ks. Zygmunt Podlejski
Oblicza miłości - homilie na rok A, B, C
Kategoria homiletykaWydawnictwo Księży Sercanów DEHON
ISBN 83-89433-29-X
nr kat. Rhema 12340
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Oblicza Miłości to zbiór homilii na rok A, B i C, które trafiają do serc słuchaczy przede wszystkim dzięki barwnemu i żywemu językowi.
Łączą w sobie trzy podstawowe elementy dobrej homilii: obrazowy przykład z dnia codziennego, słowo Boga - będące naszym drogowskazem na często krętych ścieżkach chrześcijańskiego życia, i wnioski płynące z tej nauki, które pomagają podczas naszej wędrówki odkrywać wciąż inne oblicza Bożej Miłości.
Ksiądz Zygmunt Podlejski urodził się w 1933 roku na Śląsku. Po trzydziestu latach pracy duszpasterskiej - m.in. w Miedźnej, Żorach, Chorzowie, Bielsku-Białej, Jastrzębiu Zdroju, Gierałtowicach i Stano-wicach - osiadł w Austrii, gdzie był proboszczem w St. Johann (archidiecezja wiedeńska). Obecnie mieszka w Sieding.
Przez wiele lat publikował swoje teksty najpierw w "Gościu Niedzielnym", później w "Katoliku". Jest także autorem książek: Święci (nie)święci. Epizody z życia świętych; I ustanowił ich dwunastu - opowieści o apostołach; Niedzielne okruchy słowa i Maryja z Nazaretu - zbiory kazań; Litania do Najświętszego Serca Jezusowego - rozważania; Oto siewca wyszedł siać- komentarze do czytań mszalnych na rok A, B, C; Śpiewa My-słowiczek - opowiadanie oraz kilkutomowej publikacji Sól ziemi i światłość świata. Święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II.
Spis treści
ROK A
I NIEDZIELA ADWENTU
Czuwajcie więc... - (Mt 24,29-44)
II NIEDZIELA ADWENTU
Mšdroć pilnie poszukiwana - (Iz 11,1-10)
III NIEDZIELA ADWENTU
Diagnoza i konieczna terapia - (Mt 11,2-11), (Jk 5,7-10)
IV NIEDZIELA ADWENTU
Słowo Ciałem siš stało - (Mt 1,18-24)
WIECZORNA MSZA WIGILIJNA
Jezus-Zbawca-(Dz 13,16-17,22-25)
PASTERKA
Łaska Nocy Betlejemskiej-(Tt 2, l-4)
MSZA WĘTA O WICIE
Wiara i rozum - (Łk 2,15-20)
MSZA WIĘTA W DZIEŃ
Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystysa - (J 1,1-18)
UROCZYSTOĆ WIĘTEJ RODZINY
Przyobleczcie się, w miłoć, która jest wie_ziš doskonałoci
-(Koi 3,12-21)
UROCZYSTOĆ WIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI
Noworoczne życzenia - (Lb 6,22-27)
II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
Dar mšdroci-(Syr 24,1-2.8-12)
OBJAWIENIE PAŃSKIE
Tajemnica pewnego powołania - (Ef 3,2-3a.5-6)
Wstęp
Tekst św. Mateusza o końcu świata tchnie katastrofizmem. Czytany bezkrytycznie, może ten nastrój potęgować.
Nasz zacny kościelny pod koniec i na początku roku liturgicznego jest w nastroju tak kiepskim, że aż go nam żal. W zakrystii ciągle wraca do tekstów o końcu świata, przejmuje się jego losem i trochę jakby mu tego wszystkiego życzył, o czym mówią ewangeliści. Bo świat, jego zdaniem, na nic innego nie zasłużył. Proboszcz pociesza go jak może, powołując się na słowa samego Jezusa, który powiedział, że o dniu onym nikt nie wie, tylko Ojciec.
Nastrój katastrofizmu podsycają sekty, które ciągle na nowo ustalają terminy ostatecznej zagłady, nie przejmując się specjalnie faktem, że mimo wielokrotnych zapowiedzi końca, świat, choć ma się z wielu powodów nienajlepiej ciągle jeszcze istnieje. Od wielu lat także kino forsuje filmy tak zwane katastroficzne, które rozładowuj ą nieco strach, dostarczając dreszczyków zastępczych.
Hans Kiing w książce pt. Credo pisze, że w naszych czasach możliwość przeżycia końca świata stała się realna dzięki uwolnieniu energii atomowej, czego dowiodła katastrofa w Czarno-bylu. Siedzimy na beczce prochu. Znając kondycję gatunku z niesłusznym przydomkiem sapiens, nie możemy wykluczyć wojny atomowej, czyli ogólnej zagłady. Boimy się zapaści środowiska naturalnego, co nas nie wstrzymuje od dalszej jego dewastacji.
Fragment tekstu
JARZMO CHRYSTUSA
(Mt 11,25-30)
"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11,28). Chrystus, wypowiadając to zdanie miał na myśli ludzi zapracowanych, przepracowanych, bezrobotnych, bezdomnych, przepędzonych, chorych, głodnych, bezradnych, wykorzystywanych, zniewolonych, opuszczonych, zdradzonych, upokorzonych, samotnych, słabych, nie umiejących unieść własnej egzystencji. Gdyby listę utrudzonych i obciążonych jeszcze wydłużyć, co nie byłoby trudne i niezgodne z prawdą, wtedy pozostałby mały margines niestrudzonych i nieobciążonych. Dodać trzeba, że utrudzenie i obciążenie nie musi być stanem trwałym. Dzisiejsi niestrudzeni i nieobciążeni mogą jutro być utrudzeni i obciążeni.
Takim ludziom Pan Jezus proponuje kolejne jarzmo i brzemię, zaznaczając, że jest ono słodkie i lekkie. Jest to jarzmo i brzemię wiary, nadziei i miłości. Ulgę w utrudzeniu i obciążeniu może przynieść wiara. Wiara jest siłą, która jest w stanie góry przenosić. Wiara rodzi nadzieję. Bez nadziei człowiek nie może żyć. Wiara i nadzieja rodzą zaś miłość, jedyną twórczą moc na niebie i na ziemi.
Pan Jezus radzi utrudzonym i obciążonym, żeby uczyli się od Niego i z Niego brali przykład. Podkreśla przy tym swoją cichość i pokorę serca. Cichość można w sposób mocno uproszczony rozumieć jako unikanie szumu, wielkich słów, zaplanowanych na wielką skalę akcji, wzniosłych deklaracji i ideologicznych haseł nanoszonych na transparenty.
Strona redakcyjna
REDAKCJA i PROJEKT GRAFICZNY Wydawnictwo DEHON
KOREKTA JĘZYKOWA Agata Chadziriska Sylwia Kajdana
ISBN 83-89433-29-X
2004 Wydawnictwo Księży Sercanów ul. Saska 2,30-715 Kraków tel./fax: O (*) 12 290-52-98
O (*) 12 290-52-99 e-mail: dehon@wydawnictwo.net.pl
sprzedaz@wydawnictwo.net.pl www.wydawnictwo.net.pl
Druk: ZBI-GRAF, Kraków 2004