S. Immakulata J. Adamska OCD

Sól ziemi - rzecz o Edycie Stein

Kategoria  biografie

Wydawnictwo Pallottinum
Cena 6.30 zł

ISBN 83-7014-277-X
208 stron
format 120x170 mm
oprawa miękka
wydane Poznań 1997 r.
waga 0.168 kg
nr kat. Rhema 09551

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Spis treści

Spis treści
Przedmowa
Benedicta
Szkic biograficzny
Eros
Duchowe dojrzewanie
Żadna kobieta nie jest tylko kobietą
Spełnienie w wierze
Etos powołania karmelitańskiego
Miłość
Samotność
Wolność w życiu i refleksji teologicznej
Zło dobrem zwyciężaj
Życie we wspólnocie Kościoła
Nieustanne nawracanie siebie
Duchowe posłannictwo Edyty
,,A ja pozostaję z wami"
Kalendarium życia i twórczości
Bibliografia

Wstęp

(...)
Impulsem do napisania tej książki stał się wywiad, jaki przeprowadziło ze mną Radio gdańskie na temat Edyty Stein. Postanowiłam szerzej rozwinąć sprawy w wywiadzie ledwie dotknięte, a które Edycie były najdroższe. Jej dzieje i twórczość można bowiem streścić jednym słowem: Pojednanie, co zdaje się być dzisiaj szczególnym wyzwaniem. Krótko potem, gdy ona oddała życie "za pojednanie", w świecie powstawały wspólnoty całkowicie inspirowane tą ideą. Wspomnijmy tylko najbardziej znane: ruch Focolari założony przez Chiarę Lubich, Wspólnota Pojednania w Taize przez brata Rogera Schutza, Wspólnota Błogosławieństw przez brata Efraima Croissant, czy Fatimski Światowy Apostolat Pojednania.
Myśl ta zrodziła się w sercu Edyty Stein, gdy po nawróceniu odkryła w sobie nową jakość egzystencji, zdolnej skupić wszystkie jej siły w duchowym "teraz" zakotwiczonym w miłości. Stwierdza: "By stać się prawdziwą, miłość zawsze musi być oddaniem się. [...] Duch skończony osiąga w miłości najwyższą pełnię życia" .

Fragment tekstu

(...)
Eros
Życie i dzieła Edyty Stein określają jednoznacznie jej pojmowanie miłości; streszcza się ono w definicji: kochać to wydać siebie. W stosunku do drugich praktykowała augustiańskie: Amo, volo ut sis - "chcę, abyś był; abyś był sobą - chcę twego dobra". Ten najwyższy stopień miłości, zwany po grecku agape poprzedza stopień pośredni eros - tęsknota, zaangażowanie uczuciowe, czego nie należy pochopnie kojarzyć z tym, co dziś nazywamy erotyką. W tym właśnie pierwotnym znaczeniu chcemy mówić o erosie w życiu Edyty Stein.
Hanna Barbara Gerl w książce Unerbittliches Licht (Nieustępliwe światło) erosem nazywa nawet pasję pracy i filozofowania Edyty. Pasje te nie miały jednakiego natężenia. Edyta zna kryzysy i załamania, zna falowanie samopoczucia. We wrześniu 1919 r. np. donosi Ingardenowi, że czuje się "fizycznie jak zawsze znakomicie; duchowo, przy dostatecznym na- kładzie energii, całkiem znośnie; na duszy nader chwiejnie, ale nigdy zupełnie kiepsko; psychicznie ś (co przekładając z mojej terminologii na język potoczny, może Pan sobie raczej tłumaczyć jako "nerwy") wciąż marnie" . (...)

Strona redakcyjna

Redaktor
Maria Przybył
Projekt okładki
Jan Zienkiewicz
Copyright by Pallottinum, Poznań 1997
ZA ZEZWOLENIEM WŁADZY DUCHOWNEJ
ISBN 83-7014-277-X
Drukarnia Pallottinum, 60-959 Poznań,
ul. Przybyszewskiego 30.
Skrytka pocztowa 23. Tel. 67-52-33. Fax 67 52 38.
Zam. 10/97

 

Powrót