św. Józef Sebastian Pelczar
Wpatrzeni w Serce Jezusowe - Dziewięć Pierwszych Piątków miesiąca ze..
Kategoria sakramentyEdycja św. Pawła
ISBN 83-7168-841-5
79 stron
format 120x170 mm
oprawa miękka
wydane Częstochowa 2004 r.
waga 0.072 kg
nr kat. Rhema 11677
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Zamieszczone w książce fragmenty medytacji oraz teksty modlitw św. Józefa Sebastiana Pelczara są zachętą do "wpatrzenia się" w Jezusowe Serce. W oparciu o myśli Świętego powstał przewodnik mogący służyć jako pomoc w kontemplacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Został opracowany w taki sposób, by dać czcicielom Najświętszego Serca Jezusowego modlitewną pomoc w przeżywaniu nowenny Pierwszych Piątków miesiąca lub nowenny dni.
Spis treści
Wstęp
MIESIĽC PIERWSZY
Najwiętsze Serce Jezusa
przedmiotem czci Kocioła więtego
MIESIĽC DRUGI
Dlaczego czcimy Najwiętsze Serce Jezusa?
MIESIĽC TRZECI
W jaki sposób możemy czcić
Najwiętsze Serce Jezusa?
Wstęp
(...)
Kanonizowany przez Jana Pawła II, w Rzymie 18 maja 2003 roku, biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar został postawiony przed nami jako przykład chrześcijanina i wzór do naśladowania. Mamy więc moralny obowiązek sięgnąć do bogactwa duchowości nowego Świętego. Bogactwo to jest zamknięte w przykładzie jego życia, a także w słowie drukowanym, które po sobie pozostawił. Z obfitości tego duchowego skarbu zechciejmy zaczerpnąć przykład umiłowania przez Józefa Sebastiana tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult ten towarzyszył Świętemu przez całe jego życie. Można powiedzieć, że kontemplował on Serce Zbawiciela jako młody człowiek, kapłan i biskup. Pragnął, by kult Najświętszego Serca Jezusowego rozszerzał się nie tylko w założonym przez niego Zgromadzeniu Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, ale także w diecezji przemyskiej i w całym świecie. Niech więc jego słowa pomogą nam wpatrywać się w Najświętsze Serce naszego Zbawiciela. W oparciu o myśli Świętego został opracowany swoistego rodzaju przewodnik mający służyć pomocą w końtemplacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tekst został podzielony na dziewięć części mogących być okazją do przeżycia nowenny miesięcy lub nowenny dni.
Fragment tekstu
(...)
MIESIĄC PIERWSZY
Najświętsze Serce Jezusa przedmiotem czci Kościoła świętego
Dnia 13 maja 1920 r. Ojciec Święty Benedykt XV kanonizował, to jest zaliczył między świętych Kościoła Małgorzatę Marię Alacoque z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (siostry wizytki). Tej to świętej zakonnicy objawiał się nieraz Pan Jezus w postaci widzialnej, a w jednym z tych objawień, dokonanym 16 czerwca 1675 r., w niedzielę, podczas oktawy Bożego Ciała, odsłonił przed nią swe Serce, rzucające naokoło jasne promienie i otoczone koroną cierniową, u wierzchu zaś uwieńczone krzyżem, i tak do niej przemówił: "Oto Serce, które tak bardzo ukochało ludzi, że nie oszczędzając się, wyczerpało się i strawiło dla okazania im swojej miłości. W nagrodę za to większa ich liczba oddaje mi samą tylko niewdzięczność, nie przestają bowiem znieważać mnie nieuszanowaniem i świętokradztwem, tudzież oziębłością i wzgardą, okazywaną Mi w tym Sakramencie miłości." Następnie Pan Jezus zażądał, aby ku czci Jego Serca poświęcono pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, oraz by dusze kochające przez modlitwy i Komunie św. wynagradzały Mu liczne niestety zniewagi.
Rzeczywiście, za łaską Bożą a staraniem Kościoła, nabożeństwo do Serca Jezusowego rozszerzyło się po całym świecie, chociaż piekło wytężyło swe siły, aby temu przeszkodzić; a dziś nie ma świątyni katolickiej, gdzie nie byłoby ołtarza Najświętszego Serca Jezusowego, i nie ma katolika wierzącego, który by temuż Sercu czci i miłości nie oddawał.
A jakie to Serce jest przedmiotem tej czci i miłości? Oto rzeczywiste Serce Jezusowe, a więc to samo, które Duch Święty w łonie Najświętszej Panny utworzył, które na krzyżu otwarte zostało włócznią setnika; które teraz króluje na tronie chwały w uwielbionym człowieczeństwie Chrystusowym; które jest żywe i obecne w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza. Z Sercem cielesnym Pana Jezusa łączy się nierozerwalnie Serce duchowe, to jest, czcimy i miłujemy Serce Jezusowe nie tylko dlatego, że jest cząstką Człowieczeństwa Jezusowego, nierozdzielnie połączoną z Boską Jego Osobą, a przez to czci Boskiej godną, czyli że jest świątynią Bożą, "w której mieszka cała pełnia Bóstwa", ale także dlatego, że to Serce jest ogniskiem i godłem miłości Boskiej i ludzkiej Słowa Wcielonego - tej miłości, której najwspanialszymi pomnikami są żłóbek, krzyż, ołtarz i przybytek sakramentalny; tej miłości, która to Słowo Wcielone uczyniła wyniszczonym, pokornym, słodkim i oddającym się na wszystkie cierpienia; tej miłości, która Panu Jezusowi kazała litować się nad wszelaką nędzą, płakać nad grobem Łazarza i przypuścić do stóp swoich pokutującą grzesznicę. Tę miłość chciał Pan Jezus okazać w sposób widzialny, objawiając im Serce swoje, aby tą miłością w czasach "ostatnich", tak zimnych dla Boga, miłość ludzką rozpalić.
Strona redakcyjna
Redaktor serii:
ks. Sławomir Sznurkowski SSP
Korekta:
Anna Srokosz-Sojka
Projekt graficzny okładki:
Anna Kawecka
Skład:
Paweł Pluta
Zdjęcia na okładce:
Archiwum Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego
Nihil obstat:
ks. dr Krzysztof Burski SSP
cenzor
Lublin, 12 lutego 2004 r.
Imprimatur:
bp Jan Wątroba
Wikariusz Generalny
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
3 marca 2004 r. (L.dz. 100/2004)
ISBN 83-7168-841-5
Copyright Edycja Świętego Pawła, 2004
ul. Siwickiego 742-221 Częstochowa
tel. (034) 362.06.89, fax (034) 362.09.89
www.paulus.pl e-mail: dzien_panski@paulus.pl
Druk i oprawa:
Zakłady Graficzne im. KEN SA - BYDGOSZCZ