Stanisław Grzybowski
Marcin Luter - Wielcy Ludzie Kościoła
Kategoria biografieWydawnictwo WAM
ISBN 83-7318-332-9
79 stron
format 110x180 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.074 kg
nr kat. Rhema 11314
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Seria "Wielcy ludzie Kościoła" wpisuje się w model poznawczy o dużej skuteczność oddziaływania. Nie ma w niej ram czasowych, skoro objęła i Tertu-liana i Karla Rahnera. Ogranicza jq instytucja Kościoła, wszakże wszechobecna w dawnych społeczeństwach europejskich i mająca odniesienie do wszystkich l niemal dziedzin życia, a "ludzie Kościoła" należeli i należą do konkretnych społeczności i kultur. Na pytanie, czy seria ma objąć teologów i świętych, ludzi kształtujących myśl i postawy ortodoksyjne, czy też wejść w sferę organizacji, reform i przełamywania usankcjonowanych tradycją barier, twórcy serii l opowiedzieli się za tą drugą formułą. (...) Ta otwartość na bardzo szeroko pojęty Kościół jest wartością serii, rokującą jej dużą poczytność i poznawczą
I efektywność. ,
Prof. Jerzy Wyrozumski
Wśród milionów ludzi, którzy przeszli przez historię Kościoła, jest wielu takich, którzy na tej drodze odbili jakiś znaczniejszy ślad, pozostawili jakieś swoje dziedzictwo. Najczęściej w tej historii spostrzegamy tych, którzy pełnili role przewodników lub tych, których Kościół wyniósł na ołtarze. Oni z pewnością zasługują na uwagę, ale obok nich było wielu innych, których ślad pozostał niezatarty. Seria "Wielcy ludzie Kościoła", podjęta przez Wydawnictwo WAM, w kolejnych swych niewielkich tomikach przedstawia takich właśnie ludzi. Ludzi, których warto poznać, a których poznanie sprawia, że historia Kościoła staje się dla nas coraz bardziej bliska i żywa.
| Publiczna działalność Marcina Lutra rozpoczęła się od wywieszenia na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez, w większości dotyczących odpustów. Zależało mu na reformie Kościoła, na udostępnieniu wiernym Pisma Świętego. Marzył o powrocie do ewangelicznych korzeni. Jego reformatorski wysiłek szybko został upolityczniony i wykorzystany dla celów przez niego niezamierzonych. Wiele jego intuicji przetrwało jednak i znalazło uznanie we współczesnym Kościele.
Spis treści
Wstęp
Dojrzewanie reformatora
Cesarz i Niemcy
Wolność człowieka i luterański porządek
Protestanci
Bibliografia
Wstęp
(...)
U progu wieku XVI konieczność głębokiej reformy Kościoła stawała się oczywista. Stulecie poprzednie, rozpoczęte rewolucją husycką, a zakończone tragicznymi próbami reform Savo-naroli we Florencji, ukazało zarówno siłę niekontrolowanego protestu, jak i jego bezpłodność. Ale ukazało też możliwości odmienne. Równolegle z rozwojem humanizmu klasycznego, sięgającego do wzorów pogańskiej starożytności, rodził się podobny prąd chrześcijański, zwany pobożnością nowoczesną (devotio moderna).
Fragment tekstu
(...)
Cesarz i Niemcy
Cień elektorów kryjących się za plecami Lutra zdradzał grę polityczną obliczoną na wzmocnienie potęgi władców regionalnych, osłabienie cesarza i Rzeszy. Prostolinijny i uczciwy w swoim oburzeniu na to, co uważał za nadużycia w Kościele, Doktor Marcin nie zdawał sobie z tego sprawy.
Strona redakcyjna
Wydawnictwo WAM, 2004
Redakcja
Anna Papierz
Projekt okładki
Jadwiga Mączka
ISBN 83-7318-332-9
WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 -31-501 KRAKÓW
tel. (012) 429 18 88 fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl
DZIAŁ HANDLOWY
tel. (012) 429 18 88 wew. 322, 348, 366 (012) 423 75 00
fax(012)43032 10 e-mail: handel@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ:
http://Wydawnictwo Wam.pl
Skład, druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM
ul. Kopernika 26-31-501 Kraków