ks. Krzysztof Kośka
Czas mój jest bliski
Kategoria homiletykaWydawnictwo WAM
ISBN 83-7097-493-7
79 stron
format 150x200 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 1998 r.
waga 0.110 kg
nr kat. Rhema 10079
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Ks. KRZYSZTOF KOŚKA (nr. 1961 r.) ukończył studia teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1986 r. 18 maja 1986 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na Żywiecczyźnie, Ziem! Wadowickiej, Krakowskiej, Chrzanowskiej i na Podhalu, gdzie nadal zajmuje się duszpasterstwem. Jest autorem zbioru kazań pasyjnych pt. Zrozumieć Krzyż (Wydawnictwo WAM, 1998}
Adwentowe i Bożonarodzeniowe rozważania, które oddaję do rąk Szanownego Czytelnika, zrodziły się w czasie mojej choroby. W oczekiwaniu na decyzje lekarzy dotyczące dalszego leczenia miałem okazję spojrzeć w oczy prawdzie o kruchości ludzkiego życia i przekonać się o tym, że nie znamy dnia ani godziny.,,
(fragment Wstępu)
Spis treści
WSTĘP
Pierwsza niedziela Adwentu, rok A
TRZY PRZYJŚCIA PANA
Druga niedziela Adwentu, rok A
NAWRÓCENIE
Trzecia niedziela Adwentu, rok A
IZAJASZ I JAN CHRZCICIEL
Czwarta niedziela Adwentu, rok A
MARYJA I JÓZEF WZOREM ZAUFANIA BOGU
Pierwsza niedziela Adwentu, rok B
CZUWAJMY I MÓDLMY SIĘ
Druga niedziela Adwentu, rok B
PROSTUJMY ŚCIEŻKI
Trzecia niedziela Adwentu, rok B
RADUJMY SIĘ W PANU
Czwarta niedziela Adwentu, rok B
SŁUŻMY PANU
Pierwsza niedziela Adwentu, rok C
WEZWANIE DO CZUJNOŚCI
Druga niedziela Adwentu, rok C
WEZWANIE DO CZYSTOŚCI
Wstęp
(...)
Adwentowe i Bożonarodzeniowe rozważania, które oddaję do rąk Szanownego Czytelnika, zrodziły się w czasie mojej choroby. W oczekiwaniu na decyzje lekarzy dotyczące dalszego leczenia miałem okazję spojrzeć w oczy prawdzie o kruchości ludzkiego życia i przekonać się o tym, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy nastąpi przyjście Pana. Ten czas może być bardzo osobisty, bo takim jest zetknięcie się z własną śmiercią, czego doświadczyłem przeżywając zawał serca. Dziękuję Panu Bogu, za moje doświadczenie choroby i zwrócenie oczu na to, co najważniejsze dla chrześcijanina - osiągnięcie zbawienia! Czytelnikowi zaś, sięgającemu po te refleksje ujęte w formie kazań, życzę, aby mógł wznieść swe oczy ku niebu i na nim zobaczyć betlejemską gwiazdę, która napełni jego serce radością w oczekiwaniu i dążeniu na spotkanie z Panem, Który jest i Który byt, i Który przychodzi.
Autor
(...)
Fragment tekstu
(...)
Pierwsza niedziela Adwentu, rok A
TRZY PRZYJŚCIA PANA
Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Każdy ADWENT, jaki przeżywamy, posiada trzy wymiary rzeczywistości naszej chrześcijańskiej wiary - Chrystus PRZYSZEDŁ, PRZYCHODZI i PRZYJDZIE. O tych trzech przyjściach naszego Pana Jezusa Chrystusa św. Bernard Opat powiedział: "pierwsze przyjście jest w ciele i słabości, to pośrodku w duchu i mocy, ostatnie zaś w chwale i majestacie". "Za pierwszym swoim przyjściem - mówił św. Bernard - Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. Gdy nastąpi ostatnie przyjście, wtedy «wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże» i «będą patrzeć na Tego, którego przebodli». Ale pośrednie przyjście, o którym mówimy, jest ukryte i tylko wybrani widzą Pana w sobie, a ich dusze dostępują zbawienia".
Pierwsze przyjście Pana, które wspominamy, miało miejsce w Betlejem. Jezus, Syn Boży, w określonym miejscu i czasie przyszedł w "ciele i słabości", ukazując się naszym oczom. Stał się człowiekiem, aby podnieść do godności dzieci Bożych wszystkich ludzi.
Ostatnie przyjście, w "chwale i majestacie", nastąpi wtedy, gdy - jak to sam zapowiedział, a my z wiarą wyznajemy -"przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych". Stanie się to
na końcu czasów, gdy Chrystus uwielbiony przyjdzie sądzić człowieka i jego czyny.
Przyjście pośrodku "w duchu i mocy" dzieje się aktualnie. CHRYSTUS PRZYCHODZI.
Przychodzi codziennie na ołtarzach całego świata, rodząc się w kapłańskich rękach podczas konsekracji. Przychodzi i puka do naszych serc, w których pragnie zamieszkać.
Mieszkańcy Betlejem nie rozpoznali czasu nawiedzenia, w ubóstwie rodziny szukającej miejsca nie rozpoznali dnia spełnienia nadziei Izraela, nie rozpoznali czasu przyjścia Chrystusa - Zbawiciela.
"Gdybyśmy wiedzieli..." - mogli po narodzeniu Jezusa mówić - otworzylibyśmy dla Niego drzwi naszych domów, przyjęlibyśmy Go z radością. Gdybyśmy wiedzieli - mogli szeptać między sobą mieszkańcy Betlejem - że ta uboga kobieta oczekująca narodzin Dziecka jest Matką oczekiwanego Zbawiciela, nie pozwolilibyśmy Jej rodzić w ubogiej stajence.
Gdyby wielu z nas wiedziało, jak wielkie szczęście chce dać nam przychodzący Jezus, nie ociągalibyśmy się z przemianą życia, ale wzorem Noego rozpoczęlibyśmy budowę nowego świata opartego na Chrystusowych darach miłości i pokoju. Gdybyśmy uwierzyli Jego słowom zapowiadającym powtórne przyjście, nie tracilibyśmy czasu na to, co oddala od Boga, ale staralibyśmy się o to, by zawsze znajdował miejsce w naszych sercach.
Chrystus przychodzi do nas i przechodzi obok nas, ukrywając się w ludziach chorych, samotnych i opuszczonych. Często jednak nie chcemy Go zobaczyć zamieszkującego w drugim, zwłaszcza potrzebującym pomocy człowieku, a przecież sam nam powiedział: Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25, 40).
(...)
Strona redakcyjna
Wydawnictwo WAM, 1998
ul. M. Kopernika 26, 31-501 Kraków
Redakcja:
Ingrid Kraińska-Rogala
Projekt okładki:
Andrzej Sochacki
ISBN 83-7097-493-7
NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego,
ks. Adam Żak SJ, prowincjał. Kraków, 21IX 1998 r., l.dz. 218/98.