Karol Wojtyła
Myśli Światła
Kategoria Jan Paweł IIDom Wydawniczy Rafael
ISBN 83-89431-48-3
204 strony
format 140x210 mm
oprawa twarda
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.292 kg
nr kat. Rhema 12153
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
W nieodległej przeszłości obchodziliśmy 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, wydarzenie radosne i niezwykłe w historii Kościoła, ale warto też przypomnieć, że równocześnie Karol Wojtyła dopełnił także 65 lat swojej twórczości poetyckiej. Poprzez niedawno opublikowany "Tryptyk rzymski", Ojciec Święty potwierdził, iż Jego wena poetycka jest ciągle żywa i porywająca, jak nurty strumienia, który ukazuje się na początku tego poematu. Wybór ten pragnie przybliżyć czytelnikowi niepojętą skarbnicę myśli Ojca Świętego, zebraną od pierwszego znanego wiersza - "Mousike" - napisanego w 1938 roku, aż po ostatnio opublikowaną książkę.
Spis treści
Wstęp o Mylach wiatła Jana Pawła II
O myli i języku
O nowym humanizmie
O poezji młodzieńczej i jej wizji profetycznej
O perspektywie teologicznej i filozoficznej
O metodzie wyboru
Dezyderaty
Podziękowania
Wykaz skrótów
ABRAHAM
BÓG
BÓL
CHRYSTUS
CHRZEST
CHRZECIJAŃSTWO
CIAŁO
CISZA
CZAS
CZŁOWIEK
CZYN
DAR
DECYZJA
DOJRZAŁOĆ
DOWIADCZENIE
DUCH WIĘTY
DUSZA
ENTUZJAZM
GRZECH
Wstęp
(...)
wstęp
o myślach światła
Jana Pawła II
W nieodległej przeszłości obchodziliśmy 25-le-cie pontyfikatu Jana Pawła II, wydarzenie radosne i niezwykłe w historii Kościoła, ale warto tez przypomnieć, że równocześnie Karol Wojtyła dopełnił także 65 lat swojej twórczości poetyckiej. Poprzez niedawno opublikowany Tryptyk rzymski Ojciec Święty potwierdził, iż Jego wena poetycka jest ciągle żywa i porywająca jak nurty strumienia, który ukazuje się na początku tego poematu. Wybór ten pragnie przybliżyć czytelnikowi niepojętą skarbnicę myśli Ojca Świętego, zebraną od pierwszego znanego wiersza - Mousike - napisanego w 1938 roku, aż po ostatnio opublikowaną książkę.
Twórczość artystyczna Karola Wojtyły - Jana Pawła II należy genologicznie do literatury mądrościowej. Papież-Poeta jest twórczym spadkobiercą i godnym kontynuatorem sztuki zawartej w Psalmach Dawida, a także w Pieśniach nad pieśniami i w Przypowieściach Salomona. Jego liryka charakteryzuje się nieograniczoną wizją uniwersalną, ale jednocześnie jest głęboko zanurzona w tradycji polskiej. Wybrane zdania lub fragmenty zawarte w niniejszej książce pochodzą z poezji Autora, w której znajdujemy prawdziwą kopalnię myśli niezwykle odkrywczych, porywających i zapraszających do refleksji. Widać w nich wyraźne ślady dorobku uniwersyteckiego jednego z największych filozofów i teologów naszych czasów. Nie mniejsze są osiągnięcia poetyckie.
Fragment tekstu
(...)
o myśl i języku
Związek bytu człowieka z myślą i językiem jest niepodważalny. Nie będziemy o tym robić żadnego wywodu, tym niemniej wskazane jest podzielić się kilkoma krótkimi
uwagami.
Już w 1952 roku młody, wówczas nieznany szerzej ksiądz z Krakowa napisał, że "myśl jest przestrzenią dziwną". Niewątpliwie jest to stwierdzenie frapujące i godne podziwu ludzi z całego świata, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy przynależności kulturowej i zresztą niektóre słynne postacie ze świata kultury już to podkreśliły. Ale jest wiele podobnych celnych wyrażeń, które zapraszają do refleksji, jak na przykład: "Opór stawiany wyrazom przez myśli. Opór stawiany myślom przez wyrazy", lub: "Czyż można odjąć myślom ich równe, ciche dno?". W wierszach Karola Wojtyły pojawia się wiele tak ważkich stwierdzeń, a myśl Jego ciągle się rozwija i pragnie dzielić się szczodrze z innymi.
Myśl Karola Wojtyły od samego początku Jego twórczości charakteryzuje się szczególną integracją jej składników, l właśnie to całościowe ujęcie myśli sprawia, że postrzeganie rzeczywistości staje się aktywne i ogarnia wymiary ontologiczne, psychologiczne, cielesne i duchowe. W ten sposób sugeruje, iż poznanie poetyckie jest bardzo bliskie kontemplacji mistycznej, która z kolei wydaje się przewyższać ujęcia filozoficzne. Jedno z wybranych zdań odzwierciedla tę sytuację w sposób niewątpliwie mistrzowski: "Do spojeń świata przywiąż myśl, lecz zwolnij serce i duszę otwórz". Jak możemy łatwo wywnioskować, nie chodzi tutaj o absolutyzowanie poezji, tylko o podkreślenie jej wartości poznawczej, zawsze popartej wizją duchową.Język jest jednym z najważniejszych tematów - a nawet można stwierdzić, że centralnym - podejmowanym przez współczesną filozofię. Nie może więc dziwić jego obecność w twórczości lirycznej Poety-Filozofa. Jako początkujący student napisał w 1939 roku: "Słowa gotycki mit, w Boskiej chwale ujrzysz", a kilkadziesiąt lat później, zamieszkując w pałacu arcybiskupów krakowskich, podkreślił: "Język własny zamyka nas w sobie: zawiera, a nie otwiera". W ostatnio opublikowanym Tryptyku rzymskim (2003) uwagi o języku pojawiają się wielokrotnie. Między innymi Ojciec Święty stwierdza: "Słowo - odwieczne widzenie i odwieczne wypowiedzenie", a także: "Przedwieczne słowo jest jakby progiem, za którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy". Autor przezwycięża ograniczenia ideologiczne pozytywistów zanurzonych w scjentyzmie materialistycznym, a ponadto uczula czytelnika na nieprzeźroczysty charakter języka, przez co podkreśla wielorakość możliwych powiązań języka z myślą, uwzględniając również treści dotyczące wiary: "Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa też powraca".
Jak silnie i przekonywająco wpływa na naszą wyobraźnię następujący sąd: "Poza mową otwiera się przepaść". Zgodnie z tradycją arystoteliczną, dzięki językowi człowiek jest zdolny porozumiewać się w sposób znaczący i prawdziwy. Ufnie może poszukiwać prawdy i poszerzać swoją wiedzę. Język nie ogranicza się wyłącznie do wyrażenia doświadczeń ludzkich, ale też Bóg posługuje się nim do porozumienia z człowiekiem.
(...)
Strona redakcyjna
Redakcja
Agata Pindel-Witek
Korekta językowa
Agata Chadzińska
Katarzyna Lupa
Projekt okładki, skład i łamanie
Klemens Knap
Copyright wybór i układ myśli - Bogdan Piotrowski
ISBN 83-89431-48-3
Copyright 2004 Dom Wydawniczy "Rafael"
ul. Grzegórzecka 69 31-559 Kraków 73
tel./fax: (0*12) 41114 52
e-mail: rafael@rafael.pl www.rafael.pl
DRUK:
Drukarnia GRYFIX,
tel. (0*12) 292 26 48