Waldemar Rakocy CM

Paweł Apostoł. Chronologia życia i pism

Kategoria  biografie

Edycja św. Pawła
Cena 40.90 zł

ISBN 83-7168-648-X
format 150x210 mm
oprawa twarda
wydane Częstochowa 2003 r.
waga 0.572 kg
nr kat. Rhema 09656

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

"Ksiądz Rakocy rekonstruuje życie św. Pawła, weryfikując wartość historyczną dostępnych przekazów. Ustala następstwo zdarzeń, Ich czas l miejsce w misji Apostoła. Studium rzuca nowe światło na bieg życia św. Pawła i na jego piśmiennictwo; jest to najlepsze w Polsce krytyczne opracowanie tego zagadnienia, które dostarczy każdemu, kto Interesuje się działalnością Apostoła, rzetelnych informacji na jego temat. Książka stanowi cenny wkład w biblistykę polską i będzie punktem odniesienia dla każdego, kto pragnie poznać życie tego wielkiego ewangelizatora narodów".
Ks. prof. dr hab. Ryszard Rubinkiewicz SDB - KUL
Członek Papieskiej Komisji Biblijnej
WALDEMAR RAKOCY, ur. w 1960 r. w Głuchołazach, kapłan Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo (Congregatio Missionis), dr hab., prof. nadzw., kierownik Katedry Hermeneutyki Biblijnej w Instytucie Nauk Biblijnych KUL, redaktor naczelny zeszytu biblijnego Roczników Teologicznych KUL, autor ponad 30 artykułów naukowych, pięciu monografii ("A słowo Boże rozszerzało się i rosło". Programowa funkcja Dz 12, 1-24 w kompozycji księgi, Lublin 1995; Paweł - apostoł Żydów i pogan. Łukaszowy obraz powstania i rozwoju Pawłowych wspólnot, Kraków 1997; Obraz i funkcja faryzeuszy w dziele Łukaszowym (Łk-Dz). Studium literacko-teologiczne, Lublin 2000; Faryzeusze. Historia - Ewangelie, w serii: Jak rozumieć Pismo Święte, t. 13, Lublin 2002 i niniejsza pozycja) oraz współautor kilku prac zbiorowych (zwł. Wstępu do Nowego Testamentu, red. R. Rubinkiewicz, Poznań - Lublin 1996 i Dziejów Apostolskich. Listów św. Pawła, red. J. Frankowski-S. Mędala, Warszawa 1997).

Spis treści

Rozdział I
NARODZINY

Rozdział II
POCHODZENIE
1. Obywatelstwo rzymskie
1.1. Sposoby uzyskiwania przez Żydów diaspory obywatelstwa rzymskiego
1.2. Tria nomina - dowód bycia Rzymianinem
1.3. Traktowanie Pawła przez władze rzymskie
2. Obywatelstwo greckiego miasta Tarsu
2.1. Status społeczny Żydów
w greckich miastach Imperium Rzymskiego
2.2. Warunki i konsekwencje uzyskania obywatelstwa
2.3. Świadectwa żydowskie i pogańskie
na temat obywatelstwa Żydów w greckich miastach
3. Przynależność do faryzeuszy
3.1. Okoliczności przystąpienia do faryzeuszy
3.2. Wątpliwości dotyczące przynależności
Pawła do faryzeuszy
Podsumowanie

Wstęp

(...)
Ustalenie chronologii życia postaci Nowego Testamentu, jak Jezusa z Nazaretu czy apostoła Pawła, przysparza wielu trudności. Autorzy pism NT nie interesują się takimi kwestiami, jak: w którym roku miało miejsce dane wydarzenie czy jaki odstęp czasu upłynął między jednym a drugim faktem; przyświecał im cel teologiczny, nie historyczny. Z powyższej racji dysponujemy nielicznymi (i często niejasnymi) przesłankami historycznymi stanowiącymi podstawę dla studium chronologii Jezusa czy Pawła.
Główną uwagę w studium chronologii życia postaci NT uczeni poświęcili osobie Jezusa. Wystarczy tu wymienić dzieła takich uczonych, jak: P. Memain, C. Mommert, G. Ogg czy O. Edwards. Osoba apostoła Pawła przyciąga w prawie równym stopniu uwagę uczonych. W tym przypadku dysponujemy większą liczbą informacji historycznych pozwalających zrekonstruować bieg jego życia. Interesujące nas dane znajdują się w Listach Pawła i Dziejach Apostolskich. Stosunek do powyższych dwóch źródeł informacji wyznacza dwa główne stanowiska w opracowaniach problemu. Omówimy reprezentatywne dla tych opinii monografie.
Część uczonych (tradycyjne podejście do problemu) uznaje większość informacji w Dz, dotyczących osoby Pawła, za wiarygodne historycznie. (...)

Fragment tekstu

(...)
Okres działalności Pawła w stolicy rzymskiej prowincji Azji, Efezie, a następnie podróż do Macedonii (Filippi, Tesalonika) i Achai (Korynt) jest najlepiej udokumentowany w jego życiu. Podstawowe źródło stanowią jego Listy. Opierając się - w pierwszej kolejności - na analizie tych pism postaramy się ustalić bieg wydarzeń z tego okresu, a następnie umieścić je w czasie.
1. Początek działalności w Efezie
Punkt odniesienia w ustaleniu czasu rozpoczęcia misji Pawła w Efezie stanowi zakończenie działalności w Koryncie we wrześniu 51 r. Z końcem tego samego roku odbył się tzw. Sobór Jerozolimski. Podróż do Jerozolimy i Antiochii oraz zbliżająca się zima każą przyjąć, że powrót do Azji mógł najszybciej nastąpić na wiosnę 52 r. Trasa przemarszu z Antiochii do Efezu liczy tyl-;o w linii prostej ponad 1000 km; po drodze apostoł odwiedził wspólnoty w regionach Galacji i Frygii (Dz 18, 23). Sam przemarsz (ok. 25-30 km dziennie) zajął do półtora miesiąca, dlatego a rozsądny czas podróży należy przyjąć nie mniej niż trzy mielące. Gdyby Paweł wyruszył z Antiochii z początkiem marca, kiedy wznawiano podróże drogą lądową, do Efezu dotarłby najszybciej z początkiem czerwca. Nie ma żadnego przekazu, że Paweł wyruszył w podróż do Efezu zaraz z początkiem wiosny następnego roku, czyli 52.
Można przyjąć również, że zdecydował o tym dopiero po roku.
Istnieją jednak racje, które przemawiają za szybkim przybyciem.
(...)

Strona redakcyjna

Korekta:
Ewa Bednarek

Projekt okładki:
Michalina Bajor

Skład:
Paweł Pluta

Imprimatur:
bp Jan Wątroba
Wikariusz Generalny
Kurii Metropolitalnej w Częstochowie
14 maja 2003, Ldz. 291/2003

ISBN 83-7168-648-X

Copyright by Edycja Świętego Pawła, 2003 ul. Siwickiego 7, 42-221 Częstochowa
tel. (034) 362.06.89, fax (034) 362.09.89 www.paulus.pl;
e-mail: edycja@paulus.pl

Druk i oprawa: DRUK INTRO SA - INOWROCŁAW

 

Powrót