Sylwester Adamczyk, Adam Bujak

Pieśń o Starym Sączu. The Song of Stary Sącz. Ein Lied von Stary Sącz

Kategoria  albumy

Wydawnictwo Biały Kruk
Cena 102.90 zł

ISBN 83-88918-34-6
190 stron
format 240x320 mm
oprawa twarda z obwolutą
wydane Kraków 2003 r.
waga 1.600 kg
nr kat. Rhema 10164

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Sylwester Adamczyk (ur. w 1962 r. w Męcinie), artysta fotografik, absolwent Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University. Fotografuje ponad 20 lat. Mieszka i pracuje w Nowym Sączu, gdzie prowadzi własną firmę fotograficzną i wydawniczą. Aktor i reżyser "Teatru Robotniczego" w Nowym Sączu, członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor wielu wystaw indywidualnych, w tym: "Jemen - kraj i ludzie", "Ameryka - oto", "Kolorowe dzieci 2000", "Ojciec Święty na Podhalu' 97", "Pielgrzymi '99", "Górole, górole...", uczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych. Jest autorem albumu "Nowy Sącz - Impresje".

Adam Bujak (ur. w 1942 r. w Krakowie) artysta fotografik o światowej renomie, autor ponad 100 prestiżowych albumów, wydanych w Polsce i zagranicą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii. Laureat wielu znamienitych nagród i odznaczeń, w tym: Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu św. Zygmunta. Autor wielu indywidualnych wystaw w kraju i na całym świecie. Obecnie jego wielkie wystawy papieskie - zorganizowane przez Białego Kruka - objeżdżają Polskę, Meksyk i Ukrainę. Mistrz fotografii sakralnej, nastrojowej, nieustannie poszukujący niespotykanych ujęć. Fotograf papieski, który towarzyszy Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II z aparatem fotograficznym od blisko 40 lat. Od wielu lat związany z wydawnictwem Biały Kruk, gdzie ukazało się ponad 40 książek, w tym tak znakomite, jak: "Katedry polskie", "Bliskie spotkania z Ojcem Świętym", "Znak przymierza", "Królewski Kraków", "Tajemnica kamedułów", "Serce Litwy. Wilno" (z Czesławem Miłoszem), Boże Narodzenie 2000", "Poezje zebrane. Tryptyk rzymski" (fotografie do poezji Karola Wojtyły - Jana Pawła II), "Patron", "Polska. Dom tysiącletniego narodu", "Pielgrzymki polskie". Laureat nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia "Totus 2003" przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.

Wstęp

Szanowni Państwo!
Stary Sącz od lat fascynuje turystów, pielgrzymów, artystów i samych mieszkańców. Miasto zbudowane u stóp klasztoru sióstr klarysek, nazywane "średniowieczną perłą Beskidu", którego mieszkańcy słyną z przywiązania do swojej patronki - św. Kingi, posiada swój niepowtarzalny urok i atmosferę. Liczne zabytki, niezwykle malownicze położenie wśród gór Beskidu Sądeckiego, u zbiegu Dunajca i Popradu, jak również niezwykła serdeczność i gościnnność mieszkańców sprawiają, że do naszego miasta ściągają liczni goście, a ci którzy je raz odwiedzą, zawsze chętnie tutaj wracają.
Album, który trzymacie Państwo w rękach, jest spełnieniem moich pragnień, aby prawdziwe piękno Grodu Świętej Kingi, w którym - nie waham się tego powiedzieć, jestem po prostu zakochany - pokazać światu. Inicjatywa wydawnictwa spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców i sympatyków naszego miasta, często rozsianych po Polsce i świecie, którzy udzielili również finansowego wsparcia, za co serdecznie dziękuję.
Moja radość jest tym większa, że ukazania uroków Starego Sącza podjął się z mojej inicjatywy sam mistrz Adam Bujak. Jestem przekonany, że nikt nie zrobiłby tego lepiej. Zresztą osądźcie Państwo sami! Niech obrazy mówią zamiast słów!

