Elio Guerriero

Monografia - Hans Urs von Balthasar

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo M
Cena 51.40 zł

ISBN 83-7221-420-4
417 stron
format 160x240 mm
oprawa twarda
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.700 kg
nr kat. Rhema 11198

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Niniejsza monografia H. U. von Balthasara autorstwa Elio Guerriero, długoletniego przyjaciela i współpracownika wielkiego teologa, jest pierwszą i jedyną, jaka dotąd powstała. Przedstawia ona czytelnikowi życie Balthasara w ścisłym powiązaniu z jego bogatą twórczością. Książka ta została zaprezentowana we Włoszech jako «pierwsza biografia Teologa piękna» i w krótkim czasie rozkupiona. Następnie ukazała się w Niemczech. Obecnie oddajemy ją polskim czytelnikom jako godne uwagi wprowadzenie do rozpoczętej przez Wydawnictwo M i Wydawnictwo WAM edycji wielotomowej Trylogii H. U. Balthasara.
Elio Guerriero, urodzony w roku 1948, studiował teologię w Rzymie i filozofię w Mediolanie. Od lat jest zaangażowany w projekt kompletnego wydania dzieł Balthasara we Włoszech. Sam również jest autorem licznych książek.

Spis treści

Wstęp
Wprowadzenie
Wykaz stosowanych skrótów
Rozdział pierwszy: DŁUGIE PRZYGOTOWANIE
1. Von Balthasarowie z Lucerny
2. Rodzice
3. Hans Urs
4. Spotkanie z Goethem
5. Powołanie
6. Studia teologiczne i święcenia kapłańskie
Rozdział drugi: OJCOWIE KOŚCIOŁA
1. Jezuici z Fourviere
2. Powrót do źródeł
3. Św. Ireneusz
Metoda teologiczna - Centrum misterium
4. Orygenes
Duch i ogień - Słowo i tajemnica
5. Grzegorz z Nyssy
6. Dionizy Areopagita
7. Maksym Wyznawca
Chrześcijański platonizm - Obrońca natury - Duchowa asceza - Chrystologiczna i kościelna odnowa
8. Patrystyczny wkład do teologii Balthasara
Kierunek mistyczny - Kierunek kosmiczno-liturgiczny
Rozdział trzeci: UNIWERSALIZM BARTHA I TEOLOGIA DZIEJÓW
1. Pierwsze lata w Bazylei
2. Przyjaźń z Karlem Barthem pod znakiem Mozarta

Wstęp



WSTĘP
Praca włoskiego teologa Elio Guerriero (ur. 1948), ojca rodziny, należy aktualnie do najlepiej prezentujących osobę i dorobek szwajcarskiego teologa Hansa Ursa von Balthasara (1905 -1988), wieloletniego przyjaciela autora. Opublikowana w języku włoskim w 1991 roku, ukazała się jako drugi tom serii: "Teologowie dwudziestego wieku" (/ teologi del ventesimo secolo). Istotnie, Hans Urs należy do tzw. wielkich dwudziestego stulecia, a z upływem czasu staje się jeszcze większy, lepiej i głębiej poznany, wszechstronniej analizowany, bardziej niż dotąd aktualizowany.
Ma w tym swój wkład również prezentowana monografia. Opublikowana trzy lata po śmierci Balthasara, bardzo szybko doczekała się niemieckiego wydania, które posłużyło za podstawę do polskiego przekładu. Tak życzył sobie jej autor, takie było pragnienie Johannes-gemeinschaft, wspólnoty, którą 8 grudnia 1944 roku von Balthasar założył wraz z Adrienne von Speyr, i taki również był zamiar polskiego wydawcy (Wydawnictwa "M"), gdyż wersja niemiecka monografii, opublikowana w roku 1993, została gruntownie przejrzana, poprawiona i poszerzona.
Balthasar publikował głównie w języku niemieckim, lecz jego prace doczekały się już wydań w różnych językach, w tym także w języku polskim. Dotychczas jednak były to pozycje niezbyt obszerne, "dotykające" jedynie bogatej i bardzo rozległej teologii chwały Szwajcara. Publikowana monografia chce być zapowiedzią poważnych w tym względzie zmian - anonsuje bowiem polskie wydanie trylogii Balthasara: Herrlichkeit, Theodramatik i Theologik.
Dwa krakowskie wydawnictwa WAM i "M" podjęły się ambitnego i trudnego zarazem zadania - opublikowania w naszym ojczystym języku najważniejszej niewątpliwie w całej twórczości części dorobku Balthasara. Zanim jednak ukażą się pierwsze tytuły trylogii, lektura pracy pana Elio Guerriero jest niewątpliwie koniecznością - trudno bowiem zrozumieć fragment bez całości.
Zdzisław J. Kijas
Franciszkanin.

Fragment tekstu

(...)
Po spotkaniu Adrienne z Balthasarem oboje nabrali przekonania, że mają do spełnienia wspólną misję w Kościele i dla Kościoła. Odmienność ich pochodzenia oraz wykształcenia - nie stanowiąc w tym żadnej przeszkody - została potraktowana jako opatrznościowe przygotowanie do ich długoletniej współpracy. Intensywny, po części wyjątkowy kontakt - penitentki i spowiednika - zgodnie z zamierzeniem był zorientowany na służbę Kościołowi. Misja wymagała posłuszeństwa, i zarówno Adrienne jak i Balthasar uważali za swój obowiązek, by być posłusznym Głosowi Bożemu. Adrienne, której Balthasar wspomniał, że nowe powołanie może oznaczać wystąpienie z Towarzystwa Jezusowego, była głęboko przygnębiona tym, że będzie zmuszona zalecić mu taką alternatywę. Balthasar, dla którego Towarzystwo Jezusowe było "ukochanym nad życie domem", był gotów opuścić zakon, by nic nie stało na przeszkodzie wypełnieniu misji Bożej.
W tej rywalizacji wspaniałomyślności z solidarnością Adrienne zdecydowała się umrzeć, by nie obciążać zakonnika tym ciężarem. Balthasar jednak zakazał jej modlić się o własną śmierć. I tak rozpoczęła się długoletnia współpraca: "Twardej ofierze, której wymagała zmiana, towarzyszyła pewność ściślejszego służenia tej samej idei".

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
Hans Urs von Balthasar. Eine Monographie

Redakcja techniczna:
Ewa Czyżowska

Indeks:
Artur Czesak

Łamanie:
oanna Łazarów

Okładka:
Pracownia AA

Copyright by Edizioni San Paolo s.r.l. - Cinisello Balsamo (MJ)
Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo M, Kraków 2003

ISBN 83-7221-420-4

Wydawnictwo M ul. Łukasiewicza l, 31-429 Kraków
tel. (012) 61-77-590
dz. handlowy (012) 61-77-591, 61-77-592
www.wydawnictwom.pl e-mail: wydm@wydm.pl

 

Powrót