Piotr Koźlak CSsR
Pięć minut dla mego Boga - myśli na każdą niedzielę ROK C
Kategoria homiletykaWydawnictwo Homo Dei
ISBN 83-88207-38-5
192 strony
format 120x160 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2004 r.
waga 0.172 kg
nr kat. Rhema 10625
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Postać i myśl św. Alfonsa Liguori nie jest zbyt dobrze znana polskim czytelnikom. Jest to jednak postać wielce zasłużona dla całego Kościoła. Jego dorobek naukowy liczy 111 pozycji książkowych, w tym monumentalne dzieło Teologia moralna. Spośród licznych dzieł autorstwa św. Alfonsa Liguori najbardziej znane to: Umiłowanie Jezusa Chrystusa w życiu codziennym oraz Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. Umiejący połączyć rozległą wiedzę teologiczną z praktyką pastoralną św. Alfons Liguori był także wybitnym kaznodzieją, poetą, malarzem i kompozytorem. Do historii muzyki wpisały się dwa utwory jego autorstwa: pieśń Rozmowa duszy z Jezusem niosącym swój krzyż na zbolałych, poranionych barkach oraz śpiewana do dziś kolęda Zstąpiłeś z gwiazd dalekich.
Książka Pięć minut dla mego Boga jest zbiorem rozważań na każdą niedzielę roku. Zawarte tu fragmenty rozmyślań, których wyboru i opracowania dokonał o. Piotr Koźla k CSsR, pochodzą z różnych dzieł św. Alfonsa. Zostały one opatrzone krótkim komentarzem i poprzedzone cytatami z biblii.
Spis treści
Wstęp
ADWENT
I Niedziela Adwentu
II Niedziela Adwentu
III Niedziela Adwentu
IV Niedziela Adwentu
BOŻE NARODZENIE
Boże Narodzenie
Niedziela Świętej Rodziny
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Uroczystość Objawienia Pańskiego
Niedziela Chrztu Chrystusa
NIEDZIELE ZWYKŁE
II Niedziela zwykła
III Niedziela zwykła
IV Niedziela zwykła
V Niedziela zwykła
Wstęp
(...)
Postać i myśl św. Alfonsa Liguori nie jest zbyt dobrze znana polskim czytelnikom. Do tej pory można spotkać jedynie kilka wznowień książkowych jego autorstwa, wydanych w krakowskim wydawnictwie redemptorystów "Homo Dei". Jest to jednak postać wielce zasłużona dla całego Kościoła.
W 1732 roku założył on Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela - Redemptorystów i choć żył w XVIII wieku, jego nauka teologiczna jest wciąż żywa i aktualna. W środowisku opuszczonych, najbiedniejszych mieszkańców Neapolu organizował spotkania nazwane później "Kaplicami wieczornymi" ("Capelle serotine"), na których propagował myśl, że każdy człowiek powołany jest do świętości. Przekonywał: "Jest wielkim błędem to, co mówią niektórzy: Bóg nie od wszystkich żąda świętości. Wręcz przeciwnie - św. Paweł stwierdza: "Wolą Bożą jest wasze uświęcenie" (l Tes 4,3).
Fragment tekstu
(...)
VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje, Będzie zachowywał moja naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i Będziemy w nim przebywać. Kto Mnie. nie miłuje, ten nie zachowuje moich.
Aby wielkie były owoce Eucharystii, konieczne jest też długie podziękowanie. Czas po Komunii św. jest czasem nabywania skarbów łaski i nie ma lepszego momentu, aby rozpalić Bożą miłość, jak czas po Komunii św." Św. Teresa zaś dopowiada: Po Komunii św. nie traćmy tak cennej okazji, aby negocjować z Bogiem. Bóg nie zechce źle zapłacić za mieszkanie, w którym Go gościnnie przyjęto"
Pytanie: Jak często przystępuję do Komunii świętej? Czy nie za rzadko?
Zadanie: Dłużej niż zwykle podziękuję za przyjętą Komunię świętą.
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
'Bóg fana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego, to znaczy światłe oczy dla waszego serca, tak byście. wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czy Bogactwo chwaty Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących.
(Ef 1,17-13)
Totem wyprowadził ich Jezus ku Betanii i podniósłszy ręce pobłogosławił ich. A kiedy ich Błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wiełką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i Błogosławiąc Boga.
(Lk24,50-53)
Dla zachowania duszy w gorliwości bardzo korzystnym jest praktykowanie komunii duchowej. Komunia duchowa - jak naucza św. Tomasz - polega na gorącym pragnieniu przyjęcia Jezusa
(...)
Strona redakcyjna
Projekt okładki:
Paweł Matyjewicz
Korekta, skład komputerowy:
Karolina Ulman
Nihil obstał:
Zdzisław Klafka CSsR,
Prowincjał L.dz.: 885/12/03
Wydawnictwo HOMO DEI
ul. Zamojskiego 56, 30-523 Kraków
tel. (012) 656-29-88, fax. (012) 259-81-21
www. homodei.com.pl e-mail: wydawnictwo@redemptor.pl
ISBN serii: 83-88207-37-7
ISBN tomu C: 83-88207-38-5
HOMO DEI
Druk i oprawa:
Poligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego -Kraków