Mary Hartley
Mowa ciała w pracy
Kategoria psychologiaWydawnictwo Jedność
ISBN 83-7442-478-8
111 stron
format 170x240 mm
oprawa miękka
wydane Kielce 2006 r.
waga 0.246 kg
nr kat. Rhema 11038
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Rozumienie języka ciała poprawi każdy aspekt komunikacji między ludźmi w stosunkach pracy oraz wpłynie na osiąganie lepszych wyników. Mary Hartley, autorka m.in. książki Dobry stres. Przewodnik ("Jedność", 2002) posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów i warsztatów dotyczących osobistego rozwoju. W swoich publikacjach kieruje się zdrowym rozsądkiem, przytacza anegdoty i przykłady z życia. Tak też jest w książce Mowa ciała w pracy, zawierającej ponad sześćdziesiąt przykładów praktycznego działania, pomocnych w ocenie i zmianach własnych zachowań.
Spis treści
1. Co to jest mowa ciała?
2. Pierwsze wrażenia
3. Twarzą w twarz
4. Sposoby mówienia
5. Odczytywanie znaków
6. Budowanie porozumienia
7. Sprawdzanie sytuacji
Wstęp
(...)
Co to jest mowa ciała?
Kontaktujemy się ze sobą na wiele różnych sposobów. Wyrażamy nasze myśli i uczucia słowami, mową i pisaniem. W pracy słowa są podstawą komunikacji. Rozmowy, polecenia, porozumienia umowy, dyskusje, plotki, wywiady i spotkania zależą od języka mówionego, bez względu na to, czy rozmawiamy twarzą w twarz czy przez telefon, czy posługujemy się mailami, listami, notatkami, brudnopisami czy oficjalnymi dokumentami. W kontaktach z innymi ludźmi, gdy otrzymujemy informacje lub sami je wysyłamy, używamy słów, aby uczynić nasze przesłanie zrozumiałym.
Jednakże istnieją inne, bardzo wyraziste środki komunikowania się, które nie wymagają słów. Do przekazywania informacji o sobie i wyciągania wniosków o innych służą nam: wygląd, grymasy twarzy, sposoby stania i poruszania się, siedzenia, gesty dłoni i rąk. Gdy mówimy, dźwięk naszego głosu -jego ton, tempo, siła i intonacja - wpływa na to, co mówimy i może zmienić znaczenie używanych przez nas słów. Nawet wtedy, gdy nie mówimy, możemy przekazywać jakiś komunikat. Mowa ciała należy do niewerbalnych sygnałów, które wysyłamy i otrzymujemy, świadomie lub nie. Wpływa ona na każdy aspekt naszego kontaktu twarzą w twarz z innymi ludźmi. Podobnie jak komunikacja bez słów, nasze niewerbalne sygnały mogą potwierdzić znaczenie używanych przez nas słów lub je osłabić.
Mowa ciała może nawet zaprzeczać naszym słowom i czasem w ogóle sobie tego nie uświadamiamy.
Podobnie jak każdy inny język, mowa ciała ma pewne zasady i systemy, których części uczymy się poprzez naśladowanie, a pozostałe kształtowane są przez kulturę, w której żyjemy. Mnóstwo sygnałów ciała-np. uśmiech wyrażający przyjemność lub zmarszczenie brwi na wyrażenie niezadowolenia -wyglądająna powszechnie zrozumiałe. Inne niewerbalne znaki, choćby aprobujące albo obraźliwe gesty dłoni i palców, mają różne znaczenie w różnych kulturach. Jeśli źle zinterpretujecie sygnały od innych ludzi lub oni niewłaściwie odczytają wasze znaki, znajdziecie się w sytuacji, w której - w ostatecznym rozrachunku - komunikacja będzie nieefektywna lub nawet doprowadzi do całkowitego niezrozumienia i zniszczenia porozumienia. Z drugiej jednak strony, gdy mowa ciała jest skuteczna - a dzieje się tak, kiedy werbalne i niewerbalne przekazy są ze sobą zgodne i wzajemnie się uzupełniają, są też powszechnie zrozumiałe - komunikacja jest jasna i silna, a wtedy znacznie łatwiej osiągnąć satysfakcję z kontaktu z drugim człowiekiem.
Fragment tekstu
(...)
Scena 1: Rozmowa Piotra
Piotr jest tuż przed rozmową, mającą zadecydować o tym, czy dostanie stanowisko kierownika magazynu. Bierze kilka głębokich oddechów, żeby uspokoić nerwy, i powtarza w myślach odpowiedzi, które przygotował. Piotr wie, że jest mniej doświadczony niż inni kandydaci, ale nawiązał dobre kontakty ze współpracownikami i wie, że sprawdziłby się na nowym stanowisku.
Piotr próbuje ukryć nerwy. Opiera się mocno o krzesło, wyciąga nogi w sposób, który -jak uważa - ma budzić zaufanie do niego, wreszcie, aby powstrzymać nerwowe drżenie rąk składa palce w figurę przypominającą strzelistą wieżę kościelną.
Gdy Piotr wyszedł z pokoju, jeden z dwóch rozmawiających z nim ludzi mówi: "Wyglądał arogancko, jakby myślał, że jest nadzwyczajny. Nie uważam, aby sprawdził się na tym stanowisku".
Strona redakcyjna
Tytuł oryginału: Body Language at Work
Copyright Mary Hartley 2003
Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo "Jedność", Kielce 2004
Przekład z języka angielskiego Piotr Żak
Redakcja i korekta
Justyna Żukowska
Redakcja techniczna Marcin Satro
Projekt okładki
Justyna Kulaga-Wytrych
ISBN 83-7224-661-0
WYDAWNICTWO "JEDNOŚĆ"
25-013 Kielce, ul. Jana Pawła II nr 4
Dział sprzedaży tel. (0-41) 344-98-63
Redakcja tel. (0-41) 368-11-10
www.jednosc.com.pl
e-mail: jednosc@jednosc.com.pl