Marek Wójtowicz SJ
Henri de Lubac - Wielcy Ludzie Kościoła
Kategoria biografieWydawnictwo WAM
ISBN 83-7318-313-2
88 stron
format 110x180 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2004 r.
nr kat. Rhema 11564
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Serio "Wielcy ludzie Kościoła" wpisuje się w model poznawczy o dużej skuteczności oddziaływania. Nie ma w niej ram czasowych, skoro objęła i TertuIiana i Karla Rahnera. Ograniczają instytucja Kościoła, wszakże wszechobecna w dawnych społeczeństwach europejskich i mająca odniesienie do wszystkich niemal dziedzin życia, a "ludzie Kościoła" należeli i należą do konkretnych społeczności i kultur. Na pytanie, czy seria ma objąć teologów i świętych, ludzi kształtujących myśl i postawy ortodoksyjne, czy też wejść w sferę organizacji, reform i przełamywania usankcjonowanych tradycją barier, twórcy serii opowiedzieli się za tą drugą formułą. (...) Ta otwartość na bardzo szeroko pojęły Kościół jest wartością serii, rokującą jej dużą poczytność i poznawczą efektywność
Prof. Jerzy Wyrozumski
Wśród milionów ludzi, którzy przeszli przez historie Kościoła, jest wielu ta-kich, którzy na tej drodze odbili jakiś znaczniejszy ślad, pozostawili jakieś swoje dziedzictwo. Najczęściej w tej historii spostrzegamy tych, którzy pełnili rolę przewodników lub tych, których Kościół wyniósł na ołtarze. Oni z pewnością zasługuje) na uwagę, ale obok nich było wielu innych, których ślad pozostał niezatarty. Seria "Wielcy ludzie Kościoła", podjęta przez Wydawnictwo l w kolejnych swych niewielkich tomikach przedstawia takich właśnie ludzi. Ludzi, których warto poznać, a których poznanie sprawia, że historia Kościoła staje się dla nas coraz bardziej bliska i żywa.
Henri de Lubac, jezuita i kardynał, był jednym z najwybitniejszych l teologów katolickich XX wieku. Zbierał to, co najlepsze w żywej tradycji Kościoła, by przekazać" ją współczesnym. I Brał udział w Soborze Watykańskim II jako doradca l teologiczny. Główną pasją jego życia była obrona
chrześcijańskiej wiary i ukazywanie jej piękna, a także nawiązywanie dialogu z niewierzącymi.
Spis treści
Wstęp
Życie
Dzieciństwo i młodość
Droga do życia zakonnego
Teologz Lyonu
Służba Kościołowi
U wojna światowa i "duchowa walka"
Czas próby
Ekspert II Soboru Watykańskiego
Nominacja kardynalska
Choroba i śmierć
Powołanie teologa
Mistyka-źródłem inspiracji
Katolicyzm - powszechność Kościoła
Wobec dramatu odrzucenia Boga
Człowiek wobec Boga
Wstęp
(...)
Właśnie dlatego, że N. wyłącznie dla samego siebie myślał, poszukiwał, starał się wyrazić przed samym sobą w sposób możliwie jak najbardziej uporządkowany i szczery to, co myśli, w co wierzy - napotkał, wcale o to nie zabiegając, tak szerokie audytorium. Zabrał się do dzieła z całą chrześcijańską wiarą, całą swoją duszą mistyka, kulturą uczonego, wymaganiami niezadowolonego intelektualisty. Żył i dołączył do żywych. Więcej - pobudził życie. Przeprowadził swymi drogami umysły, które wahały się jeszcze na rozstajach.
Fragment tekstu
(...)
Katolicyzm -powszechność Kościoła
Owocem dojrzałej już refleksji Ojca de Lubac było dzieło Katolicyzm (1938). W nim zawarł syntezę myśli chrześcijańskiej. Można tu odnaleźć wszystkie ważne tematy, które następnie rozwinął w swoich 47 książkach i bardzo licznych artykułach. To w Katolicyzmie właśnie ukazuje pełnię chrześcijańskiego Objawienia i jego uniwersalność. Według Autora jedynie Chrześcijaństwo jest otwarte na całego człowieka, i dlatego jest powszechne (katolickie). Bardzo często "katolicka pełnia" ukazuje się chrześcijaninowi jako synteza uzyskana nie dzięki światłu rozumu, lecz przede wszystkim dzięki zawierzeniu w ciemno-
ściach wiary, jak to pokazał św. Jan od Krzyża, którego nasz Autor lubił cytować. Katolicyzm jest jedyną rzeczywistością, która po to, by istnieć, nie musi się czemuś przeciwstawiać, a więc jest przeciwieństwem "społeczności zamkniętej". Kościół wszędzie jest "u siebie" i każdy powinien czuć się "u siebie" w Kościele. "Jak Chrystus Zmartwychwstały ukazujący się swym przyjaciołom - przyjmuje oblicze wszystkich ludów i każdy słyszy Go w swoim języku" (K, 246). Ta książka przypomina też, że Kościół ma być dla ludzi natchnieniem w budowaniu duchowej jedności w świecie.
Henri de Lubac dostrzega wagę wymiaru społecznego w teologii i życiu Kościoła, ale przestrzega przed redukowaniem chrześcijańskiej wiary jedynie do tego, co społeczne. Dlatego niestrudzenie podkreśla, że misja Kościoła przekracza to, co ziemskie, świadcząc i przypominając człowiekowi o jego wiecznym powołaniu do bycia zjednoczonym z Bogiem.
Utrzymywał on, że "Macierzyńskie łono Kościoła jest dość obszerne, by pomieścić umysły największe, najróżnorodniejsze. Wszyscy mogą tu znaleźć schronienie, które wszystkim jest tak potrzebne, i wszyscy, każdy wedle własnych potrzeb - czerpać stąd życiodajne siły"(P, 134).
(...)
Strona redakcyjna
Wydawnictwo WAM, 2004
Redakcja
Anna Papierz
Projekt okładki
Jadwiga Mączka
ISBN 83-7318-313-2
NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
ks. Krzysztof Dyrek SJ, prowincjał.
Kraków l7 grudnia 2003 r., l.dz. 322/03.
WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 31-501 KRAKÓW
tel. (012)429 18 88 fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawawnictowam.pl
DZIAŁ HANDLOWY
tel. (012) 429 18 88 wew. 322, 348, 366 (012) 423 75 00
fax(012)43032 10 e-mail: handel@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ
http://WydawnictwoWam.pl
Druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM
ul. Kopernika 26 31-501 Kraków