Fragment tekstu

Niewielkie, pięknie położone miasto liczące dziewięć tysięcy mieszkańców, żyjące własnym rytmem i własnymi sprawami. Nękane wielekroć przez klęski elementarne, nade wszystko przez pożary, a także wojny i inne zawirowania historii. Miasto, które ciągle zmieniało się -budowane, niszczone, odbudowywane, przebudowywane. Czasem traciło nieco ze swej świetności, ale też wiele zyskiwało dzięki staraniom kolejnych pokoleń mieszkańców, szczególnie w ostatnich latach. Inne wydaje się to miasto tym, którzy spędzają tu całe swoje życie, a inne przyjezdnym, którzy zaglądają tylko na chwilę. Wielu z tych chwilowych gości wraca, bo coś w tym miejscu jest.
Stary Sącz, miejsce pozornie jakich wiele, a przecież niepowtarzalne. Jego charakter określa topografia, przyrodnicze otoczenie, starożytne kościoły, domy... Także ludzie - dzisiaj tu mieszkający, owszem, ale i całe pokolenia ich przodków, którzy to miasto przez wieki tworzyli. Szczególnie jedna postać wycisnęła na nim niezatarte piętno i wpływa nań do dnia dzisiejszego: święta Kinga. Bez niej Stary Sącz nie byłby tym, czym jest. To ona sprowadziła tutaj w ostatnich latach najdostojniejszego z pielgrzymów - Ojca Świętego Jana Pawła II.
Jakie jest to miasto? Niniejszy album jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Podjął ją znakomity fotografik Adam Bujak - we współpracy z miejscowym artystą Sylwestrem Adamczykiem -ukazując Stary Sącz przez pryzmat własnego doświadczenia. Fotografie są jednocześnie zaproszeniem do konfrontacji wizji fotograficznej z rzeczywistością. A więc jest to swego rodzaju zachęta dla Czytelnika, by osobiście odwiedził to zwykłe i zarazem niezwykłe miasto.
Miasto rozłożyło się na wzgórzu kopulastem, wzniesionym 321 mt. npm. i stanowiqcem kończynę północną pasma lesistego, wciskającego się w kierunku północnym między Poprad i Dunajec. Wzgórze to niewiele wzniesione nad poziom rzeki (most na Popradzie 309 mt.), opada ku północy i zachodowi stromo w dolinę, ku wschodowi nad Dunajec łagodnie, a ku południowi tylko potok Moszczeński dzieli je od reszty pasma lesistego (Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. X, Warszawa 1889). Mówiąc językiem współczesnym, Stary Sącz położony jest u zbiegu Popradu i Dunajca, w centralnej części Kotliny Sądeckiej ciągnącej się ku południowi w stronę Barcie, Piwnicznej i Żegiestowa. W okolicy gleby są urodzajne, a klimat łagodny.
(...)

Strona redakcyjna

Kompozycja wydawniczo-graficzna i redakcja
Herausgabe und Grafische Gestaltung Editing,
graphic and publishing concept
Leszek Sosnowski

Współpraca redakcyjna
Redaktionelle Mitarbeit
Associate Editor
Jolanta Sosnowska

Tłumaczenie angielskie
Englische Ubersetzung
English translation
Eunika Bogucka-Jamka, Tomasz Chwaja

Tłumaczenie niemieckie
Deutsche Ubersetzung
German translation
Jacek Pleśniarowicz (Letterman sp. z o.o.)

Opracowanie komputerowe
Computerbearbeitung
DTP
Studio Białego Kruka
Wojciech Bartkowski
Sebastian Stachowski

W podpisach na str. 172-183 wykorzystano cytaty (zaznaczone kursywą) z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszonej w Starym Sączu 16.06.1999.
Die Bildtexte auf den Seiten 172-183 sind Zitate (in Kursivschrift) aus dei Predigt des Heiligen Vaters Johannes Paul II. in Stary Sącz vom 16.06.1999. Captions on pages 172-183 include quotes from a homily proclaimed by the Holy Father. John Paul lI in Stary Sącz on the 16th of June 1999.

Korekta
Korrektur
Proof-reading
Bogdana Kłeczkowa

Wyciągi barwne
Lithos
Color scanning
Pasaż, Kraków

Wydrukowano w Czechach
Gedruckt in Tschechien
Printed in Czech Republic

Copyright by Biały Kruk Sp.
Wszelkie prawa zastrzeżone
Alle Rechte vorbehalten
All rights reserved
Wydanie l
1. Auflage
First Edition
Kraków 2003

 

Powrót