bp Zbigniew Kiernikowski
Kościół wspólnotą odkupionych grzeszników
Kategoria popularnonaukoweWydawnictwo Światło-Życie
ISBN 83-89238-00-4
177 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2003 r.
waga 0.196 kg
nr kat. Rhema 09319
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Bp Zbigniew Kiernikowski
(ur. 1946), doktor nauk biblijnych, habilitowany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykładowca nauk biblijnych na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie: Urbaniańskim i św.Tomasza (Angelicum), profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji popularyzujących wiedzę i teologię biblijną, m.in. książek: Dwoje jednym ciałem w Chrystusie, Warszawa 1999, Eucharystia i jedność, Częstochowa 2000 i Posługiwanie ojcostwu Boga, Warszawa 2001.
W latach 1967-1968 jako kleryk Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie posługiwał przy boku Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego w rekolekcjach formacyjnych dla służby liturgicznej w Krościenku. W czasie specjalistycznych studiów w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie zaangażował się na długie lata w formację wspólnoty Neokatechumenalnej. Nie zerwał jednak nigdy kontaktu z Ruchem Światło-Życie. Gdy na czas wakacji przyjeżdżał z Rzymu, prowadził w Krościenku oazy II stopnia. Wielokrotnie też głosił rekolekcje dla Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła - wspólnoty życia konsekrowanego, która w Ruchu pełni stałą diakonię. W roku 1987 i 1999 uczestniczył w Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych, wygłaszając referaty na temat biblijnej wizji Kościoła-wspólnoty i katechumenatu. Niniejsza książka zawiera przede wszystkim treści tych właśnie referatów.
W Wielki Czwartek 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. prał. Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem siedleckim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk Kard. Angelo Sodano w Bazylice św. Piotra w Rzymie w Święto Maryi Matki Kościoła, 20 maja 2002. Uroczysty Ingres do Katedry Siedleckiej odbył się 7 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Spis treści
Od Redakcji
Od Autora
Tchnienie Ducha Świętego
w życiu Maryi, Matki Kościoła
Kościół jako wspólnota w nauce św. Pawła
Miłość nieprzyjaciół doświadczeniem zmartwychwstania wewnątrz wspólnoty
Kościół - Ciało Chrystusa
Miłość nieprzyjaciół owocem i misją
z poznania tajemnicy zmartwychwstania
we wspólnocie kościelnej
Dojrzewanie do miłości na drodze katechumenatu
dzięki wprowadzeniu
w poznawanie Boga jako Ojca
Wstęp
(...)
Pomysł na tę książkę zrodził się kilka lat temu w gronie osób z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Kilkakrotnie przez kolejne lata ks. Zbigniew Kiernikowski - wtedy Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, prowadził dla Instytutu Niepokalanej rekolekcje.
Książka ta jednak nie jest zapisem tamtych rekolekcji, lecz powstała głównie w oparciu o referaty wygłoszone przez Autora podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Instytut Niepokalanej zaś jest diakonią stałą w i dla tegoż Ruchu.
I tak, tekst zatytułowany: "Kościół jako wspólnota w nauce św. Pawła. Miłość nieprzyjaciół doświadczeniem zmartwychwstania wewnątrz wspólnoty" jest referatem, który został wygłoszony podczas IX Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie 25 lutego 1984roku. Następny,pt. "Kościół-Ciało Chrystusa. Miłość nieprzyjaciół owocem i misją z poznania tajemnicy zmartwychwstania we wspólnocie kościelnej", jest rozszerzeniem i pogłębieniem tematyki zawartej w referacie z 1984 roku, dokonanym przez Autora współcześnie właśnie z myślą o tej publikacji. Kolejny tekst, pt. "Dojrzewanie do miłości na drodze katechumenatu dzięki wprowadzeniu w poznawanie Boga jako Ojca", to referat z XXIV Kongregacji Odpowiedzialnych, wygłoszony 27 lutego 1999 r. Jak pamiętamy, ten rok był w Kościele obchodzony jako rok Boga Ojca, rok bezpośredniego przygotowania do Jubileuszu 2000 roku.
