ks. Bronisław Mokrzycki SJ

Pokutujcie! - niedzielne medytacje wielkopostne Rok C

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo WAM
Cena 25.80 zł

ISBN 83-7318-340-X
268 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.298 kg
nr kat. Rhema 11036

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Mozaika na okładce przedstawia centralne wydarzenie historii zbawienia - paschalną ofiarę Chrystusa na krzyżu (por. J 19,
17-37).
Głęboko wyrażona została tu rola Najświętszej Maryi Panny w dziele odkupienia (por. KK 53 i 58), Jej ścisłe zjednoczenie z Chrystusem i Jego ofiarą, a także z Kościołem, który właśnie rodzi się z przebitego boku ukrzyżowanego Pana (por. KL 5). Rzymski żołnierz, setnik, to jakby pierwociny wszystkich narodów pogańskich, "zwracających się" ku Chrystusowi, kontemplujących Pana w kenozie Jego męki i uczestniczących w paschalnym misterium przez wyznawaną wiarę: Prawdziwie, ten był Synem Bożym (Mt 27, 54).
Autorem tej mozaiki, z kaplicy "Redemptoris Mater" w Pałacu Apostolskim na Watykanie, jest O. Marek Ivan Rupnik, jezuita.
Najkrótszym, duszpasterskim komentarzem do okładki niniejszej publikacji mogą być słowa osiemnastowiecznej polskiej pieśni wielkopostnej: Wisi na krzyżu Pan, Stwórca nieba; Płakać za grzechy, człowiecze, potrzeba.

Spis treści

Słowo wstępne
1. Chrześcijaństwo jest na wskroś paschalne
2. Godne uwagi porównanie św. Augustyna
3. Kościół ciągle potrzebujący oczyszczenia
4. Eucharystia i pokuta
5. Publikacja "Pokutujcie!"
Czas wielkopostnej pokuty
1. Czas odnowy, a nie smutku
2. Trzy tematy wielkopostne
3. Pokuta całego Kościoła
4. Symboliczna liczba czterdzieści
ŚRODA POPIELCOWA "Czyny pokutne"
Posypanie głowy popiołem
Boże wezwanie do nawrócenia
1. Nawrócenie serca
2. We wspólnocie ludu Bożego
3. Zazdrosna miłość Pana Zastępów
4. Miłość podnosząca z upokorzenia
Uznanie swojej winy
1. Bóg - ucieczką grzesznika
2. Mszalny akt pokuty

Wstęp

(...)
Kolejny tomik w serii "Eucharystyczna mistagogia w Roku liturgicznym" wprowadza nas, poprzez niedzielne medytacje wielkopostne, jakby w obszar najwyższego "szczytu", na który wstępujemy i który zdobywamy podczas wielkiej wyprawy, jaką jest życie chrześcijańskie. Jego nazwa brzmi - Pascha! Jest to szczyt o podwójnym "wierzchołku". Wszystkie inne szczyty są mu podporządkowane. Trzeba się więc zatrzymać nieco nad jego naturą i tą znaczącą "dwoistością".
1. Chrześcijaństwo jest na wskroś paschalne
Oficjalny komentarz liturgiczny, zamieszczony w posoborowej księdze Calendarium Romanum (I, B, 2), stwierdza, że czytania biblijne na Niedziele Wielkiego Postu mają przybliżyć wiernym prorockie wezwania do pokuty, a w trzyletnim cyklu (A, B, C) -syntezę całej historii zbawienia. Dlaczego? Wchodzimy bowiem w najważniejszy cykl liturgiczny, w cykl paschalny, który dla całego Kościoła i dla każdego chrześcijanina jest po prostu "źródłowy".

Fragment tekstu

(...)
CZAS POKUTY DLA NAS
1. Łaskawość Boga
Ukochani, czas Wielkiego Postu jest czasem łaski i miłosierdzia. W tym czasie trzeba usłyszeć wołanie całego Kościoła: Nawracajcie się! A to znaczy: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!" -jak woła Jan Paweł II. W Wielkim Poście towarzyszy nam szczególna modlitwa całego Kościoła, orędownictwo świętych, a zwłaszcza wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny. To za nas zanoszona jest do Boga prośba: Panie, jeszcze na ten rok pozostaw, oszczędź, daj czas na pokutę i nawrócenie! I Bóg litościwy daje ten czas. Miłosierne czekanie Boga na owoc naszego nawrócenia jest sensem całej historii z jej dramatyzmem, sensem Wielkiego Postu! Czy pozwolimy, by czas ten wydał owoce?
W tym pracowitym okresie nie jesteśmy sami. Pan Jezus przez usta ogrodnika z dzisiejszej przypowieści zapewnia, że będzie troszczył się o "drzewo", by wydało owoc obfity. I troszczy się, dając tak wiele łask! Dając nam Kościół, sakramenty święte, a zwłaszcza dając samego Siebie w darze Eucharystii. I prosi Nawracajcie się! Jak, Panie? Przez czyny miłości - modlitwę, post, jałmużnę; przez odnawianie łaski chrztu, szczerą spowiedź i świadome, pełne uczestnictwo w Eucharystii; przez adorację Najświętszej Obecno-
ści i rozważanie krzyżowej męki Pana. Może wyda owoc - mówi Jezus o "drzewie" naszego życia. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć. Co znaczą te słowa? Czyżby możliwość takiej sytuacji, w której Bóg straci cierpliwość i zapała tak strasznym gniewem, że każe nas wytracić?! Nie! Nigdy nie straci cierpliwości, miłosierdzia i łaskawości! Jednak kiedyś zakończy się czas pokuty, czas łaski i oczekiwania na nasze nawrócenie. Kiedy? Z chwilą naszej śmierci, która może przyjść nagle, nieoczekiwanie, jak owe tragiczne wydarzenia, o których mówi dzisiejsza perykopa ewangeliczna. Czy będziemy przygotowani?
2. Życiodajna laska chrztu
Warto w tym miejscu wspomnieć scenę z drogi krzyżowej Pana, kiedy to Jezus mówi do płaczących niewiast: Nie plączcie nade Mną, lecz nad sobą (...) Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym? (Lk 23, 28-31). Suche drzewo to symbol człowieka, który się nie nawraca, nie pokutuje, który upodobał sobie w grzechu i w nim trwa. Zielone drzewo to Jezus - Bóg żywy i dający życie. Jeśli więc z Najświętszym Jezusem tak czynią, co stanie się z grzesznikiem w dzień sądu? Tak więc wszystko jest ostrzeżeniem, wszystko jest łaską, wszystko jest wezwaniem do nawrócenia.
(...)

Strona redakcyjna

Copyright Wydawnictwo WAM, 2004

Redakcja
Siostry Zawierzenia

Projekt okładki
Andrzej Sochacki

Plansze według Autora opracował
Tomasz Łukaszewski

Na okładce mozaika z książki La Cappella "Redemptoris Mater" del Papa Giovanni Paolo II

Copyright Libreria Editrice Vaticana Fot. Aurelio i Francesca Amendola

ISBN 83-7318-340-X

NIHIL OBSTAT.
Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego,
ks. Krzysztof Dyrek SJ, prowincjał.
Kraków 17 grudnia 2003 r., l.dz. 333/03.

WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 KRAKÓW
tel. (012) 429 18 88 • fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl

DZIAŁ HANDLOWY
tel. (012) 429 18 88 wew. 322, 348, 366 • (012) 423 75 00
fax (012) 430 32 10 e-mail: handel@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ:
http://WydawnictwoWam.pl

Druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM ul. Kopernika 26-31-501 Kraków

 

Powrót