o. Fio Mascarenhas SJ
Z wiatrem Ducha Świętego
Kategoria maryjneWydawnictwo Odnowy w Duchu św. - Łódź
ISBN 83-86366-41-9
125 stron
format 150x210 mm
oprawa miękka
wydane Łódź 2002 r.
waga 0.172 kg
nr kat. Rhema 09133
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
"Bóg jest twoim Ojcem"
[...]Tytuł ten odpowiada zawartości książki o rozeznawaniu. W kolejnych rozdziałach autor prezentuje praktyczne i inspirujące nauczanie o tym, jak pozostawać otwartym na Ducha. Dla mnie szczególnie cenny wydaje się jego nacisk na to, że nie wystarczy nam być chrześcijanami "napełnionymi Duchem", ale musimy włożyć wysiłek w to, by być zawsze uczniami "prowadzonymi przez Ducha", podejmującymi decyzje, które będą prawdziwym wyrazem naszego "poświęcenia" i "uświęcenia" przez Ducha Bożego. Tego rodzaju zaangażowanie będzie w sobie zawierać udział w Krzyżu Chrystusa, czyli codzienne umieranie samemu sobie, jednak nie uczyni nas smutnymi czy nieszczęśliwymi, lecz pozwoli znaleźć spełnienie i stanie się nieustannym dośwładczeniem radości Pana, który jest naszą siłą.[...]
Spis treści
SPIS TREŚCI
PRZEDMOWA
MODLITWA "RADYKALNEGO UCZNIA"
WPROWADZENIE
MODLITWA UCZNIA
CZĘŚĆ I
Rozdział I - ROZEZNAWANIE i KRZYŻ
MODLITWA O ROZEZNANIE
Rozdział 2 - SZTUKA ROZEZNAWANIA
RODZAJE DUCHÓW
Rozdział 3 - REGUŁY ŚWIĘTEGO IGNACEGO
PIERWSZY ZESTAW REGUŁ ROZEZNAWANIA
DRUGI ZESTAW REGUŁ ROZEZNAWANIA
PRAKTYCZNA METODA ROZEZNAWANIA
W KONTEKŚCIE ODNOWY CHARYZMATYCZNEJ
Rozdział 4 - KIEROWNICTWO DUCHOWE
W KONTEKŚCIE ODNOWY CHARYZMATYCZNEJ
Rozdział 5- UPODABNIAĆ SIĘ DO JEZUSA
CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO: ŚWIADECTWO
CZEŚĆ II: DOJRZEWANIE W CHRYSTUSIE
Rozdział 6 - JEZUS, NASZ NAJBLIŻSZY KREWNY
Rozdział 7 - WSZYSTKO JEST ZDUMIEWAJĄCA ŁASKĄ!
Rozdział 8 - ŻYCIE PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN
A. DZIEJE APOSTOLSKIE
B. APOKALIPSA
Rozdział 9 - DUCH INICJATYWY
WIARA l UCZYNKI
PROMIENIUJĄCY CHRYSTUS
Rozdział 1O- NAMASZCZENIE DUCHEM
MODLITWA O WSPÓŁCZUCIE
Rozdział 11-OŚWIECONA GORLIWOŚĆ
Rozdział 12-TAJEMNICA ŚWIĘTOŚCI
TAJEMNICA WIARY
SŁOWO KOŃCOWE
PRZYPISY
Wstęp
W swoim ostatnim doniosłym Liście Apostolskim Novo millennio ineunte (numery 30-41) papież Jan Paweł II sytuuje cały program chrześcijańskiej działalności na trzecie millenium w kontekście naszego powołania do świętości. "Od razu na początku trzeba stwierdzić, że perspektywą, w którą winna być wpisana cała działalność duszpasterska, jest perspektywa świętości... Skoro zakończył się Jubileusz, powracamy na zwyczajną drogę, ale prowadzenie do świętości pozostaje szczególnie pilnym zadaniem duszpasterskim... Ten dar świętości - by tak rzec - obiektywnej zostaje ofiarowany każdemu ochrzczonemu. Dar jednak staje się z kolei zadaniem, któremu winno być podporządkowane całe życie chrześcijanina: "Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie" (l Tes 4,3)".
