Józef Majewski, Jarosław Makowski (red.)
Leksykon wielkich teologów II
Kategoria teologiaWydawnictwo Więź
ISBN 83-88032-68-2
408 stron
format 170x240x24 mm
oprawa twarda
wydane Warszawa 2004
waga 0.650 kg
nr kat. Rhema 11584
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
"Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku" to unikalne w skali światowej dzieło, które prezentuje sylwetki i najważniejsze dokonania łącznie (tom l i II) ponad 60 najwybitniejszych katolickich, prawosławnych i protestanckich teologów. Książka ukazuje fascynujące oblicze współczesnej teologii i największe problemy, przed którymi stoi chrześcijaństwo na różnych kontynentach na progu III tysiąclecia. Leksykon - napisany językiem żywym i przystępnym - kierowany jest do wszystkich, którzy interesują się losami religii w świecie współczesnym.
Spis treści
Wprowadzenie
M1CHAEL AMALADOSS
Józef Majewski, Chrystus a inne religie
KWAME BEDIAKO
Ks. Stanisław Grod SVD, Chrzecijaństwo jako religia nieeuropejska
EMIL BRUNNER
Ks. Bogusław Milerski, W poszukiwaniu punktu stycznoci
BENEZET BUJO
Ks. Stanisław Grod SVD, W trosce o rozwój afrykańskiej teologii
MARIE-DOMINIOUE CHENU
Ks. Paweł Rabczyński, Zasłuchany we współczesnoć
JOHN B. COBB
Ks. Mirosław Patalon, Zmiennoć cnota czy ułomnoć?
Gerhard EBELING
Ks. Dariusz Kowalczyk SJ, Teolog mówienia o Bogu, do Boga i od Boga
PAWEŁ A. FLORENSKI
Ks. Piotr Przesmycki SDB, Historiae martyris splendor
GEORGES FLOROVSKY
Krzysztof Leniewski, Ojciec prawosławnego ekumenizmu
JOSEF FUCHS
Ks. Artur Filipowicz SJ, Kroczyć ladami Chrystusa
Wstęp
(...)
W roku 2003 Biblioteka "Więzi" wydała "Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku", który spotkał się, mówiąc najbardziej ogólnie, z życzliwym przyjęciem Czytelników. W ocenach powtarzały się przynajmniej dwa spostrzeżenia. Z jednej strony, zwracano uwagę na potrzebę tego rodzaju książki na polskim rynku: "Choć ostatnimi laty ruszyła z kopyta produkcja różnej maści słowników i leksykonów, to leksykonu teologów brakowało" (Dominik Ciołek SJ).
Z drugiej strony, podkreślano - z czego redaktorzy tomu od początku zdawali sobie sprawę - że 31 zaprezentowanych w nim teolożek i teologów nie wyczerpuje bogatej rzeczywistości wielkiej teologii przełomu XX i XXI w. Jeden z recenzentów pisał: "Z niecierpliwością zatem czekamy na kontynuację leksykonu. Jest bardzo potrzebna" (Sławomir Pawłowski SAC). Trudno się dziwić, że redaktorzy, wspierani przez wydawnictwo, zdecydowali się przygotować drugi tom "Leksykonu wielkich teologów...", który właśnie trafia do rąk Czytelników. Nie ukrywają przy tym, że liczą się z potrzebą opracowania tomu trzeciego.
Obecna edycja "Leksykonu..." do pierwszego tomu dodaje sylwetki kolejnych 31 wybitnych teologów.
Fragment tekstu
(...)
Benezet BUJO
Benezet Bujo urodził się w 1940 r. w Drodro w regionie Bunia w północno-wschodniej prowincji Demokratycznej Republiki Konga (d. Zair). Studiował filozofię i teologię w seminariach w Niangara i Bukavu, gdzie wykładowcami byli dominikanie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1967 r. Kościelny licencjat z teologii uzyskał na uniwersytecie Lovanium w Kinszasie w 1969 r. Następnie studiował w Niemczech (Wurzburg, Monachium). Doktorat i habilitację z teologii Bujo uzyskał na uniwersytecie w Wurzburgu. Przez kolejnych dziesięć lat (1978-1988) wykładał teologię moralną w Kinszasie, będąc jednocześnie gościnnym wykładowcą w Niemczech (m.in. we Frankfurcie). Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował też z Katolickim Uniwersytetem Wschodniej Afryki i innymi uczelniami. W semestrze zimowym 1988/1989 prowadził gościnne wykłady w katedrze teologii moralnej w sekcji niemieckojęzycznej uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim. W lipcu 1989 r. został mianowany profesorem teologii moralnej tegoż uniwersytetu i objął wspomnianą wyżej katedrę, gdzie wykłada do chwili obecnej.
Bujo jest autorem wielu artykułów i 15 książek, w tym "Morale africaine et foi chretienne" (1976), "Les Dix Commandements pour quoi faire? Actualite du probleme en Afrique" (1980), "Afrikanische Theologie in ihrem gesellschaftlischen Kontext" (1986), "African Christian Morality at the Age of Inculturation" (1990), "Die etische Dimension der Gemeinschaft: des afrikanische Model im Nord-Sud-Dialog" (1993), "Christmas - God Becomes Man in Black Africa" (1995), "Wider den Universalanspruch westlicher Morał. Grundlagen afrikanischer Ethik" (2000). Książka "Afrikanische Theologie in ihrem gesellschaftlischen Kontext" należy do najistotniejszych publikacji z zakresu teologii afrykańskiej. Prace Bujo ukazały się po niemiecku, francusku i angielsku.
Strona redakcyjna
Copyright by Biblioteka "Więzi",
Warszawa 2004
Projekt okładki i stron tytułowych -Anna Gosiewska-Bimer
Książka została wydana dzięki pomocy finansowej
Komitetu Badań Naukowych.
ISSN 0519-9336
ISBN 83-88032-68-2
Biblioteka "Więzi", 00-950 Warszawa,
ul. Kopernika 34
internet: www.wiez.com.pl
e-mail: handlowy@wiez.com.pl
tel.(4822)8272917
fax (48 22) 826 79 83
Wydanie I
Skład: "Nowy Dziennik" Sp. z o.o.,
Warszawa, ul. Lwowska 11 m. l
Druk i oprawa:
Tadeusz Bąk Spółka Jawna,
05-400 Otwock,
ul. Inwalidów Wojennych 14
Printed in Poland