Meissnera 20 0*12/413 19 21, espef«'pijarzy.pl księgarnia internetowa: www.espe.pl