T. Spidlik, I. Gargano, V. Grossi

Duchowość Ojców Kościoła - Historia Duchowości tom III

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Homo Dei
Cena 43.00 zł

ISBN 83-88207-42-3
waga 0.415 kg
nr kat. Rhema 12367

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Spis treści


Wprowadzenie

ROZDZIAŁ I
CHRZEŒCIJAŃSTWO I HELLENIZM

1Duch Œwięty a wiedza naukowa
2 Œrodowisko filozoficzne
Hellenizm
Platonizm
Arystoteles
Stoicyzm
Plotyn
Filon z Aleksandrii
3.Zderzenie się dwóch mentalnoœci: hebrajskiej i greckiej
4.Kierunki duchowoœci patrystycznej
Ekskurs: Traktaty syntetyczne

Wstęp


Gdy św. Paweł powiedział, że z przyjściem Chrystusa już nie ma miejsca na różnicę między Żydem a Grekiem (Rz 10,12), to czy pozwoliłby jeszcze mówić o duchowości Ojców greckich?
W świecie głęboko podzielonym przez zróżnicowanie narodowe i religijne przepowiadanie Ewangelii na pierwszym miejscu miało być orędziem pojednania oraz wezwaniem do jedności. A przecież apostoł narodów nie chciał bynajmniej pomniejszać faktu, że się urodził Żydem, członkiem narodu, który miał ściśle określony charakter wraz z całkiem wyjątkowym posłannictwem, które mu Bóg wyznaczył. Naród izraelski, prowadzony przez Boga, wytworzył własną tradycję religijną wraz z kultem, prawami i zwyczajami. Czy należy to wszystko nakładać na innych, zwłaszcza na świeżo ochrzczonych pogan? Św. Paweł był pierwszym, który sprzeciwił się takiemu "brakowi inkulturacji" (por. Ga 2,lln). Kościół pierwszych wieków nie pragnął wlewać nowego wina do starych bukłaków (por. Mt 9,17), zwłaszcza gdy wkraczając w greckie środowisko kulturowe, chrześcijaństwo musiało przystosować się do jego nowego klimatu. Greccy Ojcowie dołożyli starań, by to uczynić dobrze. Nadal żyjemy z tej spuścizny. Kościół łaciński jest córką Kościoła greckiego, a kultura europejska i teraz jeszcze wspiera się na podstawach wypracowanych przez myśl grecką.

Fragment tekstu

(...)
Niniejszy krótki zarys duchowości Ojców Kościoła łacińskiego nie miał łatwego życia. Wprawdzie ten rodzaj literatury jest dziś w modzie, jednak omawianie tych zagadnień ma w sobie coś z wchodzenia na "ciemną górę" św. Jana od Krzyża. Dokumentacja jest przeobfita i nie da się jej przeczytać w całości, a ponadto ta najbliższa codzienności, związana z życiem naszych Ojcóww wierze chrześcijańskiej, znikła wraz z nimi. Każdy z nas jednak jest świadom, że pewne kwestie dnia dzisiejszego mają swe korzenie daleko w przeszłości oraz że człowiek nigdy nie odsłania do końca swej najgłębszej rzeczywistości: rozmowy z Bogiem, kontaktu ze światem pozagrobowym, dramatu swoich codziennych niewierności. Te kwestie dają się uchwycić jedynie podczas liturgii, jednak są one zbyt wielkie, by mogły się ukazać ludzkim oczom, a ponadto docierają do nas ze zbyt daleka, abyśmy byli w stanie je usłyszeć. Aby więc nawiązać z nimi pewien rodzaj komunikacji, musimy próbować wsłuchać się w te subtelne głosy historii, które przypominają zanikający daleki lament, oddalają się jak mitologiczne Echo albo są jak Bóg Plotyna, który w Enneadach mówi do człowieka rozpaczliwie usiłującego Go dosięgnąć: "Kiedy szukając mnie, pomyślisz, że mnie dosięgłeś, ja ci się wymknę". Niemniej jednak już samo zatrzymanie się, aby nasłuchiwać tego dalekiego echa, jest być może słuchaniem historii, "nauczycielki życia".

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
La spiritualitd dei Ihdri greci e mentoli

La spiritualitd dei Padri latini Edizioni Borla, Via delie Fornaci 50, 00165 Roma

Okładka, design i skład komputerowy:
Paweł Matyjewicz
Redakcja i korekta:

Wydawnictwo Homo Dei Karolina Ulman
Imprimi potest:
dr Zdzisław KJafka CSsR
Prowincjał Ldz. 163/04/04

Wydawnictwo HOMO DEI
ul. Zamojskiego 56,30-523 Kraków tel. (012) 656-29-88, (012) 292-30-07
fax (012) 292-30-08
www.homodei.com.pl
e-mail: wydawnictwo@redemptor.pl

ISBN serii: 83-905670-9-1 ISBN tomu III: 83-8820742-3

HOMO DEI
Druk i oprawa:
Ibligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego - Kraków

 

Powrót