Ojciec Święty idzie dalej aż do oświadczenia: "Skoro chrzest jest prawdziwym włączeniem w świętość Boga poprzez wszczepienie w Chrystusa i napełnienie Duchem Świętym, to sprzeczna z tym byłaby postawa człowieka pogodzonego z własną małością, zadowalającego się minimalistyczną etyką i powierzchowną religijnością... (...)
Fragment tekstu
(...)
"Krzyż kwestionuje nasze ulubione koncepcje na temat Boga. Obraża wszystkie ludzkie zapędy, wszystkie ludzkie osiągnięcia i mądrość, wszystkie powody do chwały. Krzyż pokazuje nam, że Bóg zdecydował się wypełnić swoją wolę mocą cierpiącej miłość? (tłum. własne - F.B.).
Dla świeckiego etosu dnia dzisiejszego pomysł, że ktoś chciałby się podjąć pójścia drogą Krzyża, jest już prawie niezrozumiały. Większość z nas w głębi naszych serc postrzega cierpienie jako rzecz złą. Dla większości z nas najwyższym dobrem stało się usunięcie wszelkiego cierpienia. Poszukujemy pokoju, bezpieczeństwa, przyjemności i pozbycia się bólu. Na ile to tylko możliwe unikamy cierpienia. Angażujemy też całą naszą technologię, bogactwo i pomysłowość, by to osiągnąć.
Wobec tej dominującej wizji dobrego życia Pawłowe świadectwo bycia "ukrzyżowanym z Chrystusem" wydaje się niemal nonsensowne. Jezusowe wezwanie do wyrzeczenia się wszystkiego, nawet do nienawiści "samego siebie" (Łk 14,26), Jego ostrzeżenie, że każdy, kto zachowa swe życie, będzie musiał je stracić (Mk 8,35-36) - wszystko to po prostu nie ma sensu dla ludzi postępujących według przedstawionej wyżej wizji dobrego życia.
"W Nowym Testamencie, zwłaszcza u Pawła, Duch Święty jest mocą wieku mesjańskiego, która zaświtała w Jezusie Chrystusie. Duch sprawia, że ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus jest obecny w swoim ciele, Kościele. Duch rozciąga Panowanie Chrystusa, uzbraja lud Boży na jego walkę przeciw ťświatuŤ, ťciałuŤ i ťpotęgomŤ. Duch prowadzi nas przez wrogie terytorium ku ostatecznemu zwycięstwu Boga, dając nam już teraz, w trakcie drogi, smakować w chwale, która nadchodzi.
(...)
Strona redakcyjna
Nihil obstat
ks. dr Andrzej Perzyński Cenzor
Imprimatur
Bp Władysław Ziółek Arcybiskup Łódzki
Kuria Biskupia Archidiecezji Łódzkiej
Ldz. 634/2002 z 10 czerwca 2002r.
Projekt graficzny oraz łamanie komputerowe Ewa Laśkiewicz
Zdjęcie - Widok chmur z okien samolotu o. Józef Kozłowski SJ
Copyright 2001, Fr. Fio Mascarenhas SJ Copyright for the Polish Edition by Wydawnictwo Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym IHS Łódź 2002
ISBN 83-86366-41-9
WYDAWNICTWO OŚRODEK ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM
90-058 Łódź, ul. Sienkiewicza 60, tel./fax (O 42) 636 46 49, tel. 637 75 93
Serwis www: http://www.odnowa.jezuici.pl
e-mail: ihs@odnowa.jezuici.pl
WYDANIE PIERWSZE
NAKŁAD 3000