Maria Dąbrowska (red.)

Eucharystia i Kapłan Nierozłącznie Zjednoczeni Miłością Bożą

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Pallottinum
Cena 3.20 zł

ISBN 83-7014-473-X
24 strony
format 130x200 mm
oprawa broszurowa miękka
wydane Poznań 2003 r.
waga 0.035 kg
nr kat. Rhema 09485

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Wstęp

Watykan, 31 maja 2003 r. Święto Nawiedzenia NMP


Ekscelencjo!

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Modlitwy o Świętość Kapłanów Kongregacja ds. Duchowieństwa pragnie zwrócić uwagę na ogłoszoną niedawno encyklikę Ecclesia de Eucharistia, którą Ojciec Święty Jan Paweł II w tym roku przekazał Kościołowi i kapłanom zamiast listu, jaki zazwyczaj kierował do nich z okazji Wielkiego Czwartku.
Postanowiono więc, w nawiązaniu do tego znaczącego dokumentu, zachęcić Waszą Ekscelencję do uczynienia wszystkiego, aby wspomniany Dzień był przeżywany w intensywnym klimacie adoracji i modlitwy skoncentrowanej na tajemnicy Najświętszego Sakramentu i aby mógł rozbudzić - zarówno w kapłanach, jak i wiernych - to "zdumienie eucharystyczne", o którym tak mówi Ojciec Święty: "To zdumienie winno zawsze odżywać w Kościele zgromadzonym na sprawowaniu Eucharystii. W sposób szczególny jednak winno towarzyszyć szafarzowi Eucharystii" (nr 5).
Zbliżający się Światowy Dzień Modlitwy, który oficjalnie wypada w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w piątek 27 czerwca br., a który będzie można ewentualnie obchodzić w innym dniu, zależnie od okoliczności diecezjalnych, stwarza wyjątkową okazję do kontemplacji Przenajświętszej Eucharystii, jako Najświętszego Serca żyjącego i prawdziwego Chrystusa, ofiarującego, przede wszystkim swoim umiłowanym kapłanom, Dar miłości miłosiernej.
Należy więc sobie życzyć, aby ten Dzień, także dzięki dłuższej adoracji Najświętszego Sakramentu, mógł się przyczynić do nowego odkrycia Mszy świętej jako ofiary oraz, w odniesieniu do niej, naszej tożsamości i posługi.
Z tej okazji Kongregacja ds. Duchowieństwa przygotowała List do kapłanów, który dołącza, jako pomoc w ich refleksji i pogłębieniu niektórych kluczowych punktów encykliki Ecclesia de Eucharistia. Biskupi -jeśli uznają to za stosowne - mogą z niego sami korzystać lub się na nim wzorować, mogą też udostępnić go wszystkim prezbiterom.
Wreszcie, należy sobie także życzyć, aby - dzięki miłości pasterskiej Waszej Ekscelen-
cji, ze względu na rozwój i obchody Światowego Dnia Modlitwy - została rozbudzona wrażliwość różnych instytucji diecezjalnych, takich jak: wspólnoty parafialne, klasztory klauzurowe, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego, jak również ruchy, stowarzyszenia, bractwa, różne grupy kościelne itd.
Dziękując za to, co Wasza Ekscelencja uczyni w tym względzie, przesyłam najserdeczniejsze pozdrowienia w Panu.
Bp Csaba Ternyak Sekretarz

Fragment tekstu

(...)

Eucharystia i służebne kapłaństwo

Ofiara eucharystyczna absolutnie potrzebuje służebnego kapłaństwa. Encyklika przypomina, że do celebracji eucharystycznej nie wystarczy kapłaństwo powszechne. Według Soboru Watykańskiego II, "wierni (...) na mocy swego królewskiego kapłaństwa współdziałają w ofiarowaniu Eucharystii", ale kapłan na mocy święceń jest tym, który "w osobie Chrystusa sprawuje Ofiarę eucharystyczną i składa ją Bogu w imieniu całego ludu" (KK 10). Ta posługa opiera się na sukcesji apostolskiej, "czyli wywodzącej się od samych początków nieprzerwanej ciągłości ważnych święceń biskupich" (nr 28). Wyrażenie "w osobie Chrystusa" oznacza: "w swoistym sakramentalnym utożsamieniu się z Prawdziwym i Wiecznym Kapłanem, który Sam tylko Jeden jest prawdziwym i prawowitym Podmiotem i Sprawcą tej swojej Ofiary - i przez nikogo właściwie nie może być w jej spełnianiu wyręczony. (...) Zgromadzenie wiernych, które zbiera się w celu sprawowania Eucharystii, absolutnie potrzebuje kapłana z mocą święceń, który będzie jej przewodniczył, ażeby była prawdziwie wspólnotą eucharystyczną. Z drugiej strony wspólnota nie jest w stanie sama z siebie ustanowić sobie kapłana z mocą święceń. Jest on darem, który wspólnota otrzymuje dzięki sukcesji biskupiej pochodzącej od Apostołów. To biskup, za sprawą sakramentu Święceń, ustanawia nowego kapłana, udzielając mu władzy konsekracji Eucharystii" (nr 29).
(...)

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału: L'Eucaristia e il Sacerdote:
insepara-bilmente uniti dall' Amore di Dio
L'Osservatore Romano, s. 6 (l3.VI.2003)

Tłumaczenie z jęz. włoskiego: ks. Janusz Królikowski
Projekt okładki: s. Miriam Studzińska SAC
Redakcja: Maria Dąbrowska

Copyright dla tekstu w jęz. polskim: Pallottinum, Poznań 2003

ISBN 83-7014-473-X

Drukarnia Pallottinum,
60-959 Poznań, ul. Przybyszewskiego 30
skr. poczt. 23,
tel. (0-61) 867-52-33; faks (0-61) 867 52 38
http://www.pallottinum.pl
e-mail: pallottinum@pallottinum.pl
Zam. 20/2003
Prot. N. 20031077

 

Powrót