Tomas Halik

Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i ...

Kategoria  duchowość

Wydawnictwo WAM
Cena 47.20 zł

ISBN 83-7318-307-8
335 stron
format 140x210 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.392 kg
nr kat. Rhema 12179

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Ks. Tomaś Halik (ur. 1948 r.), potajemnie wyświęcony w 1978 r. czeski ksiądz katolicki, filozof, psycholog i teolog. Należał do najbliższych współpracowników kardynała Tomaska. Do 1990 r. pracował jako psychoterapeuta narkomanów w Pradze. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Cambridge, Salzburgu, Rzymie, Wiedniu i Santiago de Chile. Podróżował po pięciu kontynentach, a w 2002 uczestniczył w ekspedycji antarktycznej. Niezwykle popularny wykładowca filozofii i socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze, rektor tamtejszego akademickiego kościoła Najświętszego Salwatora oraz prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych angażuje się w dialog rniędzyreligijny. Był też konsultorem Papieskiej Rady do Spraw Dialogu z Niewierzącymi. Jest autorem licznych publikacji.W Polsce ukazały się jego dwie książki: Wyzwoleni, jeszcze nie wolni oraz Radziłem się dróg.
Kilkakrotnie w ostatnich latach osobliwie zachwiało się moje serce, mój wewnętrzny duchowy świat, moje kapłaństwo. Tak, nieraz musiałem się przed sobą przyznać, że "moja wiara się chwieje" - aby zaraz potem uświadomić sobie i doświadczyć, że "w tym zachwianiu był Bóg". Nie nazwałbym tego, jak to dzisiaj jest w modzie, kryzysem. To, że nasze serce nie jest niezachwiane, znaczy również, że nie jest: z kamienia; to, że nasza wiara (w najszerszym możliwym sensie tego słowa) nie jest niezachwiana, może znaczyć po prostu, że jest żywa.
(Z rozdziału Sam dla siebie pytaniem)

Spis treści


Vaclav Havel, Przedmowa do polskiego wydania
Sam dla siebie pytaniem

Droga pierwsza
Labiryntem œwiata

U apostoła Indii: Dotknij ran, wytrzymaj wštpliwoœci
Japońskie przebudzenie: Koan na czas po upadku murów
Przemienienie w Hiroszimie

W egipskiej pustyni: Piasek i prawda

Przekrocz Jordan: Rozróżnienie między wiarš a religiš
Moskwa, Rzym i Jerozolima: Nad grobami Boga i bożka
Waszyngton: Co to znaczy „przychodzšcy z Zachodu"?
Zawiane drogi: Czeska pobożnoœć i czeska polityka
Blisko bieguna: Milczenie na Antarktydzie
Droga druga
Labiryntem własnego losu

Na kapłana, proroka i króla: Kapłański bilans
Polityka jako zadanie duchowe: Poszukiwanie granic
odpowiedzialnoœci

Droga trzecia
Labiryntem filozofii religii

Czy Bóg jest tylko dla wierzšcych?

Drogš czwartego króla

Wstęp

(...)
PRZEDMOWA DO POLSKIEGO WYDANIA
Ilekroć miałem możliwość wskazania swym polskim przyjaciołom czeskiej osobistości, której powinni poświęcić uwagę, osobą taką był właśnie Tomas Halik. Dlatego cieszę się, że mogę dodać kilka słów wstępu do polskiego wydania tej książki. Jednakże motywem poproszenia właśnie mnie o napisanie tej przedmowy nie była oczywiście nadzieja, że potrafię kompetentnie i szczegółowo ocenić działalność kapłańską Autora. Takiego zadania nie jestem w stanie i nie zamierzam się podejmować i uważam je za wewnętrzną sprawę Kościoła katolickiego. Niemniej sądzę, że jestem poniekąd uprawniony do tego, by napisać tu o Tomaśu Haliku - że takie uprawnienie dają mi moje doświadczenia z minionego totalitarnego okresu historii Czechosłowacji.
O Tomaśu Haliku nie waham się mówić jako o swoim przyjacielu i wspaniałym człowieku. Znam go od wielu lat i wiem, jakim powszechnym szacunkiem cieszy się dziś w Czechach. Nie było tak jednak zawsze i dobrze wiem, przez co musiał przejść, ile trudności i przeciwieństw musiał pokonywać.
Poznałem go jako sympatycznego i wszechstronnie wykształconego uczestnika wielu dyskusji filozoficznych i niezobowiązujących rozmów, jako człowieka o wyrazistym intelekcie, mocnych zasadach, twórczym i wrażliwym umyśle. Kiedy słyszę, jak mówi, mogę tylko zazdrościć mu rozległości horyzontów myślowych, głębokości wglądu w odległe wzajemnie od siebie dyscypliny i umiejętności krasomówczych, których mnie samemu brakuje. Zapewne przyczyniły się do tego również jego studia psychologiczne, ale podstawą przekonującej mocy tego, co mówi, jest niewątpliwie jego osobowa integralność, dążenie do jedności myśli, postaw i czynów.

Fragment tekstu

W EGIPSKIEJ PUSTYNI: PIASEK I PRAWDA
Profesor egiptologii, mój starszy uniwersytecki kolega, z którym wybrałem się w swoją pierwszą podróż na kontynent afrykański, jest szlachetnym, mądrym, łagodnym, nieco smutnym panem. Kiedy następnego dnia po naszym wylądowaniu w Kairze zabrał mnie z sobą pod piramidy i wtajemniczał w cenne odkrycia czeskich badaczy, zauważył, że moje spojrzenie nieustannie zbacza w stronę pustyni, a moje pytania zmierzają ku prastarej opowieści z Księgi Wyjścia o wędrówce ludu żydowskiego. Zaproponował, że w weekend pojedziemy na Półwysep Synajski, przenocujemy w jednym z najstarszych i najbardziej godnych uwagi chrześcijańskich klasztorów - klasztorze Świętej Katarzyny -a potem wybierzemy się razem na górę Synaj; weźmie mnie też do starych klasztorów koptyjskich na pustyni, a jeśli zechcę, zawiezie mnie na jeden dzień głęboko na pustynię, gdzie na wszystkie strony świata nie widać nic, jak tylko nieskończoną piaszczystą równinę, i zostawi mnie tam, bym sobie medytował, a przed zmrokiem wróci po mnie swoim jeepem. Oczywiście na wszystko natychmiast się zgodziłem.
Cały pierwszy tydzień afrykańskiej podróży spędziłem w Kairze. W ciągu dnia oglądałem muzułmańskie i koptyjskie zabytki, chodziłem po tym ogromnym mieście, w którym obok wspaniałych pomników przeszłości trudno nie dostrzec także straszliwego nagromadzenia brudu, chaosu i nędzy, a pod wieczór z reguły miałem spotkania i rozmowy z muzułmańskimi i koptyjskimi teologami i intelektualistami.

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału
Co je bez chveni, neni pevne
Labyrintem sveta s virou apochybnosti
Copyright Tomaś Halik, 2002
Copyright Wydawnictwo WAM, 2004

Redaktor
Maria Wolańczyk

Projekt okładki
Zuzanna Czwartos

ISBN 83-7318-307-8

WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 KRAKÓW
tel. (012) 62 93 200 • fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl

DZIAŁ HANDLOWY
tel. (012) 62 93 254, 62 93 255, 62 93 256; (012) 423 75 00
fax(012)43032 10 e-mail: handel@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ
http://WydawnictwoWam.pl

Drukarnia Wydawnictwa WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 Kraków

 

Powrót