ks. Tadeusz Mrowiec

Ewangeliczne refleksje Rok C

Kategoria  homiletyka

Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna
Cena 12.60 zł

ISBN 83-88301-63-2
100 stron
format 120x160 mm
oprawa miękka
wydane Wrocław 2003 r.
waga 0.080 kg
nr kat. Rhema 10531

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Wiciu już starało się... postanowiłem" więc i ja zbadać dokładnie wszystko i opisać ci... abyś się mógł przekonać. Tak rozpoczyna swą ewangelię święty Łukasz, który w tym roku pomagał nam będzie spotykać się z Chrystusem w liturgii słowa. Postać i dzieło Łukasza zachwycało starożytnych i współczesnych. Tomasz Merton -mistyk i poeta - wypowiada to w słowach: "Od miesiąca biorę świętego Łukasza do rozmyślania i jest on tak piękny, że cały palę się od wewnętrznych świateł, a w moim sercu jest święto".
Co zrobić, żeby tak czytać Ewangelię? Otóż kluczem do otwarcia tekstu Dobrej Nowiny jest ludzkie serce. Trzeba czytać z otwartym sercem, pozwolić, aby słowo je dotknęło, a potem snuć refleksję. Wystarczy, że trochę skosztuje, już nie przestanie tego,. Słowa pragnąć.

Wstęp

(...)
Słowo wstępne
"Podsycać w wiernych głód, stuchania słów Pańskich" - to zadanie Kościoła wyznaczone przez reformę liturgiczną papieża Pawła VI, a ostatnio przypomniane przez Jana Pawła II w Dies Domini, Liście apostolskim o świętowaniu niedzieli. Wielką odpowiedzialność w podjęciu tego zadania mają ci, którzy pełnią posługę słowa. Ich obowiązkiem jest staranne przygotowanie - przez studium świętego tekstu i modlitwę - komentarza do słów Pańskich, aby wierni w Dniu Pana mogli uczestniczyć w uczcie stówa (DD 39-40).
Niniejszy zbiór to krótkie refleksje inspirowane niedzielną ewangelią. Czytając słowo natchnione czekałem, aż dotknie mego serca i dopiero wtedy rozwijałem konkretną myśl. Tak powstawały refleksje, które mają pomagać w spotkaniu ze Zmartwychwstałym Panem podczas niedzielnej Eucharystii.
Ewangeliczne refleksje publikowane były w Tygodniku Młodzieży Katolickiej "Droga". Myśli w nich zawarte mogą służyć tym, którzy trudzą się posługą słowa - na ambonie czy w sali katechetycznej - oraz wszystkim, którzy odczuwają głód słów Pańskich.
(...)

Fragment tekstu

(...)
3. Niedziela Zwykła
Postanowiłem zbadać dokładnie
Łk 1,1-4; 4,14-21
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.
Od 2000 lat pociąga nas postać Jezusa Chrystusa. Od czasu Jego pobytu na ziemi wielu starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały. Chrześcijanie starannie strzegą Ewangelii jako wielkiego skarbu. Zachowano cztery spojrzenia na życie Jezusa Chrystusa, Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. aby kolejnym pokoleniom wierzących ułatwić spotkanie ze Zbawicielem. Liturgia Kościoła co trzy lata powraca do tych samych tekstów, by poznawać coraz to ciekawsze skarby ukryte w Jezusie Chrystusie.
W czytaniu i słuchaniu tekstów Ewangelii nieraz podobni jesteśmy do mieszkańców z Nazaretu. Zgodnie ze swoim zwyczajem co tydzień w szabat słuchali stów Biblii, ale długo czekali na dzień, w którym usłyszeli, iż dziś spełniły się odczytane słowa. Zapisane kiedyś słowa przez proroka Izajasza dotknęły ich życia.
3. Niedziela Zwykła
Kiedy w kolejnym roku liturgicznym będziemy wsłuchiwać się w słowa ewangelisty Łukasza, badajmy jego teksty dokładnie tak, aby doświadczać spotkania z Jezusem na podobieństwo jego rodaków z Nazaretu.
(...)

Strona redakcyjna

I M I R I M A T U R
Kuria Metropolitalna Wrocławska
L.dz. 1456/2003 - 22 sierpnia 2003 r.
Henryk Kard. Gulbinowicz Arcybiskup Metropolita Wrocławski

Projekt okładki, skład i łamanie
Andrzej Duliba

Korekta Anna
Kowalska-Grygajtis

TUM
Wydawnictwo
Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej
50-329 Wrocław, pl. Katedralny 19,
tel./fax 322-72-11
e-mail: ksiegarnia@archicliecezja.wroc.pl
e-mail: tum@archidiecezjawroc.pl
www.ksiegarnia.archiediecezja.wroc.pl

ISBN 83-88301 63-2

Drukarnia Tumska - Wrocław, zam. 88/2003

 

Powrót