Roland E. OC Murphy
Odpowiedzi na 101 pytań o Torę
Kategoria popularnonaukoweWydawnictwo WAM
ISBN 83-7318-190-3
187 stron
format 140x210 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2003 r.
waga 0.230 kg
nr kat. Rhema 09577
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Spis treści
(...)
Spis skrótów
Wstęp
WPROWADZENIE
1. Co oznacza termin "Tora"?
2. Jaka jest struktura Tory?
3. Czy Mojżesz napisał Torę?
4. Jeśli termin "Tora" oznacza "pouczenie" lub "prawo", to jak można go stosować do ksiąg, które zawierają tak wiele historycznych tradycji Izraela?
5. Czy Tora jest ważniejsza niż "Prorocy" i "Pisma", które tworzą pozostałą część Biblii Hebrajskiej?
KSIĘGA RODZAJU - GENESIS - BERESZIT
6. Jaka jest struktura Księgi Rodzaju?
7. Jeśli historia rozpoczyna się wraz ze stworzeniem, to jak można nazywać pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju "prehistorią"?
8. Czy "historia" stworzenia w Księdze Rodzaju jest tym samym, co kreacjonizm?
9. Czy na starożytnym Bliskim Wschodzie istniały inne opisy stworzenia, które można porównać z relacjami w Księdze Rodzaju?
10. Jak można scharakteryzować trzeci rozdział Księgi Rodzaju, mówiący o upadku i ukaraniu pierwszych rodziców?
Wstęp
(...)
Ta niewielka książka powinna zainteresować przede wszystkim chrześcijan. Żydzi w zasadzie mają swoją własną problematykę dotyczącą Tory. Faktycznie postawili oni tysiące pytań w ramach swej bogatej tradycji egzegetycznej. Krótkie wprowadzenie do żydowskiej interpretacji Tory można znaleźć w pięciotomowym wydaniu Komentarza do Tory (wersja angielska opublikowana przez Jewish Publication Society), z którego dotychczas ukazały się cztery tomy napisane przez N. Sarna (Księga Rodzaju i Wyjścia), B. Levine (Księga Kapłańska) oraz J. Milgrom (Księga Liczb). Moje doświadczenie związane jest przede wszystkim ze słuchaczami chrześcijańskimi i stąd zainteresowanie pytaniami, które usłyszałem i odpowiedziami, które sformułowałem. Istnieją jednak bardzo ciekawe tradycje żydowskie, które ukazują charakter czci, z jaką i chrześcijanie powinni czytać Torę. Szczególnie zachęcający jest obraz Boga, który wraz z dworem niebieskim albo aniołami studiuje Torę w niebiańskiej jesziwie (por. Baba Mecia, 86a). Inna tradycja, co do której Rabbi Jochanan ben Zakkaj twierdził, że otrzymał ją od Hillela i Szammaja mówi: "Jeśli długo studiowaliście Torę, nie przypisujcie sobie jakiejś specjalnej zasługi. Właśnie po to zostaliście stworzeni" (por. Awot, 2, 9).
(...)
Fragment tekstu
(...)
KSIĘGA WYJŚCIA - EXODUS - SZEMOT
Księga Wyjścia opowiada o czymś więcej niż tylko o pewnej ucieczce. Czy tytuły "Wyjście", czyli Exodus lub hebrajski Szemot są najodpowiedniejszymi dla tej księgi?
Powiedziałbym, że nie są, choć dałoby się wskazać racjonalne uzasadnienia dla każdego z nich. Jak zauważyliśmy, hebrajskie tytuły pierwszych pięciu ksiąg Biblii pochodzą od słów, które stanowią początek każdej z nich (podobnie jak tytuły papieskich encyklik). Tutaj Szemot albo "Imiona" odnoszą się do synów Jakuba, a sceneria dotyczy doświadczeń ich potomków, "pokoleń Izraela", w Egipcie. To, co dotąd było historią rodzinną (w Księdze Rodzaju: Abraham, Izaak, Jakub) teraz staje się doświadczeniem "synów Izraela" (Wj 1,1). Grecka tradycja tytułu Exodus -"Wyjście" zwraca uwagę na dramatyczne wydarzenia zbawcze z rozdziałów 1-18, ale nie wspomina wydarzeń na górze Synaj. Historia związana z Synajem ciągnie się aż do 10. rozdziału Księgi Liczb, gdy Izrael wyrusza spod Synaju. Doświadczenie "wyjścia" staje się na tyle ważne w świadomości Izraela, tak głęboko osadzone w pamięci, że rzadko się zauważa, iż tylko kilka rozdziałów opisuje sam fakt wyjścia. Pozostałe wydarzenia łączą się z wyzwoleniem z Egiptu. (...)
Strona redakcyjna
Tytuł oryginału:
Responses to 101 Questions on the Biblical Torah REFLECTIONS ON THE PENTATEUCH
Published by Paulist Press
997 Macarthur Boulevard
Mahwah, NJ 07430
Copyright 1996 by The Society of Mount Carmel Copyright Wydawnictwo WAM, 2003
Redakcja
Renata Komurka
Konsultacja merytoryczna
dr Renata Jasnos
Projekt okładki
Jolanta Uczarczyk
ISBN 83-7318-190-3
WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26; 31-501 KRAKÓW
tel. (012) 429 18 88; fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl
DZIAŁ HANDLOWY
tel. (012) 429 18 88 wew. 322, 348, 366; (012) 423 75 00
fax (012)430 32 10 e-mail: handel@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ:
http://WydawnictwoWam.pl
Druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM ul. Kopernika 26; 31-501 Kraków