Fragment tekstu
(...)
Przejawy egzystencji i misji Kościoła-wspólnoty
4.1 Moc tracenia siebie jako zasada relacji wewnątrz wspólnoty
Pan Bóg powierzył Kościołowi misję przedłużania w czasie i przestrzeni zbawczego dzieła Chrystusa. Nie jest nią nic innego, jak świadczenie o dokonanym pojednaniu, czyli zburzeniu muru oddzielającego człowieka od człowieka, dzięki zwycięstwu nad władzą śmierci dokonanemu w Chrystusie przez Jego śmierć i zmartwychwstanie. To zwycięstwo stało się doświadczeniem wierzących, uzdalniając ich do nowych relacji opartych na traceniu siebie, do realizacji miłości, aż do miłości nieprzyjaciół. Tego rodzaju miłość przeżywana (doświadczana) najpierw wewnątrz wspólnoty, a potem wobec świata, staje się dla świata znakiem. Trzeba to uznać za przedziwne i cudowne, że Pan Bóg przekazując to zadanie Kościołowi nie czyni go organizacją z nałożonym z zewnątrz prawem czy statutem. Nie czyni też poszczególnych jego członków automatami, które bez żadnej refleksji miałyby realizować pewien narzucony program. Powierza mu zaś to zadanie jako misterium do przeżywania w pełnej wolności wszystkich jego członków dotkniętych łaską i poddających się posłuszeństwu z wiary. Powołuje Kościół, a więc każdą konkretną wspólnotę kościelną i każdego człowieka do stopniowego przeżywania różnych faz wrastania w Ciało Chrystusa i bycia Ciałem Chrystusa. Tym samym też uzdalnia go do manifestacji tego faktu w świecie na różne sposoby.
Pozostawia jednocześnie Kościołowi możliwość bycia sobą, bycia organizmem, który - ożywiany Duchem Świętym (Duchem Jezusa) - przeżywa swoją tożsamość i który jest w stanie w sposób wolny odpowiadać Chrystusowi i z Chrystusem odpowiadać Bogu Ojcu. Jest to odpowiadanie zmierzające do pełni i doskonałości na wzór Chrystusa. Faktycznie jednak Kościół, jako wspólnota złożona z ludzi grzesznych, przeżywa także i widzi w swym odpowiadaniu Bogu braki, niedoskonałości, potknięcia i niewierności, i - uznając swoją niewystarczalność i grzeszność, której świadomość zawsze pozostanie, a nawet będzie wzrastać - daje się prowadzić w sposób coraz to bardziej adekwatny do Bożej woli. Dokonuje się to dzięki świadomości grzeszności Kościoła i odkrywaniu grzechów przez poszczególnych jego członków. Nie przekreśla to wcale natury relacji z Chrystusem, lecz przeciwnie, umacnia ją i czyni prawdziwą. Ta świadomość jeszcze bardziej skłania członków Kościoła do trzymania się Jezusa-Głowy jako jedynego źródła życia i zbawienia.
(...)
Strona redakcyjna
Redakcja:
Dorota Franków
Redakcja techniczna:
Ewa Matuszyńska
Korekta:
Bożena Kondracka
Projekt okładki:
Barbara Młodzianowska
Tłumaczenie z języka włoskiego artykułu "Il soffio delio Spirito nella vita di Maria Mądre delia Chiesa"(L'Osscrvato-re Romano 113/1997): Jolanta Szpilarewicz
Na okładce:
fragment mozaiki ks. M. Rupnika SJ z watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater ze ściany Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego, zatytułowany: La Vergine Mądre - la Chiesa in epiclesis (Dziewica Matka - Kościół w epiklezie).
Copyright by Bp Zbigniew Kiernikowski Copyright by Wydawnictwo Światło-Życie
ISBN 83-89238-00-4
Druk i dystrybucja:
Wydawnictwo Światło-Życie
ul. Królowej Jadwigi 148, 30-212 Kraków
tel./fax (12) 4253088 - dystrybucja
tel./fax(12)4252711 -drukarnia
e-mail: IFB@oaza.org.pl
www.wydawnictwo.oaza.org.pl